Reklama

Czerwona rzeka życia

Po Kozach, Jasienicy, Rudzicy i Mazańcowicach 24 kwietnia przyszła kolej na wytaczanie krwi z parafian ze wspólnoty św. Józefa w Bielsku-Białej. Tego dnia 34 dawców oddało 15,3 litra organicznego płynu. W porównaniu z wymienionymi uprzednio miejscowościami, gdzie krew ofiarowało prawie 60 osób, wynik ze Złotych Łan nie jest powalający. Zważywszy jednak na permanentny brak krwi w szpitalach i pogotowiach, nie ma co wybrzydzać, a raczej chwalić tych, co wspomogli akcję organizowaną przez wolontariuszy z PCK.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widok ambulansu bądź autobusu z Centrum Krwiodawstwa zaparkowanego przy kościele już dawno przestał kogokolwiek dziwić. Ludzie przywykli, że przynajmniej raz w roku w ich parafii organizowana jest akcja oddawania krwi. Mało kto jednak wie, że pomysł ten zrodził się wśród Honorowych Dawców Krwi z Bielska-Białej i stąd dopiero wyruszył w inne rejony Polski. Dziełem bielskich wolontariuszy jest także uruchamianie punktów krwiodawstwa w terenie otwartym. Pierwszy z nich „wystartował” kilka lat temu w obwoźnym autobusie na pl. Wojska Polskiego w centrum Bielska-Białej. Niedawno w akcję oddawania krwi wolontariusze zaangażowali pełnoletnich uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, umożliwiając im zostanie dawcą w murach budynków, w których się uczą. Różnorodność sposobów na dotarcie do potencjalnego krwiodawcy przekłada się na pozyskane litry krwi, a te z kolei na wysokie miejsce w rankingu najbardziej efektywnych rejonów w kraju.
- Według prawa za oddanie krwi należy się wolny dzień. Gdy zakłady były państwowe nie było z tym problemów, teraz kiedy zaczęły być prywatne, nie ma nawet co o tym myśleć. Pracodawcy zaczęli na krwiodawców patrzeć niechętnie. Robotnik miał być przy maszynie, a nie zabawiać się w wolontariat. Ta nieprzychylna atmosfera doprowadziła do likwidacji przyzakładowych punktów krwiodawstwa. Trzeba więc było zmienić sposób działania. Efekt tego był taki, że dzięki życzliwości proboszczów trafiliśmy do wiernych z parafii rozsianych po terenie śląskiej części diecezji bielsko-żywieckiej. Za to, że zgodzili się nas wtedy przyjąć i do dziś dnia wciąż nam pomagają, jestem im niezmiernie wdzięczny - mówi Leszek Główka, przewodniczący rejonowej rady HDK w Bielsku-Białej.
W czasach, w których społeczników jest coraz mniej, miło odnotować, że tak wiele osób nie przechodzi obojętnie obok organizowanych przez nich akcji. Pozytywny odzew świadczy o tym, że bezinteresowność ma się całkiem dobrze.

Dar krwi

8 maja przy kościele parafialnym w Bestwinie w godzinach od 8.00 do 13.00 na dawców krwi będzie czekał autobus Centrum Krwiodawstwa. Warunkiem uczestnictwa w akcji jest ukończony 18. rok życia i waga powyżej 50 kg. Dawca nie może być przeziębiony, mieć kataru, zażywać antybiotyków, posiadać świeżego, tj. kilkumiesięcznego tatuażu bądź niedawno przekutych uszu, lub innych części ciała. Jednostka krwi, jaką może oddać to 450 ml.

mr

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: chcę być biskupem dla wszystkich

2025-12-10 12:48

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Chcę być absolutnie dla wszystkich, ale życie pokaże, w jaki sposób to czynić - mówi w wywiadzie dla KAI kard. Grzegorz Ryś. Nowy metropolita krakowski 13 grudnia będzie dziękował za posługę w archidiecezji łódzkiej, a 20 grudnia dokona uroczystego ingresu do katedry św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.

O. Stanisław Tasiemski OP, KAI: Ksiądz Kardynał w Łodzi spędził 100 miesięcy. Z jakimi wrażeniami opuszcza Ksiądz Kardynał to miasto? Niekiedy słyszymy, że biskup poślubia diecezję. To pierwsza diecezja, w której Ksiądz Kardynał był ordynariuszem.
CZYTAJ DALEJ

Papież pobłogosławił obraz do polskiej kaplicy sejmowej

2025-12-10 17:54

[ TEMATY ]

sejm

Papież Leon XIV

Karol Porwich/Niedziela

Leon XIV pobogosławił przywieziony przez polskich parlamentarzystów portret św. Tomasza More’a, patrona sprawujących władzę. Grupa posłów i posłanek uczestniczy w pięciodniowej pielgrzymce do Rzymu, zorganizowanej z okazji Roku Jubileuszowego. Delegacji towarzyszy krajowy duszpasterz parlamentarzystów, ks. dr Andrzej Sikorski.

Obraz św. Tomasza More’a, męczennika, uznawanego za jednego z najszlachetniejszych ludzi w Anglii, którego Jan Paweł II ogłosił w roku 2000 patronem rządzących i polityków, trafi do kaplicy sejmowej. „Papież podszedł do nas, ucieszył się, gdy usłyszał, że jesteśmy z polskiego parlamentu. Rozpoznał również podobiznę św. Tomasz More’a”– relacjonuje ks. dr Sikorski.
CZYTAJ DALEJ

100-lecie utworzenia metropolii i archidiecezji krakowskiej

2025-12-10 19:17

Biuro Prasowe AK

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie 10 grudnia odbyła się konferencja naukowa „100-lecie utworzenia metropolii i archidiecezji krakowskiej”, która jest dopełnieniem jubileuszu świętowanego w katedrze na Wawelu 28 października.

W konferencji wziął udział abp Marek Jędraszewski. Obecni byli także kard. Stanisław Dziwisz i bp Jan Kopiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję