Reklama

Dla kapłanów seniorów

„Dzieło liczy się rozmiarem serca” - te słowa bp. Kazimierza Ryczana odnoszą się do oddanego do użytku po rozbudowie o nową część Domu Księży Emerytów w Kielcach. Istotnie, potrzeba było wiele serca i pracy, aby sfinalizować dużą budowę w czasach, gdy ofiarność nie jest łatwym gestem. Rozbudowa jest zarazem odpowiedzią na realne zapotrzebowanie, bowiem w Domu przy Alei IX Wieków Kielc - placówce trwale wpisanej w panoramę i historię miasta - stale było zbyt mało miejsca.

Niedziela kielecka 42/2005

W oficjalnym oddaniu do użytku nowej części Domu Księży Emerytów (DKE), uczestniczyli księża seniorzy, kapłani z Kurii i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, księża dziekani, proboszczowie, wikariusze, siostry zakonne, wreszcie wykonawcy. Na dziedzińcu zamkniętym przez lśniącą nowością dobudowaną część, przy figurze Matki Bożej, przypominano historię Domu, etapy rozbudowy, wspominano wszystkich, którzy przyczynili się do tego dzieła. Uroczystości przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, z udziałem biskupów Kazimierza Gurdy i Mariana Florczyka.
- Zebraliśmy się dzisiaj, aby w modlitwie podziękować Bogu za dzieło budowy tego Domu, w którym zamieszkują Kapłani Emeryci diecezji kieleckiej. Naszą modlitwą pragniemy ogarnąć budowniczych i tych, którzy pospieszyli z duchową i materialną pomocą, dzięki czemu budynek ten mógł zostać tak szybko ukończony. Pragniemy jednocześnie modlić się w intencji mieszkających tutaj księży, aby sami stawali się coraz bardziej jedną rodziną - witał ks. Piotr Motyka, kurator Domu.
- Znamy słowa Psalmu: „Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno się trudzą, którzy go wznoszą (por. Ps 127). Zakończenie dzieła budowy tego domu winno rozbudzić naszą wiarę i naszą wdzięczność względem Boga - mówił bp K. Ryczan.
Ks. Jan Tusień, prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Kapłanów Diecezji Kieleckiej, dziękował Księdzu Biskupowi za „odważną decyzję” rozbudowy Domu oraz kapłanom, którzy nie zawiedli, czego efektem jest „dzieło wpisujące się w historię diecezji”. Wyraził wdzięczność: ks. Piotrowi Motyce (nazywanemu przez wielu seniorów „ojcem”, pomimo młodego wieku), ks. Grzegorzowi Pałysowi, ekonomowi diecezji, kierującemu rozbudową oraz poprzednim zarządom, osobom świeckim posługujących w placówce. Wiele ciepłych słów skierowano pod adresem Sióstr Albertynek w dowód wdzięczności za ich samarytańską służbę. - Życzę, aby ci, którzy tu będą przebywać, mogli żyć w dobrym zdrowiu i przekonaniu, że to naprawdę jest ich dom - podkreślił ks. J. Tusień.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy „Mitex”, realizującej budowę oraz biura projektowego „Team” z Buska Zdroju, które przygotowało projekt. Dom został powiększony o nowe skrzydło, jest w nim 50 zestawów mieszkalnych. Obecnie w DKE mieszka 42 księży. Placówka posiada udogodnienia z myślą o życiu osób starszych, nie w pełni sprawnych fizycznie. - Obecnie problem z brakiem miejsca dla kapłanów z diecezji kieleckiej jest już na długie lata rozwiązany - mówi ks. G. Pałys.
- Kto potrafi ocenić, opisać lata pracy kapłana? To Pan jest tym, który wszystko wie, który wszystko zna... Przyjmijcie podziękowania, że apel o ten Dom nie przeszedł obok - Biskup Kielecki wyrażał swą wdzięczność za „dzieło, które liczy się rozmiarem serca”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o uzdrowienie za przyczyną św. Jana Pawła II

2020-04-02 07:09

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

modlitwa

Grzegorz Gałązka

Za przyczyną św. Jana Pawła II uzdrowionych zostało wiele osób. W czasie pandemii koronawirusa można się zwrócić do Boga za wstawiennictwem świętego o uzdrowienie z tej choroby. Dziś przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Publikujemy tekst modlitwy:

Boże, który jesteś Stwórcą człowieka oraz Panem życia i śmierci, bądź uwielbiony! Jeśli jest Twoją wolą, Panie, abym wyzdrowiał, proszę Cię za przyczyną świętego Jana Pawła II o uzdrowienie mnie z tej choroby. Niech Duch Święty, którego otrzymałem w sakramencie chrztu i bierzmowania, pomoże mi przyjąć Twoją świętą wolę. Niech On mnie prowadzi; niech mnie obdarzy męstwem, abym potrafił przyjąć i dźwigać swój krzyż. Uwielbiam Cię, Panie, za wszystkie łaski, którymi mnie obdarzyłeś i ciągle obdarzasz. Chcę wykonać do końca zadanie, jakie mi zleciłeś. Przez zasługi Twojego Syna, który cierpiał na krzyżu, proszę Cię: obdarz mnie zdrowiem ciała i duszy Amen.

Modlitwa pochodzi z: Nowenna do św. Jana Pawła II, O rozwiązanie trudnych spraw, Marianie, Warszawa 2014.

CZYTAJ DALEJ

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

jasnagora.com

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą być poza domem.

Tą informację podano na Twitterze Jasnej Góry. Jak informują:

- Jest to reakcja Paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię św. Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I wizyty papieża z 1979r.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję