Pomysłodawcą organizowania koncertów muzyki organowej w Stalowej Woli był bp Edward Frankowski. Impulsem do takich przedsięwzięć stało się sprowadzenie elektronicznych organów do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Artystyczna inicjatywa przybrała konkretny kształt latem 1990 r., kiedy to w obecnej konkatedrze odbyła się pierwsza impreza. Kierownictwo artystyczne festiwalu objęła opolska organistka Lucyna Glezner-Liptak, pełniąca tę funkcję przez cztery lata. Działające wtedy w Stalowej Woli Towarzystwo Muzyczne „Caecilianum” zainicjowało organizowanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w słynnej bazylice Bernardynów w Leżajsku.
W 1995 r. kierownictwo artystyczne imprezy objął radomski wirtuoz organów i menadżer Robert Grudzień. Odbyły się wówczas koncerty w kilku stalowowolskich świątyniach, a rok później festiwal zagościł na stałe w rozwadowskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Stało się to możliwe dzięki wybudowaniu w tamtejszym kościele znakomitych, mechanicznych, 26-głosowych organów.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów wzbogacił znacząco inicjatywy artystyczne, podejmowane w hutniczym grodzie. Zaczęli tutaj przyjeżdżać wykonawcy z całej Europy, a nawet USA, Kanady i Japonii. Bohaterami wieczorów muzycznych były największe gwiazdy światowych scen, przyjmowane entuzjastycznie przez publiczność. Do dziś żywa jest pamięć o występie znakomitej śpiewaczki, Teresy Żylis-Gary. Gośćmi festiwalu byli także następca Jana Kiepury - Wiesław Ochman, rewelacyjny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i najwybitniejszy polski klawesynista, Władysław Kłosiewicz. A cóż powiedzieć o koncercie Poznańskich Słowików pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza? To było wielkie święto sztuki najwyższego formatu.
Tegoroczny festiwal odznacza się interesującym, bogatym programem muzyki organowej i kameralnej. Imprezę zainaugurował szwedzki wirtuoz organów Per Ahlman, który wykonał dzieła barokowe, romantyczne i współczesne. Szczególne zainteresowanie wzbudziły kompozycje oparte na folklorze szwedzkim. Folklorystyczną ucztą był również występ słynnego muzyka ludowego Józefa Brody, częstego gościa stacji telewizyjnych i radiowych. Wraz z nim zaprezentowali się Katarzyna Broda-Firla (śpiew) i renomowany kompozytor Janusz Kohut (instrumenty klawiszowe). Ich program nosił tytuł Muzyka serca i rozumu.
Przed nami wiele atrakcji festiwalowego lata w Stalowej Woli. Organizatorzy zapraszają do kapucyńskiej świątyni w każdy wtorek lipca i sierpnia na godz. 19, zaplanowano także dwa koncerty wrześniowe (14, 27 IX) oraz październikowy finał (6 X). Można będzie obcować zarówno z wielkimi dziełami, jak i muzycznymi ciekawostkami. Do nietypowych atrakcji zaliczyć można koncert Marka Niesobskiego, grającego na... pile śpiewającej. Nie zawiodą się również miłośnicy talentu popularnego muzyka ukraińskiego Georgija Agratiny - mistrza fletni Pana i cymbałów. Trzeba też wspomnieć o recitalu organowym Romana Peruckiego - organizatora słynnych koncertów w katedrze oliwskiej, jak również występie legendarnego lidera grupy SBB, Józefa Skrzeka. Artysta, zasiadający przy instrumentach klawiszowych, zaprezentuje Kantatę Maryjną.
Letnie festiwale muzyki organowej i kameralnej są doskonałą okazją do pożytecznego i godziwego spędzania wolnego czasu. Warto, aby mieszkańcy Stalowej Woli i okolic oraz przyjezdni goście skorzystali z interesującej oferty koncertów, organizowanych w rozwadowskim klasztorze. Ubogacajmy się wartościami niesionymi przez sztukę, obcując z Prawdą, Dobrem i Pięknem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu