Reklama

Aspekty

Ochrona małoletnich w Kościele

W siedzibie Caritas diecezjalnej 27 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Komisja powstała z inicjatywy bp. Tadeusza Lityńskiego. Przewodniczącym Komisji jest ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

[ TEMATY ]

Kościół

Ochrona małoletnich

Karolina Krasowska

Pierwsze posiedzenie Komisji w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze

Pierwsze posiedzenie Komisji w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze

- Celem Komisji jest tworzenie różnych programów prewencyjnych tak, żeby do przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w Kościele i różnych organizacjach kościelnych nie dochodziło; żeby najpierw zastosować programy prewencyjne niż później reagować na pojawiające się przypadki tego typu przestępczych zachowań – mówi przewodniczący Komisji ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

– To jest pierwsze spotkanie po wspólnym szkoleniu, które odbyliśmy w Szczecinie pod koniec ubiegłego roku. W związku z tym chcemy zarysować pewien program prac w naszej diecezji. Na pewno będziemy chcieli zobaczyć na ile są możliwe szkolenia w różnych instytucjach i organizacjach życia kościelnego – dodaje ks. Mazurkiewicz.

Komisja ds. Ochrony Małoletnich składa się z przedstawiciela Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej. W jej skład wchodzą psychologowie, pedagodzy oraz duchowni.

- Myślę, że to jest bardzo duża odpowiedzialność wzięcie udziału w takiej Komisji, w takim składzie i dotyczącej takiej problematyki, którą teraz - można powiedzieć - żyje cała Polska i cały świat - mówi Anna Maria Fedurek z Caritas Diecezjalnej. - Papież Franciszek bardzo mocno kładzie nacisk po pierwsze na prewencję, a po drugie na przejrzystość w tym temacie i odpowiedzialność osób, które w jakiś sposób są niestety w ten temat uwikłane.

- Jako Caritas diecezjalna na pewno będziemy chcieli elementy tej prewencji wprowadzić, chociażby w programie "Bezpieczne Wakacje", czyli w koloniach, obozach, oazach, które organizujemy jako Caritas. Już prowadzimy pewną profilaktykę, ale często jest ona nastawiona na np. przeciwdziałanie narkotykom, alkoholowi, różnego rodzaju patologiom. Natomiast myślę, że jeśli chodzi o ochronę małoletnich to również bardzo ważne jest uświadomienie dzieciom i wychowawcom, świeckim oraz księżom i klerykom, jakie są niebezpieczne sytuacje i czego powinni unikać, żeby nikt im czegokolwiek nie zarzucił. Na pewno wdrożymy to w programie "Bezpieczne Wakacje", w sieci świetlic, które prowadzi Caritas diecezjalna, Parafialne Zespoły Caritas i parafie oraz w szeroko pojętym wolontariacie Caritas.

2019-02-27 22:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ochrona dzieci Bożych

W Warszawie odbyła się długo oczekiwana i szeroko komentowana w mediach konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

O wadze problemów poruszonych podczas trwającego 4 dni spotkania świadczy udział w nim członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, biskupów, wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich, a także świeckich liderów, którzy działają na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w dwudziestu krajach naszego regionu Europy. Obecni byli reprezentanci Kościoła rzymskokatolickiego i Kościoła greckokatolickiego: z Polski, Albanii, Chorwacji, ze Słowenii, z Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.

CZYTAJ DALEJ

Fasadowość życia

Adwentowe remonty
Trudno jest remontować stary budynek, a jeszcze trudniej człowieka. Brakuje specjalistów, a na dobry plan, ułożony przez Najlepszego z architektów, kręcimy nosem. Adwent to czas sprzyjający podejmowaniu remontów – remontów serca.

Na Hradczany – słynny cesarski zamek w Pradze – turyści najczęściej docierają od dołu, od mostu Karola. Można jednak wybrać inną drogę, z drugiej strony. Tym traktem przez wieki zmierzały delegacje królów i książąt z całej Europy. Po prawej stronie ulicy, za dachami kamieniczek, wyrastają ku niebu barokowe wieże klasztoru Norbertanów. To tutaj na organach grywał podobno Wolfgang Amadeusz Mozart. Ciąg kamieniczek kończy się wejściem do maleńkiego kościoła. W rzeczywistości nie był to kościół, a raczej prywatna kaplica opatów strahowskiego klasztoru. Na frontonie widnieje dziś napis „Hotel”. Zaciekawiony wszedłem do środka. Uśmiechnięty recepcjonista oferował mi do wynajęcia jeden z dwudziestu siedmiu klimatyzowanych, eleganckich pokoi.

CZYTAJ DALEJ

Program wizyty apostolskiej Franciszka na Cyprze i w Grecji

2021-12-01 18:44

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Radio Luz El Salvador/facebook

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka na Cyprze i w Grecji w dniach 2-6 grudnia. Na Cyprze Ojciec Święty odwiedzi Nikozję, a w Grecji – Ateny i wyspę Lesbos.

Czwartek 2 grudnia 2021

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję