Reklama

Z lektury Biskupa Romana


Edycja włocławska 45/2001

Sporo czasu poświęciłem na przejrzenie nowego albumu o cmentarzu włocławskim. Oglądałem pełne artyzmu nagrobki, niektóre mi znane, inne były bardziej ukryte dla mojego oka. Idąc na cmentarz, by pomodlić się za zmarłych, odwiedzę znowu niektóre groby, zwłaszcza zasłużonych dla Włocławka. Jest też wśród nich przy alei głównej w kwaterze 43. grób Henryka Poraja-Sokołowskiego (zm. w 1927 r.), artysty malarza i nauczyciela w Gimnazjum im. ks. Jana Długosza. Rzeczywiście, cmentarz jest fotografią wiary i kultury środowiska.

W modlitewnej zadumie pozdrawiam Czytelników.

Biskup Roman

Cmentarz włocławski przy alei Chopina jest nekropolią o wielkiej wartości dla tradycji i historii miasta.

Spoczywa na nim wielu wybitnych i zasłużonych ludzi, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju Włocławka. Dzięki dużej liczbie starych drzew cmentarz pełni również rolę parku. Uzupełnieniem wymienionych walorów cmentarza jest duża różnorodność form architektury grobowej, od prostych metalowych krzyży na ziemnych mogiłach po monumentalne grobowce i mauzolea z licznymi przedstawieniami figuralnymi.

(...)

Ponad stuletnia historia cmentarza włocławskiego jest bardzo ważną częścią dziejów miasta. To na nim spoczywają prochy wielu ludzi związanych z Włocławkiem. Są między nimi urzędnicy, księża, wojskowi, uczestnicy powstań, artyści, nauczyciele, a nade wszystko zwykli mieszkańcy miasta, którzy tworzyli jego niepowtarzalny charakter. Cmentarz jest częścią Włocławka, więc podobnie jak miasto przechodził te same koleje losu. Niestety, nie ominęły go również zniszczenia, które były efektem bezmyślności i wandalizmu, a przecież "naród, który traci pamięć, traci życie...".

T. Wąsik, J. Sieraczkiewicz, Włocławski cmentarz, Włocławek 2001, LEGA, s. 11 i 17.

Reklama

Dzień ze św. ojcem Pio w kinie!

2019-09-20 14:46

Materiał prasowy

23 września w kościele przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Ten dzień jest wyjątkowy dla czcicieli jednego z napopularniejszych świętych w Polsce. Popularność świetego z Pietrelciny w Polsce jest fenomenem na skalę światową.

Materiał prasowy

Zapraszamy na specjalny seans z udziałem reżysera Jose Mario Zavali 23 września 2019 r., godz. 17:00 i 19:00. Seans odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3, Kraków, Aula Jana Pawła II)

Weź udział w dniu Dniu św. Ojca Pio w kinie!

Na film zaprasza reżyser „Tajemnicy ojca Pio” Jose Maria Zavala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem