Reklama

Niedziela Częstochowska

Posiedzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w Częstochowie

[ TEMATY ]

politechnika

Sławomir Błaut/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 21-23 lutego w Częstochowie odbywa się posiedzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) – jedno z trzech takich spotkań odbywających się w danym roku. Gospodarzem pierwszego tegorocznego spotkania KRPUT jest Politechnika Częstochowska. Tematyka obrad dotyczy m.in. zagadnień związanych z wprowadzaniem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Piątek 22 lutego był dniem, w którym uczestnicy posiedzenia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych m.in. odpowiadali na pytania zadawane przez dziennikarzy w hotelu Arche przy ul. Oleńki 20, nieopodal Jasnej Góry. Rektorzy dzielili się pierwszymi wrażeniami z dyskusji podjętej podczas obrad, a głównym ich przedmiotem były aktualne działania towarzyszące reformie szkolnictwa wyższego na polskich uczelniach (m.in. sprawy dotyczące organizacji szkół doktorskich, czy nadawania stopni naukowych, przede wszystkim habilitacji).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych to stowarzyszenie rektorów reprezentujących polskie uczelnie techniczne, działające od 1989 r. (pod obecną nazwą od 1996 r.). Zrzesza 22 uczelnie; kolejnych 6 ma status stowarzyszonych. Jako jedna z konferencji określonego typu szkół wyższych jest członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej celem jest m.in. koordynowanie działań i poszukiwanie form efektywnej współpracy uczelni technicznych w zakresie prowadzonej przez nie działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i organizacyjnej. KRPUT występuje wobec organów władzy państwowej w sprawach dotyczących środowiska uczelni technicznych, wypracowuje i przedstawia organom wszystkich szczebli opinie, dezyderaty i rezolucje oraz podejmuje działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, prowadzące do stworzenia efektywnego zintegrowanego systemu edukacji narodowej.

Obecnie funkcję przewodniczącego KRPUT w kadencji 2016-2020 pełni prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka – rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

2019-02-22 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup z wizytą na Politechnice

Niedziela legnicka 39/2021, str. II

[ TEMATY ]

Legnica

politechnika

Archiwum Politechniki Wrocławskiej

Biskup legnicki w gronie profesorów politechniki

Biskup legnicki w gronie profesorów politechniki

Biskup prof. Andrzej Siemieniewski, na zaproszenie dyrektora dr. inż. Tadeusza Lewandowskiego odwiedził Politechnikę Wrocławską w Legnicy.

W spotkaniu, które odbyło się 10 września brali udział także: zastępca dyrektora mgr inż. Robert Jędrachowicz oraz wykładowca dr inż. Maciej Gwoździewicz. W trakcie spotkania rozmawiano o współpracy Politechniki Wrocławskiej z diecezją legnicką. Politechnika jest niezwykle bliska biskupowi Andrzejowi, który przed wstąpieniem do Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, 3 lata studiował fizykę na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

[ TEMATY ]

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

- Wierzę, że św. Jan Paweł II jest dzisiaj wśród nas i woła wraz z nami: totus Tuus, Maryja - mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Jarosław Żmija. Zaznaczył, że parafia przygotowywała się do jubileuszu przez szereg wydarzeń. Zwrócił uwagę, że dzieci przyniosą do ołtarza własnoręcznie wykonane różańce, a każdy paciorek oznacza dziesiątkę odmówioną w rodzinie. Jako dar ofiarny złożone zostaną także księgi pamiątkowe, które towarzyszyły peregrynacji obrazu Matki Bożej. - Wpisy w tych księgach to wyraz szczerej miłości parafian do Jezusa i Maryi - mówił ks. Jarosław Żmija.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję