Reklama

„Nie pozwólmy, aby zaginęła pamięć o Ojcu Świętym”

Niedziela w Chicago 45/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Data 16 października 1978 r. jest dla Polaków bardzo ważnym i pamiętnym dniem. 27 lat temu krakowski metropolita, kardynał Karol Wojtyła został papieżem, głową Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy od 455 lat godność tę objął kardynał niepochodzący z Włoch.
W tym roku dzień ten obchodzony był w wielu miejscach. Również w Chicago wierni pamiętali o 27. rocznicy wyboru Polaka na Papieża. Gmina 91 Związku Narodowego Polskiego (ZNP) i jej zarząd w osobach: Stanisława Rawicka - prezes, Stanisława Futyma i Jarosław Maculewicz - wiceprezesi, sekretarka finansowa - Camille Kopielski i Maria Roszek - sekretarka protokułowa, również chciała upamiętnić ten szczególny dzień. Gmina 91. Związku Narodowego Polskiego to jedna z kilku jednostkek strukturalnych wchodzących w skład Okręgu XIII Związku Narodowego Polskiego, obejmującego swoją działalnością północną część metropolii chicagowskiej.
15 października w głównej siedzibie naszej polonijnej organizacji odbyła się uroczystość stanowiąca jakby druga część papieskich obchodów. Pierwsza miała miejsce 18 maja, w dzień urodzin Jana Pawła II, kiedy to także z inicjatywy Gminy 91. ZNP posadzone zostało drzewko na terenie związkowej posesji w Memorial Garden. Wtedy to na drzewku powieszona została specjalna plakietka, wykonana przez znanego artystę Stefana Niedorezo z napisem: „A Żywym zostaniesz na zawsze pośród nas. 5-18-2005. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II członkowie ZNP i cała Polonia”.
W sobotę plakietka ta została na stałe umieszczona na kamieniu upamiętniającym Pontyfikat Jana Pawła II, który dostarczony został dzięki wysiłkom Włodka Bochenka i kolegów należących do PACBA, organizacji skupiającej polonijnych kontraktorów.
Związkowa uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., którą odprawił, tak jak i poprzednią, a później poświęcił kamień ks. Tadeusz Dzieszko proboszcz z parafii św. Konstancji.
„Pamięć ludzka nie zawsze sięga daleko wstecz i wspomina wszystko co dobre, które miało miejsce kiedyś. Nie chciałbym, aby pamięć o naszym wielkim Papieżu Polaku tak szybko zaginęła. Jako Polacy nie powinniśmy na to pozwolić. Jego Pontyfikat tak wiele nas uczy, tym bardziej jeśli chodzi o nas Polaków. To pierwszy w historii Polak, który podniósł nas na takie wyżyny świetności. Warto podtrzymywać o Nim pamięć” - mówił ks. Dzieszko podczas Mszy św. Wszystkim przybyłym tego dnia do głównej siedziby Związku Narodowego Polskiego, ks. Dzieszko zrobił dużą niespodziankę. Po odprawionej Mszy św. rozdał pamiątkowe znaczki z Janem Pawłem II, pamiętające czasy Jego pierwszej pielgrzymki do Polski.
Na spotkaniu obecny był też prezes Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Młodzieży Bogdan Węgrzynek, inicjator Białego Marszu w Chicago wraz z innymi członkami tej organizacji, którzy zadeklarowali nieustanną pamięć o naszym wspaniałym Rodaku, jak również dalszą współpracę z ZNP.
Sobotnia uroczystość Gminy 91 miała specjalną, artystyczną oprawę. Michał Kienko zaśpiewał swój utwór pod tytułem Nadziei Znak ze słowami Berdolaka. Można było też podziwiać obraz Leszka Bajena Nie bójcie się, przedstawiający Ojca Świętego w oknie swojego apartamentu, a na zakończenie Alicja Szymankiewicz zaprezentowała fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II, wiersz Beaty Mamok Janowi Pawłowi II i fragmenty papieskich homilii.
Członkowie Gminy 91 ZNP zadbali również o inną, ważną też stronę naszej egzystencji. Na sam już koniec został podany smaczny obiad. Szkoda tylko, że na taką szczególną uroczystość pojawiła się skromna liczba ludzi, ale jak powiedział ks. Dzieszko rozdając pamiątkowe znaczki: „Ci co nie przyszli niech żałują”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w święty Kościół powszechny... czyli jaki?

2025-09-25 21:09

[ TEMATY ]

Credo

Karol Porwich /Niedziela

Punkty Credo są niczym drogowskazy na drodze wiary, które dzięki książce „Credo. Krok po kroku” możemy dostrzec i jeszcze pełniej zrozumieć.

Ksiądz prof. Janusz Lekan, dogmatyk i duszpasterz, profesor na Wydziale Teologii KUL, autor licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich, tym razem dotyka spraw fundamentalnych dla ludzi wierzących – w sposób jasny i przystępny analizuje Wierzę w Boga, czego owocem jest książka „Credo. Krok po kroku”. Publikacja ta staje się w Roku Świętym 2025 zaproszeniem do przejrzenia się w „zwierciadłach wiary”. Autor dotyka elementarnej dla wierzących kwestii, czyniąc to z niezwykłą wrażliwością duchową i pedagogicznym zacięciem. Autor wyjaśnia krok po kroku przebogatą treść Credo. Książka ks. prof. Lekana stanowi istotną pomoc w ukazaniu ludziom wiary sensu tego, w co wierzą, i poszczególnych prawd wiary.
CZYTAJ DALEJ

Abp Fisichella: Jak telefon bez zasięgu, tak my bez Jezusa

2025-09-26 16:15

[ TEMATY ]

Jezus

telefon komórkowy

Abp Rino Fisichella

Vatican Media

Wyobraźcie sobie telefon bez zasięgu. Tym jest nasze życie bez Jezusa - powiedział abp Rino Fisichella podczas Mszy dla Papieskiej Szkoły Piusa IX. W pierwszym dniu Jubileuszu Katechetów uczniowie i nauczyciele tej szkoły przybyli do Bazyliki św. Piotra, by przejść przez Drzwi Święte i wziąć udział w Eucharystii przy ołtarzu katedry.

Świadkowie jubileuszu sami stali się pielgrzymami
CZYTAJ DALEJ

„Łączy nas wiara” - maturzyści arch. białostockiej i diec. toruńskiej

2025-09-26 20:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

BPJG

Jedni przyznają, że przyjechali jak na wycieczkę, wyjadą jak pielgrzymi, drudzy z kolei mają wyraźne motywy i cieszą się, że są razem, bo „łączy ich wiara”. Są też i ci poszukujący; relacji, sensu, odpowiedzi „co dalej”. To maturzyści, którzy dziś przyjechali na Jasną Górę: z diec. toruńskiej i arch. białostockiej. Młodzi z Białostocczyzny i ich duszpasterze w modlitwie i pamięci szczególnie oddają Bogu rówieśników, którzy zginęli 20 lat temu w wypadku pod Jeżewem w drodze do Częstochowy.

Ks. Tomasz Łapiak, który teraz jest koordynatorem pielgrzymki, 20 lat temu był uczniem liceum, w którym uczyło się 9 maturzystów, którzy zginęli. Przyznaje, że to wydarzenie zawsze jest w jego pamięci, a każda rocznica bolesna. Pamięta nawet jaka była wówczas pogoda; było pochmurnie, padało, była mżawka. - Zawsze ta pielgrzymka sprawia, że powracają te wspomnienia. Ale też pomimo tego, że po ludzku jest to trudno zrozumieć, jednak wierzymy, że ci maturzyści zdali już ten najważniejszy egzamin życiowy, czyli egzamin z miłości i mogą doświadczyć spełnienia się obietnic Jezusa. Mogą żyć po prostu w inny sposób, już pełnią życia - mówił ks. Łapiak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję