35 kapłanów - w większości z archidiecezji łódzkiej - wzięło udział w Centrum Służby Rodzinie w 3-dniowych warsztatach, przygotowujących księży do prowadzenia parafialnych rekolekcji rodzinnych. Rozmawiano m.in. o udziale katolików w życiu publicznym, przemianach obyczajowych w kraju i na świecie, współpracy duchownych i świeckich w prowadzeniu poradnictwa rodzinnego, a także o dokumentach Kościoła, podejmujących problematykę rodzinną. Kapłani uczestniczyli również w koncelebrowanych wspólnie Mszach św. oraz liturgii godzin. Oprócz aspektu szkoleniowego, cykl ten miał charakter rekolekcji, gdyż księża mogli wymienić i weryfikować duszpasterskie doświadczenia oraz zdobyć nową wiedzę i umiejętności w zakresie sposobów służenia rodzinom.
- Bóg działa w oparciu o nasze zdolności, jakimi nas obdarzył i które należy rozwijać. Trzeba mieć świadomość, że ważna jest nie tylko głoszona treść, ale też postawa ciała i sposób mówienia. Warto obserwować reakcje słuchaczy, by autentycznie nawiązywać kontakt z odbiorcami - mówił do księży ks. prof. Wiesław Przyczyna. - Klimat zaufania w małżeństwie powinny budować obie strony. Inaczej ryzyko nastawienia się na heroizm przez jednego z małżonków grozi „wypaleniem się” i samotnością. Dlatego dla szczęścia w związku konieczna jest wzajemność - podkreślił też ks. prof. Przyczyna.
- To jest chyba najpoważniejszy problem: jak ratować człowieka przed nim samym, jak pomóc rodzinie, gdy boi się tej pomocy - zastanawiał się ks. Andrzej Rębacz z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który organizuje warsztaty.
Program zajęć opracował zespół Studium Homiletycznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Uczestnicy warsztatów poprowadzą w swoich parafiach rekolekcje podejmujące zagadnienia praktycznej realizacji powołania do życia w małżeństwie i rodzinie, współpracy międzypokoleniowej, wychowania dzieci oraz roli osób samotnych. Niektóre tematy będą omawiać świeccy doradcy, lekarze, psycholodzy czy prawnicy.
Część spośród prowadzących zajęcia zwracała uwagę, że na tle innych grup łódzcy kapłani wykazali się szczególnym zaangażowaniem. Wielokrotnie żywo reagowali, chętnie dzieląc się spostrzeżeniami z codziennej pracy i prosząc o wskazówki.
Archidiecezja łódzka należy do tych, które jako pierwsze podjęły pomysł specjalnego przygotowywania kapłanów do parafialnych rekolekcji rodzinnych. Dotychczas w całej Polsce w szkoleniach wzięło udział jedynie około 120 kapłanów. Wobec istniejących wyzwań duszpasterskich zapewne będą organizowane kolejne edycje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu