Reklama

Szepietowo

Dziękując za sto lat i prosząc o następne

Niedziela łomżyńska 47/2001

Urodziła się 30 października 1901 r. w Wyszonkach Kościelnych. W osiemnastym roku życia podjęła naukę w zawodzie krawieckim w Warszawie. Po ukończeniu szkoły wróciła do Szepietowa, do rodziców, i tam mieszkała do 1943 r. W tym roku wyszła za mąż. Pracowała na roli. Od 1987 r. zamieszkała na stałe u siostrzenicy Danuty Mikołajczyk w Szepietowie. Tak się złożyło, że w swoim życiu ani razu nie była w szpitalu. Swoją długowieczność zawdzięcza zachowywaniu postu i... niedojadaniu.

W 100. rocznicę urodzin Franciszki Drewnowskiej w kościele parafialnym w Szepietowie bp Stanisław Stefanek odprawił w jej intencji Mszę św. Kapłani, wspólnota parafialna, zaproszeni goście modlili się o łaskę zdrowia i dalsze lata życia napełnione Bożym błogosławieństwem. Przybyłych gości serdecznie powitał proboszcz parafii - ks. kan. Józef Żyłowski. "Zostaliśmy zaproszeni do tej świątyni, aby modlić się i dziękować Bogu za wstawiennictwem Matki Miłosierdzia za Franciszkę, która pielgrzymuje po tej ziemi 100 lat w dobrym zdrowiu i radości" - powiedział Ksiądz Proboszcz.

W wygłoszonej homilii Biskup Stanisław podkreślił znaczenie dziękczynienia, jakie człowiek winien składać Bogu za otrzymane łaski. Wspomniał również, że życie Franciszki budowało swoją codzienność w oparciu o "wierność miłości służebnej". "Jej życie było i jest naznaczone Boskim dynamizmem. To Pana Boga plany, że pozwolił naszej Jubilatce cieszyć się długim życiem (...). To z Jego wyroku Franciszka może dzisiaj podziękować za wszystkie dni swego życia (...). Takie uroczystości dają i nam szansę, abyśmy zastanowili się nad swoim życiem niezależnie od tego, ile mamy lat, i ile nam jeszcze do końca zostało" - powiedział Biskup Stanisław.

Po zakończeniu Eucharystii wójt Szepietowa odczytał list gratulacyjny od byłego premiera Buzka i wojewody podlaskiego skierowany do Jubilatki. Biskup Stanisław "zamówił" u pani Franciszki modlitwy w jego intencji. Prosił, aby była to modlitwa różańcowa. W tym celu ofiarował Jubilatce różaniec, który otrzymał od Ojca Świętego podczas ostatniej podróży do Watykanu.

Jubileuszowe spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem Jubilatki z zaproszonymi gośćmi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję