Powracamy do naszego cyklu, w którym przedstawiamy naszym Czytelnikom działające lokalnie formacje polityczne. W tym numerze przedstawiamy Państwu program ugrupowania, któremu przewodzi Andrzej Lepper. Samoobrona rozpoczęła swoją działalność w 2002 r. Przewodnicząca powiatu grodzkiego łomżyńskiego Barbara Zach uważa, że powstanie Samoobrony było podyktowane troską o zwykłych ludzi. Priorytetem jest działanie w obronie najbiedniejszych. Członkowie Rady, Prezydium spotykają się zależnie od potrzeb, najważniejsze problemy omawiane są na bieżąco. Bezrobocie, problem służby zdrowia i polskie rolnictwo to najbardziej newralgiczne kwestie dla Samoobrony. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej na przyjętych warunkach było według zwolenników Samoobrony koncepcją destrukcyjną. Media są według członków tej formacji przekłamane. Trudno o prawdę w polskich środkach przekazu. Informacje o dopłatach dla rolników są mało obiektywne. Ukryte bezrobocie, przyznawanie stypendiów socjalnych zamożnym, skorumpowane prawo, brak perspektyw rozwoju, to tylko nieliczne z omawianych problemów.
Wielu działaczy Samoobrony związanych było wcześniej z Polskim Stronnictwem Ludowym. Przewodniczący powiatu ziemskiego Kazimierz Korytkowski mówi, że zmiany w PSL-u zaczęły iść w nieodpowiednim kierunku i alternatywą dla wielu rolników została Samoobrona. Niepokoi fakt, że ponad 60% Polaków żyje poniżej minimum socjalnego, 12 % żyje poniżej minimum biologicznego. Kraj nasz, według opinii działaczy Samoobrony, jest krajem paradoksu, luksus ociera się o skrajną nędzę. Zmiany nie idą w dobrym kierunku, modernizuje się urbanistykę, infrastrukturę, informatykę, a zapomina się o modernizacji gospodarki i stwarzaniu nowych miejsc pracy. Jak ogólnie wiadomo, pozamykano większość zakładów pracy w naszym regionie i odebrano tysiącom ludzi perspektywę godnego życia, nie dając nic w zamian. Sytuacja taka wymaga natychmiastowej reakcji.
Według Barbary Zach i Kazimierza Korytkowskiego przewodniczący jako właściciel gospodarstwa rolnego zna problemy polskiej wsi i dlatego tak wielu prostych, uczciwych ludzi utożsamia się z jego poglądami. Formacja skupia obywateli o różnym poziomie materialnym, różnym poziomie wykształcenia i różnych profesjach. Członkowie Samoobrony deklarują pozytywny stosunek do Kościoła katolickiego. Większość działaczy to praktykujący katolicy.
Tematyka poruszana na spotkaniach jest bardzo różnorodna, najbardziej istotnym zadaniem jest przekazywanie najważniejszych informacji otrzymanych na spotkaniu koła. Ważnym zagadnieniem jest też próba pomocy zgłaszającym się petentom. Największym skandalem III Rzeczypospolitej są według Samoobrony zatrważająco niskie środki finansowe przeznaczone na socjalną pomoc rodzinie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu