Reklama

Niedziela Wrocławska

Srebrne gody na Gądowie

Wspólnota pw. Miłosierdzia Bożego na wrocławskim Gądowie Małym obchodzi w tym roku dwa piękne jubileusze: 25-lecia erygowania parafii oraz 10-lecia poświęcenia kościoła.

[ TEMATY ]

srebrny jubileusz

Anna Majowicz

Uroczystości przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski

Uroczystości przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski

Obchody jubileuszy rozpoczęły się 23 kwietnia Mszą św. w intencji pierwszego proboszcza parafii, śp. ks. Leszka Jabłońskiego. Główne uroczystości jubileuszowe połączono z obchodzonym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odpustem parafialnym. Sumie odpustowej przewodniczył abp Marian Gołębiewski.

- Wasza parafia ma szczególne zadanie. Ma przypominać naszemu miastu i naszej archidiecezji o tym, że Pan Bóg jest miłosierny – powiedział abp senior w homilii. Dodał przy tym, że Zmartwychwstały Chrystus pragnie abyśmy i my kierowali się miłosierdziem do drugiego człowieka i zawsze dążyli do przebaczenia.

Reklama

Kapłan przywołał trzy obrazy, w których zarysowane jest Boże miłosierdzie. Pierwsze dwa pochodzą z Pisma Świętego. – Wróćmy myślami do Apostołów w wieczerniku, do których nie dotarła jeszcze prawda o Zmartwychwstaniu ich Pana. Są zaniepokojeni, pełni obaw. Przychodzą im na myśl ostatnie wydarzenia, a więc zdrada Judasza, zaparcie się św. Piotra, jak również ucieczka spod krzyża Chrystusowego. I oto, w tej sytuacji pełnej napięcia i oczekiwania zjawia się w wieczerniku Chrystus i mówi do nich ,,Pokój Wam”. To pozdrowienie niosące przebaczenie. Pozdrowienie pełne miłosierdzia – zauważył abp senior. Drugi obraz pochodzi z Apokalipsy św. Jana Apostoła. - Święty Jan ujrzał Syna Człowieczego, ubranego w długą szatę, przepasanego pasem złotym, który rzekł do niego: ,,Ja jestem pierwszy i ostatni. Jestem alfą i omegą. Początkiem i końcem”. Ten obraz przypomina nam, że Chrystus jest Panem życia i śmierci. On trzyma w dłoniach klucze do tego, co nazywamy życiem wiecznym – kontynuował.

Trzeci obraz nie pochodzi z Pisma Świętego, ale jest nam bardzo bliski. Jest to obraz Jezusa Miłosiernego. - Rzućmy okiem raz jeszcze na ten obraz. Widzimy postać Chrystusa i promienie bijące z Jego serca. One obrazują Jego nieskończone miłosierdzie – dodał abp Marian Gołębiewski.

Na zakończenie kapłan wspomniał na postać św. Jana Pawła II. - W 2005 r. w sobotę, przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odchodzi z tego świata papież Jan Paweł II, który 10 lat temu, dokładnie 27 kwietnia został kanonizowany. To On kanonizował Siostrę Faustynę Kowalską, sekretarkę Miłosierdzia Bożego. To On bardzo często głosił prawdę o Bożym miłosierdziu. To On zachęcał nas, byśmy mieli wyobraźnie miłosierdzia i się nią kierowali. To wreszcie On poświęcił sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Pamiętając te niezwykłe przeżycia, chciejmy Mu dziś za nie serdecznie podziękować – apelował.

Po Eucharystii, o godz. 15.00 odbyła się Nowenna do Bożego Miłosierdzia. Obchody srebrnego jubileuszu zakończono prezentacją multimedialną.

2019-04-29 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz Sióstr Urszulanek w Nurcu-Stacji

Z okazji 25-lecia pobytu w Polsce Sióstr Urszulanek z Gandino, dziękczynnej Eucharystii 26 lipca 2020 r. w kościele parafialnym w Nurcu-Stacji przewodniczył biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz.

Bp Antoni Dydycz podziękował wszystkimi siostrom za obecność na srebrnym jubileuszu. Duchowny porównał przybycie 25 lat temu sióstr z Włoch do zasiewu. Jak zauważył, ziarno przywiezione przez pierwsze siostry, zapadło w sercach osób, głównie pochodzących z okolic Nurca. W dalszej części homilii biskup senior przytoczył historię pewnej siostry zakonnej zesłanej na Syberię, która w niebywały sposób oddziaływała na otoczenie. – Zdarza się i tak, że drobny gest, jakieś przejrzyste słowo, potrafią otworzyć stwardniałe serce na dobro i miłość – podkreślił bp Dydycz. W tym duchu przejawia się misja sługi Bożego ojca Franciszka Della Madonna, która jak zaznaczył duchowny, otwierała serce i wolę, pukała do umysłu.

– Bogu niech będą dzięki za powstałe jakże ważne zgromadzenie zakonne – zaznaczył. Na zakończenie hierarcha prosił o modlitwę, aby nigdy nie zabrakło takiej zakonnicy, takiego kapłana, którzy nie byliby zdolni do rozgrzania dobrej woli, do podzielenia się światłem i nadzieją.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję