Reklama

VI Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski

Eucharystia siłą życia i wiary

Niedziela kielecka 42/2005

Wyjątkowo piękna pogoda - „złota polska jesień” towarzyszyła uczestnikom VI Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego. Hasło Rajdu nawiązywało do przeżywanego właśnie roku eucharystycznego - Eucharystia siłą życia i wiary. Dopisała nie tylko pogoda, ale także humory - uśmiech nie znikał z twarzy pielgrzymów, którzy mieli do pokonania nierzadko kilkanaście kilometrów.
Pierwsi pielgrzymi wychodzili na szlak bardzo wcześnie rano, by dotrzeć na Święty Krzyż na godz. 16.00. Piękna pogoda sprawiła, że w imprezie wzięło udział przeszło 3 tys. osób. Na Święty Krzyż wyruszyli z terenu trzech diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. Najliczniej reprezentowana była diecezja kielecka.
Po pokonaniu kilku, a nierzadko kilkunastu kilometrów ok. godz. 15.00 uczestnicy kilkoma drogami wchodzili na Łysiec. Najbardziej zmęczeni byli chyba ci, którzy wchodzili na szczyt tzw. drogą królewską, która wbrew nazwie do najlżejszych tras nie należy.
Mszy św. na zakończenie Rajdu przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Zygmunt Zimowski, koncelebrowali bp Kazimierz Ryczan, bp Kazimierz Gurda, bp Andrzej Dzięga oraz bp Adam Odzimek.
Bp Z. Zimowski mówił: „Przyszliśmy na to miejsce, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest dla nas krzyż? Właśnie krzyż jest magnesem, który przyciąga nas do Chrystusa”. Apelował do zebranych, by prowadzili święte życie, przypominając słowa Jana Pawła II, który często powtarzał: „Nie bójcie się być świętymi”.
Po Mszy św. meldunek z zakończenia Rajdu złożyła komandor Alicja Stanisławska. Podziękowała Księżom Biskupom, Misjonarzom Oblatom oraz wszystkim uczestnikom za pomoc w zorganizowaniu Rajdu.
Ks. Władysław Sowa, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, w imieniu nieobecnego współorganizatora Rajdu rektora ks. Jerzego Ostrowskiego, również podziękował wszystkim za uczestnictwo oraz modlitewne spotkanie.
Na zakończenie Mszy św. bp A. Dzięga zaprosił wszystkich do uczestniczenia w Rajdzie w roku przyszłym, kiedy przypada jubileusz tysiąclecia klasztoru. „Przybywajcie tutaj, kiedy tylko możecie - apelował. - Drzewo Krzyża Świętego, gdy się je uczci, jest źródłem łaski”.
Na zakończenie Eucharystii Biskup Radomski pobłogosławił uczestników relikwiami Krzyża Świętego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

jasnagora.com

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą być poza domem.

Tą informację podano na Twitterze Jasnej Góry. Jak informują:

- Jest to reakcja Paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię św. Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I wizyty papieża z 1979r.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję