Reklama

Zrozumieć małżeństwo

Trzeba przyznać, że coraz mniej młodych ludzi potrafi odkrywać w sakramencie małżeństwa sens swojego życia. „Małżeństwo? Po co się wiązać na całe życie, przecież nikt nie jest pewien, co może wydarzyć się jutro, za miesiąc, za rok. Po co sobie komplikować życie” - mówi jeden z tegorocznych maturzystów, notabene ten, który z katechezy w ubiegłym roku miał ocenę celującą. Jego kolega dopowiada: „Dziś małżeństwo nie jest na fali, trzeba być otwartym na znajomości, na tym przecież polega życie”. Młoda dziewczyna też wyraża zdecydowaną dezaprobatę wobec instytucji małżeńskiej.
Może już czas, abyśmy zastanowili się, dlaczego młodzież w tak ciemnych barwach widzi życie mężczyzny i kobiety połączone węzłem małżeńskim? Odpowiedzi mogą być różne, wszystkie jednak mają jedno źródło: o sakramencie małżeństwa niewiele wiemy, a jeżeli już wiemy, to nie zawsze nasza wiedza opiera się na prawdzie.
Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, czy rozmawialiśmy z młodzieżą o tym, jaki jest zamysł Boga wobec mężczyzny i kobiety? Ktoś może powiedzieć, że to nie jest aż tak istotne, że nie warto się nad tym zastanawiać. A może właśnie odpowiedź na to pytanie jest fundamentem budowania przyszłego wspólnego życia? Może właśnie odpowiedź na to pytanie pozwoli na sensowne ułożenie sobie najpierw życia narzeczeńskiego a później małżeńskiego? Przecież odpowiedzieć sobie możemy, nic to nas nie kosztuje. Wiemy, że mężczyznę i kobietę stworzył Bóg. Uczynił to z miłości, zresztą sam jest Miłością. Stwarzając powołał ich w małżeństwie do głębokiej wspólnoty życia i miłości, tak, że „już nie są dwoje, lecz jedno ciało” (Mt 19, 6).
Każde działanie Boga ma swój sens. Bóg nigdy niczego nie robi przypadkowo. Tak jest i z Jezusem Chrystusem, który ustanowił sakramenty, w tym sakrament małżeństwa. Musimy zdać sobie sprawę, że przymierze małżeńskie zostało wyposażone we własne prawa. Już z samej natury skierowane jest ono na dobro obojga małżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa („Bądźcie płodni i rozmnażajcie się” - Rdz 1,28).
Szczególnego uwrażliwienia wymaga fakt, że przymierze małżeńskie jest - według zamysłu Bożego - nierozerwalne. Mówi o tym Jezus: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mk 10,9). Tak często o tym zapominają ci, którzy znużeni sobą szukają innego, czy innej na dalszą drogę życia. Dla niektórych właśnie przymiot nierozerwalności staje się barierą przed sakramentem. Mówią: „My wolimy tak na luzie, bez żadnych zobowiązań”.
Ci wszyscy, którzy powiedzieli Bogu i sobie „tak” muszą pamiętać, że w życiu małżeńskim czeka na nich wiele niebezpieczeństw. Ich źródłem jest zerwanie komunii z Bogiem przez pierwszych rodziców. Mimo to, Bóg nie odwraca się od nich, obdarza ich dalej łaską i miłosierdziem. Czyni tak, bo chce zrealizować swój pierwotny zamysł wobec „instytucji”, jaką jest małżeństwo. Konsekwentnie robi to Jezus, który nie tylko przywraca pierwotny porządek zamierzony przez Boga, lecz daje łaskę przeżywania małżeństwa w nowym sakramentalnym wymiarze: „Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół” (Ef. 5, 25).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję