Reklama

Hojni wierni

12 czerwca o 17.00 kard. Józef Glemp wmuruje kamień węgielny pod budowę nowego kościoła św. Krzysztofa w Warszawie na Piaskach.
- Wierni wspierają budowę świątyni i cieszą się, że szybko rośnie - mówi ks. Krzysztof Sadkowski, proboszcz nowej parafii.

Niedziela warszawska 24/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praca wre

Reklama

Na placu budowy praca wre. Robotnicy uwijają się jak w ukropie. Chcą wykorzystać dobrą pogodę i przyspieszyć tempo budowy. Jeszcze w tym roku Ksiądz Proboszcz chce położyć na murach stalową konstrukcję dachu. I niewykluczone, że w przyszłym roku kościół będzie już gotowy w stanie surowym. Tempo prac imponuje, tym bardziej, że budowa zaczęła się zaledwie 2 lata temu.
Na razie trudno jest poruszać się po parafialnym terenie. Wąska droga omija plac budowy i dociera do długiego baraku, który służy za plebanię.
Ksiądz Proboszcz zaprasza do środka. W rozmowie trochę przeszkadza hałas koparki pracującej 10 metrów od plebanii.
- Z budową jest dużo kłopotów, trzeba wszystkiego dopilnować - przyznaje ks. Sadkowski. Ale podkreśla, że jego parafianie wspierają finansowo przedsięwzięcie jak tylko mogą. Są ofiarni i widać, że zależy im, aby kościół powstał jak najprędzej. - Wprowadziłem tzw. cegiełki, które są systematycznie kupowane. Ale jak zbliża się wypłata dla robotników i wiem, że zabraknie mi pieniędzy, ogłaszam to w niedzielę na Mszach. Wierni wtedy przychodzą i dokupują cegiełki - mówi Ksiądz Proboszcz.
Hojność wiernych z Piasek poznał też zaprzyjaźniony z parafią ksiądz z Białorusi, który też buduje kościół. Rok temu przyjechał na Piaski, w niedziele głosił kazania na wszystkich Mszach, prosił o pomoc i zebrał pokaźną sumę pieniędzy. - Tyle, co ja przez miesiąc - śmieje się ks. Sadkowski. - Żyjąc z takimi ludźmi nie mam wątpliwości, że będzie dobrze, coraz lepiej - dodaje z optymizmem.
Nowy kościół będzie w stylu tradycyjnym, bo ks. Sadkowski nie lubi nowoczesnych brył. Plebania zostanie wkomponowana w kościół.
Obecnie nabożeństwa odbywają się w tymczasowej kaplicy, która mieści zaledwie 300-350 osób. Zimą na niedzielnych Mszach trudno znaleźć skrawek wolnego miejsca. Natomiast latem większość wiernych gromadzi na zewnątrz, przed kaplicą, na dużym placu z ławeczkami. Stoi tam też figurka patrona parafii, św. Krzysztofa. Przed figurką również w dzień powszedni można spotkać modlących się ludzi.

Samochodowa parafia

Reklama

Św. Krzysztof odbiera szczególną cześć wśród kierowców. W odpust parafialny, 25 lipca, odbywa się święcenie pojazdów. - Święcimy wtedy wszystko, co ma kółka - twierdzi Ksiądz Proboszcz. Dodaje, że w zeszłym roku samochodów było tak dużo, że nie mieściły się na kościelnym placu i aby wszystkie poświęcić, ksiądz musiał wyjść aż do ul. Kochanowskiego. W przyszłości ks. Sadkowski chciałby, aby było tu centrum modlitwy za automobilistów. Marzą mu się też zloty motocyklistów.
- Motocykl to był pierwszy mój pojazd. Wspominam go z sentymentem - przyznaje.
Kaplica parafialna jest czysta i zadbana. Dekoruje ją sam Ksiądz Proboszcz, który ma uzdolnienia plastyczne. Natomiast sprzątają parafianie. Sami przychodzą i ustalają dyżury. To ważne, gdyż ks. Sadkowski nie ma do pomocy ani kościelnego, ani zakrystianki.
Jest natomiast organista, który jednak już we wrześniu chce wstąpić do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Jest też drugie powołanie w parafii. Młody chłopak planuje wstąpić do zakonu. Nie jest jednak pewny, czy wybrać dominikanów, czy jezuitów.
Być może powołania te zrodziły się na fali wydarzeń, które nastąpiły bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II. Rektorzy seminariów duchownych podkreślają, że kandydatów jest więcej niż w latach ubiegłych. Ks. Sadkowski na Piaskach zaobserwował większą frekwencję na Mszach. Większa liczba wiernych przystępuje też do spowiedzi i Komunii św. - Zdarzają się spowiedzi po wielu latach przerwy. Penitenci sami zdradzają, że do nawrócenia skłonił ich przykład życia i umierania Jana Pawła II - mówi Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proboszcz wszystkich zna

Jest to niewątpliwie parafia ludzi młodych. Wielu ma małe dzieci, stąd dużo jest chrztów, sporo też osób przystępuje do sakramentu bierzmowania. Natomiast stosunkowo mało jest ludzi starszych i chorych. Mieszkańców parafii ogółem jest ok. 4 tysięcy. - To niewiele, ale przynajmniej wszystkich, którzy przychodzą do kościoła, znam. I nikt mnie nie oszuka - podkreśla ks. Sadkowski.
Okazją do głębszego poznania się Proboszcza z parafianami są regularnie organizowane na terenie parafialnym tzw. grille. To nieformalne spotkania, w czasie których rozmowy często dotyczą trudnych tematów teologicznych. Parafianie są złaknieni wiedzy teologicznej, zadają często trudne pytania, na które nawet Proboszcz nie zawsze od razu umie odpowiedzieć. Dlatego w przyszłości ks. Sadkowski planuje organizowanie przynajmniej raz w miesiącu otwartych dla wszystkich spotkań z zaproszonym gościem - ekspertem w jakiejś dziedzinie teologicznej, filozoficznej lub psychologicznej.
Na razie w parafii bardzo aktywnie działa kółko różańcowe. Odbywają się też spotkania duszpasterskie z młodzieżą, które prowadzi wikariusz. Jest 30-osobowa grupa ministrantów. Parafianie chętnie jeżdżą na pielgrzymki. W zeszłym roku razem z ks. Sadkowskim byli na Litwie. Chętnie wędrują też w sierpniu pieszo do Częstochowy.

Na początku protestowano

Początki parafii św. Krzysztofa nie były łatwe. Aż dwukrotnie zmieniano lokalizację przyszłej świątyni. Pierwsza lokalizacja na Piaskach została w 1995 r. ostatecznie przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Niedługo potem władze samorządowe wskazały kolejną lokalizację: zaniedbany plac zabaw dla dzieci przy ul. Kochanowskiego. Ale, chociaż było to świetne miejsce pod przyszły kościół, pojawiły się ostre protesty mieszkańców. Nie podobało im się, że tam ma stanąć świątynia. Zbierano podpisy, skarżono się do samorządowego Kolegium Odwoławczego, na łamach prasy lokalnej ukazywało się wiele artykułów krytykujących tą lokalizację. Z gazet krzyczały tytuły: Protesty na Piaskach, Plac zabaw czy kościół, Kaplica zamiast placu zabaw.
Dla dobra sprawy i uspokojenia nastrojów zrezygnowano więc z tego miejsca. Podjęto starania o nową lokalizację. Pojawiła się propozycja terenu przy planowanej ulicy Nowopowązkowskiej. Stały tam hotele robotnicze, warsztaty, magazyny. Teren był bardzo zaniedbany. - Było to jedno wielkie wysypisko śmieci - wspomina ks. Sadkowski.
W grudniu 1997 r. przekazano teren pod ośrodek duszpasterski. Ks. Sadkowski przystąpił szybko do oczyszczania terenu. Postawił wysoki krzyż przy którym 14 września 1999 r. odprawiono pierwszą Mszę św. polową. Z kolei w sierpniu 2001 r. celebrowano pierwszą Mszę św. w powstałej kaplicy. W tym samym roku oficjalnie erygowano parafię św. Krzysztofa.
Dzisiaj miejsce dawnej niechęci do budowy nowego kościoła zajął prawdziwy entuzjazm. Ludzie poznali swojego nowego proboszcza i wspierają jego wysiłki. Przekonali się, że ksiądz nie chce im niczego zabrać. Przeciwnie, chce wiele dać.

Msze św. w parafii św. Krzysztofa na Piaskach, ul. Niedzielskiego 4
Niedziele i święta: 9.00, 11.00, 12.15, 17.00
Dni powszednie: 8.00, 18.00

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 26/2023, str. 18

[ TEMATY ]

św. Ireneusz

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Uznawany jest za pierwszego teologa, który wprowadził kryteria rozeznania wiary katolickiej.

Święty Ireneusz urodził się w Smyrnie w Azji Mniejszej, a swoją posługę realizował na Zachodzie w Galii. Zabrał głos w sprawie sporu wokół dnia obchodzenia Wielkanocy, który rozdzielił Wschód z Zachodem – dzięki jego interwencji jedność Kościoła została uratowana. Cechował się łagodnym usposobieniem, ale w kwestiach wiary był niewzruszony, ostro ganił każdego, kto próbował dokonać zmian w nauczaniu Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Bezpieczne wakacje z PCK. Wakacyjna lekcja, która może uratować życie

2026-06-28 07:52

Katarzyna Nastaj /PCK

Słońce, rodzinna atmosfera, gry, animacje i nauka zasad, które mogą uratować życie – tak rozpoczęły się wakacje nad Zalewem Zemborzyckim.

Podczas Pikniku Integracyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża „Dzień Dobrych Spotkań” mieszkańcy Lublina, turyści oraz rodziny z dziećmi mogli wspólnie spędzić czas, ale także zdobyć wiedzę niezwykle ważną podczas letniego wypoczynku. Wydarzenie pod hasłem „Bezpieczne wakacje z PCK” odbyło się na terenach zielonych Ośrodka Słoneczny Wrotków. Jego głównym przesłaniem było przypomnienie, że wakacyjny odpoczynek powinien zawsze iść w parze z bezpieczeństwem - nad wodą, podczas upałów, wyjazdów i codziennych letnich aktywności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję