Reklama

Pogrzeb Mamy bp. Stefana Regmunta

Jej życie było pełne dobra

W gronie siedmiu biskupów, prawie 200 księży z trzech dolnośląskich diecezji i licznie przybyłych uczestników z kraju i zagranicy pożegnana została w dniu 17 października br. śp. Katarzyna Regmunt - mama Biskupa Stefana. Modlitwa za zmarłą i jej pogrzeb odbył się w parafii pw. Świętej Trójcy w Jedlinie Zdroju.

Niedziela legnicka 45/2005

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup Stefan Regmunt. Podziękował przy tej okazji wszystkim, którzy odwiedzali chorą jeszcze mamę, a potem włączyli się do modlitwy o zbawienie jej duszy i okazali swą różnoraką pomoc w przygotowaniu uroczystości pogrzebowej.
„W godzinie Miłosierdzia Bożego gromadzimy się w tej świątyni, by złożyć Najświętszą Ofiarę i pożegnać śp. Katarzynę Regmunt, tutejszą parafiankę, matkę rodziny, mieszkankę Jedliny Zdroju. Przeżyła 82 lata. Bóg odwołał ją do wieczności w swoim domu, kiedy Rodzina i zgromadzeni przy niej przyjaciele domu odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Stanęła przed Bogiem, którego kochała i któremu wiernie służyła jako chrześcijanka i matka rodziny” - mówił do zgromadzonych biskup Stefan Regmunt.
Homilię wygłosił biskup legnicki Stefan Cichy. Stwierdził że nie brakuje biblijnych odnośników do faktu śmierci każdego człowieka. Wszystkie one mówią o charakterze paschalnym śmierci. Paschy - czyli przejścia z życia ziemskiego do życia w niebie. Przypomniał też historię życia zmarłej. „Dziś rozważamy życie i śmierć śp. Katarzyny Regmunt, której księga życia zamknęła się na 82 roku życia. Jej życie było pełne dobra, miłości Boga i bliźniego. W ostatnich latach, kiedy już nie mogła uczestniczyć we Mszy św. w kościele, w każdy I piątek miesiąca przyjmowała Komunię św. w domu. Wiele czytała i pisała. Pisała również wiersze. Była żywo zainteresowana życiem Kościoła. Zawsze pogodna, żyjąca w zgodzie z otoczeniem, pełna delikatności, zatroskana o młode pokolenie. Dziś otaczamy jej trumnę i ołtarz, by dziękować Panu Bogu za jej życie i wszelkie dobro, które wnosiła w życie rodziny i wspólnoty parafialnej. Chcemy dziękować, że w jej rodzinie ukształtowało się powołanie do kapłaństwa, że przeżywała radość z prymicji swego syna kapłana, a potem z jego pracy na kolejnych placówkach i w seminarium duchownym… Z pewnością jeszcze większą radość przeżywała, kiedy 10 lat temu jej syn został wyniesiony do godności biskupiej. Ksiądz Biskup często wspominał o swojej mamie. Dziś Księdzu Biskupowi i całej rodzinie składamy wyrazy współczucia, bo chociaż wiemy, że śmierć to przejście do nowego życia, to jednak rozłąka z najbliższymi zawsze jest bolesna” - mówił Biskup Legnicki.
Po Mszy św., po wygłoszonym słowie Biskupa Świdnickiego, dziekana dekanatu Głuszyca i proboszcza parafii, procesja z trumną z ciałem zmarłej, została przeniesiona na pobliski cmentarz. Tej części ceremonii pogrzebowej przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. W swoim słowie Ksiądz Biskup powiedział m. in.: „Pożegnanie mamy w czasie pogrzebu, należy do najtrudniejszych przeżyć w naszym życiu. Mama zawsze jest najbliższą osobą naszego życia. Ona tu na ziemi nadaje słowu „kocham” najpełniejszą treść. Kiedy od nas odchodzi, tracimy znaczącą część naszego rodzinnego domu i wyznajemy, że mama nigdy nie żyje za długo. W tej trudnej chwili, którą przeżywa Ksiądz Biskup ze swoim rodzeństwem, chcemy być solidarni w modlitwie i jedności, niosąc słowa pocieszenia, pokrzepienia i modlitwy... Żegnamy cię dzisiaj, Mamo, z wielką wdzięcznością Panu Bogu za to dobro, które otrzymaliśmy od Niego, Pana życia i wieczności, za to dobro które zostawił w naszych sercach poprzez życie i posługę wzorowej małżonki i matki Katarzyny, którą dziś żegnamy… Żegnamy Cię w ten miesiąc różańcowy, w świątyni, do której przychodziłaś by nieść Bogu chwałę, by słuchać Bożego słowa, by nabierać siły do codziennych zadań życiowych. Żegnamy Cię w postawie wiary, w postawie wdzięczności. Żegnają Cię biskupi, kapłani, diakoni i klerycy, siostry zakonne w tak wielkiej liczbie, żegnają cię mieszkańcy tej wspólnoty parafialnej, do której należałaś. Modlimy się pokornie do Ojca Niebieskiego, żeby Cię przyjął z tej naszej biednej ziemi i zaprowadził do mieszkania niebieskiego i dołączył do grona świętych matek i niewiast”.
W procesji uczestniczyła także orkiestra dęta reprezentująca Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi z Lubina. Pośród wspólnego śpiewu i modlitw trumna z ciałem śp. Katarzyny Regmunt została złożona w grobie na cmentarzu w Jedlinie Zdroju.
Księdzu Biskupowi i jego Rodzinie raz jeszcze składamy nasze wyrazy współczucia i zapewniamy o pamięci modlitewnej w intencji jego zmarłych Rodziców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Kościół

2021-09-24 06:27

Magdalena Lewandowska

We wspomnienie św. o. Pio parafia na wrocławskich Partynicach przeżywała odpust i sakrament bierzmowania – uroczystościom przewodniczył abp Józef Kupny.

To jedyny w naszej archidiecezji kościół pod wezwaniem świętego z Pietrelciny. Parafia jest młoda, erygowana w 2007 r. – W dniu dzisiejszym z pewnością mamy wiele powodów do radości, przede wszystkim dlatego, że stoimy w nowej świątyni, w której mieszka Bóg. Udało się ją wybudować dzięki pomocy Bożej, ofiarnej pracy księży proboszczów, budowniczych i wielkiemu sercu parafian. Owszem, ten kościół jeszcze nie jest poświęcony, zostało jeszcze wiele prac do wykonania, ale to, co najważniejsze, co szczególnie nas wszystkich cieszy to to, że w miejscu, gdzie żyjecie, jest Dom Boga – mówił metropolita wrocławski. – Dziękuję wam bardzo za tę świątynię, za wyraz waszej wiary, miłości do Boga i przywiązania do wspólnoty Kościoła. Ta błogosławiona obecność Jezusa Eucharystycznego jest źródłem łask dla wszystkich mieszkańców parafii – podkreślał abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję