Reklama

Słowno-muzyczne spotkanie na zamku w Oporowie

Niedziela łowicka 45/2001

W klimacie skupienia i głębokiej refleksji odbył się wieczór poetycko-muzyczny pt. Bajka, nie bajka, poświęcony twórczości bp. Józefa Zawitkowskiego, zorganizowany przez dyrekcję Muzeum Zamek w Oporowie 22 września br. Program wypełniły wybrane teksty ze słynnych kazań i homilii oraz innych form twórczości Księdza Biskupa, interpretowane przez wybitnego aktora Janusza Zakrzeńskiego. W części muzycznej, stanowiącej oprawę wieczoru, utwory polskich kompozytorów grała znana warszawska pianistka - Maria Silva. Koncert zaszczycił swoją obecnością bp Zawitkowski. Przybył także starosta kutnowski - Wiesław Garstka z małżonką. Niezwykłe, fascynujące kazania bp. Józefa Zawitkowskiego transmitowane przez radio od 1980 r., kiedy był jeszcze proboszczem i dziekanem w Łowiczu, znane też z publikacji, bliskie są formą poezji i różnią się od dotychczas przyjętych schematów w głoszeniu kazań. Według opinii prof. Jana Miodka: "każde z nich, odznaczające się nadzwyczajną urodą języka, można by określić jako religijny esej literacki - najbliższy rodzajowo lirycznym formom wypowiedzi". Głębokie i poruszające słowa Księdza Biskupa zawarte w jego twórczości mówią o relacjach między Bogiem i człowiekiem. Emanuje z nich również miłość do ludzi oraz ogromny patriotyzm wyrażany w trosce o losy narodu i Polski. Ten znakomity Kaznodzieja uczy nie tylko miłości do Boga, ale wskazuje jak miłować dom rodzinny, Ojczyznę i chronić tradycje.

Dorobek twórczy bp. Józefa Zawitkowskiego obejmuje wiele publikacji książkowych, wydawanych czasem pod pseudonimem ks. Tymoteusza. Znajduje się wśród nich ponad dwadzieścia zbiorów homilii, kazań i rozważań oraz modlitewniki kierowane do dorosłych i dzieci. Jest on autorem pieśni kościelnych, w tym pięknej pieśni Panie dobry jak chleb - hymnu napisanego w 1987 r. na Kongres Eucharystyczny.

Organizację tego niezwykłego koncertu wsparło finansowo kilku darczyńców: z Kutna - Marta i Stanisław Fabianowscy, Adam Handzelewicz, Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. Inspektorat w Kutnie; Marta i Kazimierz Pilarscy z Żychlina oraz Zakłady Piwowarskie S.A. w Sierpcu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Peru: eutanazja zawsze będzie błędną drogą

2021-03-01 19:29

[ TEMATY ]

eutanazja

biskupi

Peru

Adobe.Stock.pl

Eutanazja zawsze będzie błędną drogą – podkreślili katoliccy biskupi Peru w reakcji orzeczenie tamtejszego sądu konstytucyjnego, który nakazał ministerstwu zdrowia „uszanowanie decyzji Any Estrady Ugarte o zakończeniu jej życia za pośrednictwem technicznej procedury eutanazji”.

- Kościół na wzór Jezusa, Dobrego Samarytanina, zawsze będzie obecny, zaopiekuje się i będzie towarzyszył chorym, w przekonaniu, że całe życie ludzkie ma niezbywalną wartość, bo jest darem Bożym – napisali biskupi w specjalnym komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski do maturzystów: człowiek niedojrzały wewnętrznie jest jak liść na wietrze

2021-03-02 17:42

[ TEMATY ]

maturzyści

bp Piotrowski Jan

pielgrzymka maturzystów

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bez wewnętrznej dojrzałości, która pozwala na właściwe korzystanie z wolności i na dobre życiowe wybory, człowiek jest raczej podobny do liścia, który trzepocze się na wietrze. Wtedy łatwo go uwieść – mówił bp Jan Piotrowski na Jasnej Górze, do delegacji maturzystów diecezji kieleckiej.

Tylko w takiej, ograniczonej i symbolicznej formie, mogła się odbyć ich pielgrzymka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję