Reklama

Niedziela Lubelska

Kraśnik

Świadectwo wierności

Katarzyna Artymiak

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Michała Sopocki

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku świętuje w tym roku srebrny jubileusz powstania. Główne uroczystości odbędą się dopiero w grudniu, jednak wszystkie parafialne wydarzenia w 2019 r. są okazją do wdzięczności Bogu i ludziom za dar wspólnoty.

Radosne święto

W pierwszą wakacyjną niedzielę parafianie i goście zgromadzili się w kościele zbudowanym „na Piaskach”, by podczas uroczystej Mszy św. dziękować Bogu za dar świątyni w 3. rocznicę konsekracji. - To wielkie święto parafii i powód do radości - podkreślał ks. Wiesław Szewczuk, proboszcz i budowniczy. - Spoglądamy na nasz kościół pw. Miłosierdzia Bożego jako na miejsce święte, wypełnione obecnością Boga, wzniesione dzięki pracy i ofiarności ludzi wierzących. To okazja do podziękowania wiernym za troskę o świątynię, za modlitwę. To dzień pragnień, by w naszej wspólnocie było lepiej, solidarniej; byśmy otaczali się jeszcze większą życzliwością, miłością i szacunkiem; by małżeństwa i rodziny żyły w harmonii z Bogiem i ludźmi; by wśród nas nie było głodnych i opuszczonych; by nasze rodziny nie pozostawały bez modlitwy i sakramentów. Bez modlitwy i Eucharystii człowiek traci wrażliwość na Boga - mówił Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Dar relikwii

By zaradzić troskom i jeszcze wyraźniej wskazać kierunek ziemskiej wędrówki, do kościoła będącego centrum kultu Miłosierdzia Bożego na kraśnickiej ziemi, zostały wprowadzone relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Będą wystawione do publicznego kultu nieopodal relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej. Jak spodziewa się ks. W. Szewczuk, taka forma obecności Apostołów Bożego Miłosierdzia jeszcze mocniej zjednoczy parafię wokół idei miłosierdzia i stanie się impulsem do prawdziwie chrześcijańskiego życia. - Od początku powstania parafii czujemy, że Boże Miłosierdzie rozlewa się nad naszą wspólnotą i nad całym miastem. Ufamy, że Jezus Miłosierny będzie pomnażał w nas wiarę i miłość - mówił Ksiądz Proboszcz.

Do naśladowania świętych zachęcał zgromadzonych bp Stanisław Dowlaszewicz. Polski misjonarz, franciszkanin i biskup pomocniczy diecezji Santa Cruz w Boliwii, jest częstym gościem w kraśnickiej parafii za sprawą szkolnej przyjaźni z ks. Wiesławem Szewczukiem. W 2013 r. przeniósł Najświętszy Sakrament do budowanej jeszcze świątyni i zainaugurował stałe sprawowanie w niej Liturgii; kilka lat później wprowadził do kościoła relikwie bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, męczenników z Peru, a zarazem swoich dobrze znanych współbraci.

Drogi do świętości

Relikwie świętych i błogosławionych, które macie w domu Bożym, w waszym domu, dają odpowiedź, że jest możliwe żyć miłością do drugiego człowieka, przebaczając i zapominając wyrządzone krzywdy - podkreślał bp Stanisław Dowlaszewicz. - Obecność świętych pokazuje, że odpowiedzią na miłość Chrystusa i Jego pytanie, za kogo jest uważany przez ludzi, jest życie i świadectwo każdego człowieka. Z daniem odpowiedzi nie można zwlekać, nie można czekać do jutra, nie można sobie zrobić wakacji. Chrystus teraz czeka na odpowiedź, kim jest dla każdego z nas - mówił Ksiądz Biskup. Gratulując wspólnocie pięknej świątyni i radosnego usposobienia serc, gość z Boliwii zachęcał, by wierni nie szczędzili czasu na szukanie dróg prowadzących do świętości, na spotkanie z Bogiem, na dawanie całym życiem świadectwa wierności Chrystusowi.

Rodzinny festyn

Po uroczystej Liturgii parafianie i goście (m.in. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta kraśnicki Andrzej Rolla i burmistrz Wojciech Wilk) wzięli udział w rodzinnym festynie. Na program jubileuszowego wydarzenia złożyły się m.in. koncerty i występy artystyczne, gry i zabawy dla dzieci oraz loteria fantowa. Wspólna modlitwa i zabawa jeszcze bardziej zintegrowała mieszkańców, którzy na kraśnickiej ziemi razem żyją, pracują, uczą się i odpoczywają, realizując w codziennym życiu przykazanie miłości Boga i bliźniego.

2019-07-16 15:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz z Akwinu

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

wspomnienie

Bartolome Esteban Murillo

Św. Tomasz z Akwinu

Św. Tomasz z Akwinu ur. 28 stycznia 1225 r. zm. 7 marca 1274 r. kanonizowany 18 lipca 1323 r.
Jego myśl filozoficzna i teologiczna naznaczyła na całe stulecia nauczanie Kościoła. Do dzisiaj w naszych świątyniach śpiewamy hymny eucharystyczne, których autorem jest św. Tomasz z Akwinu.

Tomasz urodził się na zamku Roccasecca niedaleko Akwinu (Włochy) w 1225 r. Jako młody chłopiec został wysłany przez rodziców do opactwa na Monte Cassino, jednak po pewnym czasie opuścił klasztor i udał się do Neapolu, gdzie studiował na tamtejszym uniwersytecie. To właśnie tam zetknął się z założonym przez św. Dominika Zakonem Kaznodziejskim. Kiedy wstępował do zakonu dominikańskiego, miał ok. 20 lat.

Studiował w Rzymie, a od 1248 r. w Kolonii, gdzie na tamtejszym uniwersytecie wykładał głośny uczony dominikański św. Albert Wielki. To właśnie ten święty powiedział o Tomaszu: „Nazywamy go niemym wołem, ale on jeszcze przez swoją naukę tak zaryczy, że usłyszy go cały świat”. W Kolonii Tomasz przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach wykładał teologię na Sorbonie w Paryżu. Był najpierw bakałarzem nauk biblijnych (1252-53), potem wykładał Sentencje Piotra Lombarda (1253-55).

Tomasz jako wybitny teolog został dostrzeżony przez Kościół. Kiedy w 1274 r. papież bł. Grzegorz X zwołał do Lyonu sobór powszechny, to zaprosił na obrady także Tomasza z Akwinu.
Ten jednak, w wieku 48 lat, zmarł w drodze na sobór w opactwie Cystersów w Fossanova 7 marca 1274 r.

Święty Tomasz z Akwinu stworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem.
Ten wybitny teolog i doktor Kościoła położył solidny fundament pod rozwój i kierunek zachodniej myśli chrześcijańskiej. Do najważniejszych jego dzieł należą: Summa contra gentiles, czyli apologia wiary przeciwko poganom, Komentarz do „Sentencji” Piotra Lombarda, Summa teologiczna.

Jest autorem hymnów w tekstach liturgicznych do brewiarza i mszału na uroczystość Bożego Ciała. To właśnie z tekstów Akwinaty pochodzą słowa hymnów: Przed tak wielkim Sakramentem i O zbawcza Hostio.

Kilka myśli i modlitw św. Tomasza z Akwinu:

„Szczęścia nie znajdziesz w niczym innym, ale tylko w Bogu”.

„Kochać to znaczy chcieć dobra drugiego”.

„Z czystego serca rodzi się owoc dobrego życia”.

„Chciałbym zrozumieć Boga!”.

„Panie, mój Boże, udziel mi rozumu, abym mógł Cię poznać, pilności, abym Cię szukał, mądrości, abym Cię znajdował, postępowania, abym Ci się podobał, wytrwałości, abym Cię wiernie oczekiwał, i ufności, abym w końcu mógł Cię objąć”.

Oprac. na podstawie brewiarz.pl

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz – o kryzysie i najsilniejszych markach (twarzach) w Kościele

2020-01-28 08:06

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com

Jak ktoś w naszym towarzystwie zacznie wyśmiewać Kościół, to nie wpadajmy od razu w panikę: „O Jezu, krytykuje Kościół, ma rację, bo przecież faktycznie księża to i tamto…”. Kościół jest tak stabilną i silną firmą, że od błędu jednego czy drugiego księdza się nie rozleci.

Pamiętacie zapewne niedawną sprawę emisji filmu o pedofili w Kościele, prawda? Oglądałem go i w swojej małości myślałem, że nazajutrz mój kościół będzie świecił pustkami, że księży to pewnie będą zamykać w klatkach i gdzieś wywozić…

A co się zmieniło? Nic! Kościół w Polsce się nie zawalił. Miałem nawetspotkanie z młodzieżą raptem kilka dni po nagłaśnianej przez media emisji tego filmu. Spodziewałem się, że pomidory polecą w moim kierunku, bo faktycznie film sam w sobie jest wstrząsający i szokujący. Nic takiego się nie stało. Ci, co przed emisją filmu chodzili do kościoła, nadal chodzą, ci, co się modlili, modlą się.

Dziś myślę, że dobrze, iż ten film się ukazał. Bo może choć jednego księdza powstrzyma przed złymi uczynkami, może coś naprawi… To jest dobry film, bo piętnuje zło. I pokazał prawdę, choć – jak to w sztuce – pewne aspekty uwypuklił bardziej niż inne.

Gdyby ktoś zapytał mnie, kogo uważam za taką najsilniejszą markę – twarz Kościoła w Polsce czy w ogóle Kościoła, to miałbym chyba trudność z odpowiedzią. Ostatnio bliski stał mi się ksiądz Jerzy Popiełuszko. Swego czasu nie bardzo mi się jego kazania podobały. Wciąż tylko: Ojczyzna, wolność, zbawienie…

(Ja wolałem kazania à la ksiądz Twardowski). Ale potem zrozumiałem, że to wcale nie głoszenie wybitnych homilii było życiowym powołaniem księdza Popiełuszki – on miał coś innego, sto razy lepszego. Był odważny. Wiedział, że w każdej chwili może dostać kulkę w łeb, że mogą go skatować na śmierć w ciemnym zaułku, a jednak robił to, co robił. Ja bym chyba uciekł. A on się nie bał. I wlewał odwagę w serca ludzi. Stawał na ambonie i mówił jawnie to, co myślał. I temu robotnikowi, któremu groziło wyrzucenie z pracy, i temu studentowi, któremu bruździli ubecy. Jego postawa dodawała ludziom siły, widzieli w nim świadka.

Jeśli chcemy, by marka chrześcijanina znaczyła coś we współczesnym świecie, musimy znaleźć w sobie odwagę. Takim odważnym świadkiem był też ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Z pewnością miał świadomość, że w każdej chwili może zginąć (władza z łatwością wymyśliłaby sposób, żeby zatuszować zbrodnię), a jednak odważnie wrócił do archidiecezji warszawskiej.

Dziś także są wśród nas ludzie odważni. Nadal są odważni ludzie.

_____________________________________________

Artykuł zawiera treści z książki ks. Piotra Pawlukiewicza „Ty jesteś marką”, wyd. RTCK. Szczegóły:Zobacz

rtck.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję