Reklama

U progu nowego milenium

Episkopat Polski o bezrobociu

Niedziela częstochowska 47/2001

Ukazał się właśnie ważny list Episkopatu Polski dotyczący bezrobocia. Biblioteka "Niedzieli" wydała go w swojej serii Zeszyty "Niedzieli" ze względu na wagę problemu. W liście jest mowa o nowej rzeczywistości, jaka zaistniała w ciągu 12 lat przemian systemowych w naszym kraju. Biskupi zabierają głos w tej sprawie, gdyż mają moralny obowiązek " ukazywać i piętnować grzechy społeczne związane z konsumizmem, hedonizmem, gospodarką, która wytwarza skandaliczny rozdział między bogactwem a nędzą" (Jan Paweł II). Biskupi kładą nacisk szczególnie na społeczny, kulturowy i moralny aspekt bezrobocia, nie tylko na aspekt materialny. Podkreślają, że wyznawana wiara powinna mieć konsekwencje w życiu społecznym, a trudności w tej dziedzinie dopatrują się w zbyt szybkim, niedojrzałym przejściu z ideologii kolektywnej na wypaczoną wersję liberalizmu, w której ważna jest tylko ekonomia.

Sądzę, że my także powinniśmy o tym rozmawiać, bo sami wiemy, jakie rozczarowanie kapitalizmem - polskim i po ostatnich wydarzeniach na świecie również światowym - przeżywamy. Wydawało nam się, że skoro przyjdzie nowy czas, nowe rządy, zacznie się dobrobyt. Nie jest to jednak takie proste. Ekonomia okazuje się bezduszna i niesprawiedliwa, a politycy, którzy mają obowiązek interweniować w przypadku niesprawiedliwego podziału pracy i zysków, czują się zwolnieni z tego obowiązku przez system społeczny, którego są strażnikami - mało tego, sami jakże często w swoich prywatnych przedsiębiorstwach wykorzystują trudną sytuację, bez skrupułów zwalniając pracowników i powiększając bezrobocie. Wszyscy zrzucają odpowiedzialność na tak oczekiwany przez nas wolny rynek i kółko się zamyka. W najtrudniejszej sytuacji są ci, którzy ze swej natury nie mają tzw. siły przebicia, nie mają pomysłu, pieniędzy, nie są i nigdy nie będą przedsiębiorczy. Ich ten świat z góry skazuje na niebyt. Ale i - z drugiej strony - pracodawcy nie mają lekkiego życia, przeciążeni podatkami i rozmaitymi utrudnieniami formalnymi.

Problem jest więc bardzo złożony. Wydaje się, że Polska nie dorosła chyba jeszcze do tego, żeby wolny rynek sam regulował życie społeczne. Episkopat w swoim liście uświadamia ludziom pewne sprawy, pomaga opisać rzeczywistość i uzmysławia, że to dzisiaj stajemy przed egzaminem z solidarności, bo "któż z nas może przejść obojętnie obok brata i siostry w potrzebie?" Kościół nie zastąpi instytucji państwowych, może jednak coś doradzić, może otwierać ludziom oczy, pomóc odzyskiwać nadzieję. Wypływa tu przy okazji jeszcze jeden ważny wniosek. Na nic zda się choćby najwyższa ekonomia, jeśli nie ma moralności. Kościół niosąc światło Ewangelii, chce przyczynić się do sprawiedliwego i godnego życia wszystkich ludzi. Trzeba też pamiętać, że na bezrobociu każdy traci.

Zeszyty "Niedzieli" zawierające list biskupów polskich otrzymają księżą na tzw. rejonówkach. Można je też nabyć w Redakcji Niedzieli. Myślę, że list ten powinien być przeczytany i przemyślany. Dla wielu będzie inspiracją do konkretnej pracy na rzecz walki z bezrobociem, inni zaś dotkną prawdy o człowieku i może inaczej spojrzą na naukę Chrystusa.

Do tematyki bezrobocia będziemy wracać na naszych łamach, bo trzeba szukać rozwiązań, żeby ludzi ocalić.

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można słuchać w audycji radiowej "Spotkanie z Niedzielą", emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji "Wypowiedź dnia" codziennie o godz. 11.00 i na falach Radia Jasna Góra w paśmie 100,6 FM o godz. 12.15.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgodne bicie dwóch serc

2021-07-07 11:38

Niedziela wrocławska 28/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

jubileusz małżeństw

Marzena Cyfert/Niedziela

Z córką Mariolą i wnuczką Kamilą

Z córką Mariolą i wnuczką Kamilą

Żeleźniki, mała miejscowość niedaleko Wrocławia. Na skraju wsi biały dom, przed nim stara poniemiecka kapliczka, wyjątkowo zadbana. W domu czekają państwo Czesława i Franciszek Krawczykowie.

Żar leje się z nieba, pani Czesława w eleganckiej sukience, pan Franciszek w odświętnej koszuli. Niezwykle radosna 92-letnia kobieta i tryskający humorem 90-letni mężczyzna świętowali 13 maja 70. rocznicę ślubu.

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję