Reklama

Ozorków

Pomnik Jana Pawła II poświęcony

Abp Władysław Ziółek poświęcił pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, wzniesiony przed kościołem pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Ozorkowie. Uroczystość tę mieszkańcy miasta wraz z licznie przybyłymi gośćmi przeżywali w piątkowy wieczór 14 października br. Metropolita Łódzki pobłogosławił również witraże w kościelnym prezbiterium, a następnie sztandar ozorkowskiego Gimnazjum nr 1. Wcześniej Szkole tej nadano imię Jana Pawła II.
Liturgia eucharystyczna, której przewodniczył abp Władysław Ziółek, była sprawowana w intencjach mieszkańców Ozorkowa. Modlitewnym błaganiem objęto także trwający proces beatyfikacyjny sługi Bożego Jana Pawła II oraz tych, którzy swą pracą i ofiarą przyczynili się do powstania papieskiego monumentu.
Obok Arcypasterza Łódzkiego przy stole Pańskim stanęli księża proboszczowie: dziekan dekanatu ozorkowskiego ks. kan. Grzegorz Ząbecki z parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Ozorkowie, wicedziekan dekanatu ozorkowskiego ks. kan. Józef Piaskowski z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie, ks. kan. Kazimierz Malcer z parafii Wszystkich Świętych w Giecznie, ks. kan. Jerzy Serwik z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Parzęczewie, ks. Zenon Piechota z parafii Bożego Ciała i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Modlnej oraz ks. Tadeusz Zatorski z parafii św. Jakuba Apostoła w Leźnicy Wielkiej. W świętych celebracjach uczestniczyli ponadto: kapelan Arcybiskupa Łódzkiego - ks. prał. Bartłomiej Rurarz i księża wikariusze z parafii ozorkowskich. Wśród zaproszonych gości były Siostry Urszulanki SJK ze swym kapelanem. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, nauczyciele, wychowawcy, katecheci i uczniowie ozorkowskich szkół.
W imieniu pedagogów i uczniów Gimnazjum nr 1 serdeczne powitanie do Księdza Arcybiskupa skierowała dyrektor Ewa Skrupska. „Społeczność Gimnazjum nr 1 zdaje sobie sprawę, iż wybierając Jana Pawła II na patrona szkoły, wzięła na siebie wielką odpowiedzialność i zobowiązanie. Pamiętając o tym, będziemy wychowywać młodzież w duchu papieskich nauk i wskazań” - zapewniła Dyrektor szkoły.
Zwracając się do wiernych, Ksiądz Arcybiskup przypomniał wołanie Jana Pawła II, wzywające wszystkich ludzi do otworzenia serc Chrystusowi. Przesłanie to jest aktualne również dzisiaj. Jedynie dzięki Chrystusowi człowiek może odnaleźć podstawę dla swego rozwoju duchowego, kształtowania postawy etycznej i religijnej. Byłoby rzeczą bolesną, gdybyśmy wznosili pomniki na cześć Papieża, a zarazem lekceważyli orędzie, które wypowiedział na początku swego pontyfikatu. Kaznodzieja apelował, by udział w uroczystym poświęceniu papieskiego pomnika łączył się z głęboką wewnętrzną przemianą każdego serca, wyznającego w Chrystusie Pana i Zbawiciela. Musimy otworzyć się na wezwanie Jana Pawła II, aby rozpocząć życie bardziej ludzkie i bardziej chrześcijańskie.
Pod tekstem aktu erekcyjnego, odczytanym przez ks. kan. Grzegorza Ząbeckiego, swe podpisy złożyli m.in. abp Władysław Ziółek, burmistrz Ozorkowa Piotr Giziński oraz prof. Czesław Dźwigaj, autor projektu pomnika. Obrzęd poświęcenia zwieńczyły wyrazy wdzięczności, skierowane przez burmistrza Gizińskiego pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do powstania wspaniałej rzeźby, upamiętniającej Jana Pawła II Wielkiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję