Reklama

Kościół

W sobotę święto młodych w stolicy

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

13 kwietnia młodzież spotka się w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w podziemiach katedry warszawsko-praskiej po to, żeby w łączności z papieżem Franciszkiem świętować Diecezjalny Dzień Młodzieży

Spotkanie młodych z archidiecezji warszawskiej w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się 13 kwietnia od godz. 10.30. Z kolei Diecezjalny Dzień Młodzieży po prawej stronie Wisły rozpocznie się o godz. 14.00 w katedrze Warszawsko-Praskiej. W podziemiach świątyni z młodzieżą spotka się bp Romuald Kamiński, zaplanowano także koncert zespołu „Full Power Spirit” oraz wykład bp. Marka Solarczyka. Kulminacyjnym momentem będzie Msza św. sprawowana o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie biskup warszawsko-praski.

Reklama

Tysiące młodych w Wilanowie

Z kolei w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano program ewangelizacyjny i modlitwę, którą będzie animował zespół „Mocni w Duchu” z Łodzi wraz ze wspólnotą „Młodość. Lubię to!”. Młodzi ewangelizatorzy będą dzielili się z rówieśnikami swoją wiarą, będzie śpiew, uwielbienie Boga, nie zabraknie też chwil modlitwy w ciszy oraz chrześcijańskiego zespołu „Mocni w Duchu”. Około godziny 13.00 sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Homilię do młodych wygłosi bp Rafał Markowski.

Do Świątyni Opatrzności Bożej zaproszeni są wszyscy młodzi, zarówno umocnieni w wierze jak i ci, którzy poszukują i zadają pytania – podkreśla ks. Tomasz Zaperty, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Jak co roku będzie młodzież z duszpasterstw akademickich i młodzieżowych, wspólnoty młodzieżowe i ruchy katolickie działające w parafiach a także lektorzy i ministranci, którzy podczas Mszy św. będą służyli przy ołtarzu. – Chcemy jednak, aby czuli się zaproszeni wszyscy młodzi! Każdy, kto tylko usłyszy o spotkaniu, albo zobaczy informacje na plakacie niech czuje się zaproszony, nawet jeśli czasem nie po drodze mu do Kościoła. Spotkanie młodych będzie dobrą okazją, żeby przybliżyć się do Jezusa – zaprasza diecezjalny duszpasterz młodzieży

Reklama

Patronowie młodzieży

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży w Świątyni Opatrzności będzie odbywał się pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” i będzie to – jak zapowiada ks. Tomasz Zaperty – „przedłużone świętowanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie”. Młodzi poznają bliżej ośmiu patronów ŚDM Panama 2019. – Ufamy, że św. Jan Bosko, bł. Maria Romero Meneses, bł. Oskar Romero, św. Jan Paweł II, św. José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Róża z Limy i św. Marcin de Porres staną się „osobistymi patronami ich młodego wieku” – ma nadzieję duszpasterz młodzieży.

Dlatego też młodzi dostali zadanie, aby na spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej przygotowali wspólnie ich wizerunki. Młodzież przywiezie ze sobą także hasła trzech ostatnich Światowych Dni Młodzieży, które stanowiły tzw. „Drogę Maryi”, jaką zaproponował młodzieży papież Franciszek po ŚDM w Krakowie. – Tym samym chcemy pokazać młodym, jaką drogę przeszli przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży – najpierw w Krakowie, potem w Panamie – podkreśla ks. Zaperty.

„Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa w tle

W tym roku na uczestników spotkania czeka dodatkowa atrakcja, jaką będzie możliwość odwiedzenia usytuowanej w pobliżu Świątyni Opatrzności Bożej multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”. Młodzi zobaczą miejsca związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. – Wiemy, że dla wielu młodych pielgrzymka do Ziemi Świętej może być niemożliwa z wielu powodów a ta wystawa pięknie wpisuje się zarówno w przygotowanie do Świąt Paschalnych, jak i również przekaz katechetyczny do młodego człowieka – zauważa ks. Zaperty.

Ks. Tomasz Zaperty zdradza też, że podczas spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej młodzi zostaną zaproszeni do podjęcia przygotowań do ŚDM w Portugalii. – Wprawdzie mamy jeszcze dużo czasu, ale dotarły już do nas sygnały z niektórych parafii portugalskich, które gościliśmy w Warszawie na Dniach w Diecezjach w 2016 r., że czekają na nas u siebie i chcą nas po raz kolejny spotkać! – cieszy się duszpasterz.

2019-04-12 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Tydzień

Niedziela łódzka 13/2021, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień

Piotr Drzewiecki

Od nas zależy, czy Chrystus przeżyje swoją Paschę w nas

Od nas zależy, czy Chrystus przeżyje swoją Paschę w nas

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna najważniejszy tydzień w liturgii spośród innych 52 tygodni, dlatego też określamy go mianem „wielki”.

Cieplejszy powiew wiatru, początek wiosny, wierzbowe gałązki z baziami trzymane w wielu dłoniach – to zazwyczaj są obrazki, jakie łączymy z Niedzielą Palmową. Jak powiedziała jedna ze strykowskich parafianek: – To już przedsmak świąt. Od dzieciństwa pamiętam, jak czekałam na procesję z palmami i konkurs na najładniejszą, największą palmę.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję