Reklama

5 lat parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Jaworze

"Z Jezusem i Maryją w Trzecie Tysiąclecie"

W wigilię patronalnego święta Matki Bożej Różańcowej, 6 października br., najmłodsza z jaworskich parafii obchodziła 5-lecie powstania. Z tej okazji do parafii przybył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W murach nowo wzniesionej świątyni, wyposażonej już w drzwi i okna, przygotowany został ołtarz oraz pięknie przybrane miejsce, na którym ustawiono figurkę Matki Bożej z Fatimy. Dla wiernych ustawione zostały krzesła i ławki.

W progu kościoła Biskupa Legnickiego powitał ks. Waldemara Hawrylewicz, proboszcz parafii. Pierwszą Eucharystię w tej niezwykłej scenerii budowanego domu Bożego celebrował bp Tadeusz Rybak. W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślił, jak ważne zadanie budowy kościoła zostało podjęte przez młodego kapłana, proboszcza parafii, oraz zgromadzonych wokół niego parafian. Jest to dzieło mające świadczyć przyszłym pokoleniom o mieszkających tu przodkach. Kościół będący miejscem kultu religijnego - stwierdził Kaznodzieja - jest bardzo ważnym miejscem w panoramie miasta. Służy bowiem przekazywaniu wartości moralnych pozwalających na kształtowanie właściwych postaw, w szczególności młodego pokolenia.

Po odczytaniu przez Księdza Proboszcza aktu erekcyjnego zaczynającego się słowami: "Na chwałę Boga Wszechmogącego, ludziom na zbawienie, aby ślad wieków dla potomnych został, a Maryja płaszczem opieki otaczała", nastąpiło wmurowanie tego aktu w mury prezbiterium obok kamienia węgielnego poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II 2 czerwca 1997 r. Symbolicznej czynności wmurowania wraz z modlitwą: " Panie, ochraniaj swoją świątynię - dzieło rąk ludzkich, błogosław wszystkim fundatorom i wykonawcom. Otaczaj opieką naszą parafię, diecezję i ojczyznę. Amen" - dokonali: bp Tadeusz Rybak i ks. Waldemar Hawrylewicz.

Ta wzniosła, historyczna uroczystość zgromadziła bardzo wielu wiernych zarówno z jaworskich parafii, jak i gości z parafii sąsiednich. Wieczorem organizatorzy uroczystości jubileuszowych zorganizowali bal charytatywny. Połączono zabawę z licznymi aukcjami, z których dochód w całości przeznaczony został na budowę świątyni. Natomiast w niedzielę po Mszy św. o godz. 13.00 rozpoczął się drugi już festyn parafialny. Prowadzona była loteria fantowa, na którą bardzo ciekawe i bogate nagrody ufundowali sponsorzy. Znalazły się tam m.in. takie rzeczy jak: telewizor, lodówka, pralka, wieża stereofoniczna, hulajnogi, rowery itp. Czas umilały występy: scholi "Faustyna", zespołu młodzieżowego z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze, zespołu kleryków legnickiego Seminarium Duchownego oraz zespołu folklorystycznego "Podgórzanie" z Paszowic. Przygotowano także liczne kiermasze z domowymi ciastami upieczonymi przez członkinie Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, kiełbaskami, grochówką, bigosem, grzanym piwem, napojami. Można też było nabyć pamiątki jubileuszowe i odpustowe oraz piękne bukiety kwiatów.

Wspólnej modlitwie oraz zabawie towarzyszyła wspaniała jesienna pogoda, a przeżyte chwile na pewno zostaną na długo w pamięci wszystkich parafian, zachęcając do dalszego budowania wraz z Maryją zarówno Kościoła duchowego, jak i materialnego na chwałę naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Regina Ankiewicz, rzecznik Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przyparafii Matki Bożej Różańcowej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję