Gorzów Wlkp.
19 maraca podczas uroczystości patriotycznej związanej z rocznicą powstania 12. Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego w Gorzowie Wlkp. jego członkowie przekazali na ręce ks. Andrzeja Tomysa - proboszcza parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wlkp. figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ten skromny dar został złożony na ołtarzu kościoła znajdującego się na terenie byłej jednostki wojskowej nr 2870. „Niech ten wyjątkowy symbol będzie dla Kościoła polskiego wyrazem czci, szacunku i wiary oraz trwałego pojednania między ludźmi kultywującymi najczystsze wartości prawdy” - powiedział prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Wernerowski.
Głogów
Kard. Joseph Ratzinger, wybrany 19 kwietnia na nowego papieża, w homilii na Mszy św. pogrzebowej Jana Pawła II powiedział: „Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi obecnie w oknie Domu Ojca, spogląda na nas i nam błogosławi”. Stąd też nasuwają się pytania: Co dalej? Jak wypełniać zadania pozostawione nam przez Papieża Polaka? Temu właśnie problemowi 16 kwietnia poświęcona była specjalna debata: Dziedzictwo Jana Pawła II, którą zorganizowały Klub Inteligencji Katolickiej w Głogowie i parafia pw. św. Klemensa Ojców Redemptorystów. Poprzedziła ją Msza św. w kościele pw. św. Klemensa.
W. H.
Człowiek człowiekowi
Trwają przygotowania do kolejnej edycji nagrody Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego „Człowiek człowiekowi” za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego. Nagroda w postaci statuetki przyznawana jest osobom fizycznym przez kapitułę powołaną przez Księdza Biskupa. Laureatami nagrody zostają osoby szczególnie zasłużone w działalności charytatywnej i dobroczynnej na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wnioski mogą być składane wyłącznie przez organizacje lub instytucje (nie mogą ich składać osoby fizyczne). Wymagana jest pisemna opinia proboszcza parafii, do której należy kandydat. Wręczenie nagród przewidziane jest w czasie uroczystej gali na początku czerwca. Termin składania wniosków upływa 16 maja. Regulamin oraz formularz wniosku, a także informacje o poprzednich edycjach nagrody dostępne są na stronie: www.zielonagora.caritas.pl.
G. I.
Jednym zdaniem
13 kwietnia na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UZ, na które zaproszeni byli wszyscy pracownicy i studenci, a także rektorzy innych lubuskich uczelni. W posiedzeniu, na zakończenie którego otwarto wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II, uczestniczył biskup diecezjalny Adam Dyczkowski.
13 kwietnia bp Paweł Socha uczestniczył w Żabiej Woli w diecezji lubelskiej w zakończeniu nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W dniach 13-17 kwietnia bp Edward Dajczak przeprowadził wizytację duszpasterską w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielone Górze.
13 kwietnia na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie i apel poległych w 65. rocznicę drugiej deportacji ludności polskiej na Wschód, zorganizowane przez Koło Związku Sybiraków.
15 kwietnia w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Diecezjalnej Komisji ds. Rodziny, której przewodniczył bp Paweł Socha.
W dniach 15-17 kwietnia w Babimoście odbyły się II Babimojskie Spotkania Folklorystyczne. Poza festiwalem odbyły się przedstawienia teatralne, warsztaty muzyczne, wystawa artystyczna, biesiada folkloru, plener malarski oraz konferencja stowarzyszeń i organizacji regionalnych.
17 kwietnia odbyła się XV Diecezjalna Pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża” do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, która zgromadziła ponad tysiąc pielgrzymów. Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha.
18 kwietnia ks. Mieczysław Kaflik - proboszcz odebrał dyplom i plakietkę dla szachulcowego kościoła pw. św. Mikołaja w Wysokiej (parafia Lubno), który został uznany za najlepiej zadbany zabytek roku.
20 kwietnia w auli C Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się spotkanie studentów i licealistów z Manuelem Casanovą, współpracownikiem Papieża Jana Pawła II i organizatorem Światowych Dni Młodzieży.
Zaproszenia
8 maja Klub Inteligencji Katolickiej w Głogowie zaprasza mieszkańców ziemi głogowskiej na pielgrzymkę ku czci Jana Pawła II do sanktuarium w Grodowcu.
13 maja Muzeum w Międzyrzeczu oraz Księgarnia Akademicka w Zielonej Górze zapraszają na III sesję historyczną „Ziemia międzyrzecka w przeszłości”. Odbędzie się ona w siedzibie Muzeum w Międzyrzeczu przy ul. Podzamcze 2.
W nocy z 6 na 7 maja w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu odbędzie się kolejne czuwanie w cyklu nowenny Fatimskich Nocy Pokutnych. Rozpoczęcie o godz. 20.00.
Pomóż w rozwoju naszego portalu