Reklama

Ekumeniczna modlitwa w Budapeszcie

Duchu Święty, choć każdy człowiek nosi w sobie jakąś ciemność, czasem większą, czasem mniejszą, to jednak w każdym z nas Ty jesteś obecny, a Twoja obecność jest wewnętrznym światłem.

W malowniczej Burgundii, na południu Francji znajduje się mała wioska - TaizeM. To właśnie w niej w 1940 r. brat Roger założył Wspólnotę ekumeniczną, która obecnie liczy ok. 100 braci z 25 krajów. Co więcej, jest to całoroczne "centrum modlitwy o pokój i pojednanie", które raz do roku, w ramach Europejskich Spotkań Młodych, przenosi się do kolejnych miast europejskich. W tym roku - do Budapesztu.

Rytm życia w TaizeM wyznacza dźwięk dzwonów, które trzykrotnie każdego dnia wzywają na modlitwę. A jest to modlitwa niezwykła... Kolorem, który dominuje w Kościele Pojednania, jest stonowany, ciepły pomarańcz, który przepięknie odbija płomienie wielu świec otaczających ołtarz. Zgromadzeni siadają lub klękają do modlitwy na ziemi. Zawsze w centrum zasiadają bracia ze Wspólnoty. Słychać śpiew kanonów, które tak bardzo kojarzą się nam z TaizeM, a które, dzięki uniwersalności tekstu i prostocie melodii, są doskonałym narzędziem wspólnej modlitwy młodych z tak wielu różnych części świata. Po czytaniach z Pisma Świętego (w kilku językach) następuje głęboka cisza umożliwiająca kontemplację, a tym samym osobiste przeżycie spotkania z Bogiem. Równie ważne są spotkania w międzynarodowych grupach, podczas których nikt nikogo nie stara się przekonywać, czy dowodzić swoich racji. Są one raczej dzieleniem się naszym przeżywaniem chrześcijaństwa. Wartym podkreślenia jest fakt, iż do TaizeM przybywają zarówno ludzie głęboko wierzący, uformowani i zaangażowani w życie religijne, jak i poszukujący, czy wręcz zagubieni. Dlatego też bracia w prowadzonych rozważaniach starają się zwracać uwagę przybyłych na to, co szczególnie istotne dla wszystkich chrześcijan: co nas łączy, a nie dzieli! Pobyt w TaizeM to również szansa na spotkania ludzi o podobnym systemie wartości oraz zawarcie trwałych i głębokich przyjaźni.

Zarówno wystrój świątyni, jak i rytm dnia będą niemal identyczne podczas zbliżającego się Europejskiego Spotkania, które na przełomie tego roku odbędzie się w Budapeszcie. "Nigdy nie zamierzaliśmy tworzyć wokół siebie ´ruchu´ - mówi brat Marek ze Wspólnoty ekumenicznej braci z TaizeM. - Młodzież zachęcamy, aby angażowała się w Kościołach lokalnych, we własnych parafiach, w swoich miejscowościach. Aby im w tym pomóc, TaizeM animuje Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię, której pierwszy etap miał miejsce w 1978 r.".

Od 28 grudnia 2001 r. do 1 stycznia 2002 r. dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy zostaną ugoszczone w Budapeszcie. Nad brzegiem Dunaju, w mieście, którego mosty są niejako symbolem więzi między Wschodem i Zachodem, rodziny i parafie będą gorąco przyjmować pielgrzymów zaufania, którzy przybędą z różnych kontynentów. Ten nowy etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię będzie XXIV Europejskim Spotkaniem Młodych, organizowanym przez TaizeM. Uczestnictwo w tym spotkaniu jest okazją, by przygotować się do bycia człowiekiem zaufania i pojednania w rodzinie ludzkiej, poczynając od pojednania z tymi, z którymi stykamy się na co dzień.

Jak być zaczynem zaufania i pokoju?

Reklama

"Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać wraz z młodymi ludźmi ze wszystkich kontynentów - wyjaśnia Bernadeta Gierszewska, koordynator diecezjalny TaizeM w Budapeszcie. - Nie chodzi o to, by tylko wpisać się na ´listę´ do Budapesztu, ale by rozpocząć tę pielgrzymkę już teraz, aby w zabieganym świecie zatrzymać się i trwać we wspólnocie na modlitwie w komunii z Bogiem". I właśnie dlatego, aby dobrze przygotować się do udziału w spotkaniu, od września w różnych miejscowościach poszczególnych krajów europejskich, a więc także w Polsce, organizowane są spotkania modlitewne.

Także na Węgrzech trwają przygotowania. Już od kilku tygodni są już w Budapeszcie bracia ze Wspólnoty, siostry ze Zgromadzenia św. Andrzeja i młodzi wolontariusze z różnych krajów. Rozpoczęli odwiedziny wielu parafii i grup w stolicy Węgier, aby razem z nimi modlić się, wyjaśniać sens grudniowego spotkania, wesprzeć tych, którzy przygotowują się do przyjęcia uczestników spotkania i zastanowić się razem z nimi, jak umożliwić przyjęcie wszystkich gości. Aby dobrze przeżyć spotkanie europejskie, warto znaleźć czas na zastanowienie, na chwilę cichej modlitwy i po prostu na posłuchanie Pana Boga, aby lepiej odczytać, w jaki sposób Pielgrzymka Zaufania może wpisać się w moje codzienne życie.

Wspólnota braci swoją postawą ukazuje, że jedność chrześcijan jest możliwa, zaś tysiące ludzi przybywających co roku do TaizeM oraz na spotkanie młodych, aby razem modlić się i doświadczyć prawdziwej wspólnoty, pokazują, jak wielka jest ku temu tęsknota i potrzeba. To właśnie tam, podczas wspólnotowej modlitwy, kontemplacyjnej ciszy, słuchania oraz rozmów z innymi z różnych stron świata dokonuje się wspaniałe jednanie ludzi. Rodzi się jedność duchowa, o którą tak często apeluje Ojciec Święty.

Spotkania przed Budapesztem

W naszej archidiecezji prowadzone są one w parafiach: św. Mikołaja i Marcina w Bydgoszczy, ul. Farna 8 (spotkania odbywają się w kościele we wtorki o godz. 19.00); św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy, ul. Sikorskiego (wtorki o 19.00); Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. Ks. Popiełuszki (piątki 18.30, salka); św. Mateusza w Bydgoszczy-Fordonie ( piątki, 19.00); św. Jadwigi Królowej we Wrześni (czwartki, 19.00); św. Jerzego w Gnieźnie (poniedziałki, 20.00).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję