Reklama

Niedziela Lubelska

Potrzebna pomoc

List z Podola

Ks. Łukasz Groń

Kościół w Kodymie

Pracy w historycznej dla Polski i Polaków Kodymie na Podolu jest multum! Pieniędzy, niestety, ciągle brakuje; ofiary z Polski są niewystarczające do potrzeb budowy kościoła i miejsca pamięci - muzeum gen. Stanisława Skalskiego oraz jego stryjów: ks. prał. Antoniego Skalskiego i ks. inf. Teofila Skalskiego.

Bogu dzięki w pracach budowlanych bezpłatnie pomagają wolontariusze z Polski od ks. Leszka Kryży TChr z Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz Marek Mikuła (elektryk z Katowic) i Grzegorz Cudnik z synem Wojciechem (konserwator z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), którzy pracowali tu od 23 czerwca do 6 lipca. W sobotę, 27 lipca, przywiozłem do Kodymy historyczny brązowy dzwon imienia i pamięci ks. prał. Antoniego Skalskiego, kodymskiego proboszcza w latach 1904-1922, mojego wielkiego poprzednika na Podolu. Dzwon powstał w Ludwisarni Felczyńskich w Gliwicach. Dzieło w znacznej mierze sfinansowali krewni Joanna i Stanisław Skalscy z Chełma. Przywiozłem też wtedy styropian na ocieplenie podłogi kościoła w Kodymie, 90 metrów kwadratowych, a także dwa obrazy Matki Bożej (Kresowej - kopia ikony Matki Bożej Mielnickiej oraz Matki Bożej z Medjugorie, dar od pani Iwony z Chełma). Oba obrazy zawisną w nowobudowanym, dokańczanym kodymskim kościele. Mam nadzieję, że tu na Kresach I RP, na dawnej granicy polsko-tureckiej, będzie kiedyś sanktuarium Matki Bożej Mielnickiej. Prace w kościele obecnie są wykonywane (do 10 sierpnia) przez Kazimierza Antkiewicza, górnika spod Rzeszowa, wolontariusza od ks. Leszka Kryży z Pomocy Kościołowi na Wschodzie i pana Sawę, mojego sąsiada. Trwa ocieplanie dachu kościoła i przygotowanie pod obicie go świerkową boazerią. Wczoraj dokupiliśmy w Bałcie dwie brakujące rury do wentylacji kościoła. Równolegle na zewnątrz kościoła trwa ocieplanie styropianem wieży - dzwonnicy. Pracują panowie Dima, Misza i Tolik, miejscowi robotnicy ukraińscy. W tym roku odwiedzili nas m.in. bp Bronisław Biernacki, nasz ordynariusz, konsul Andrzej Szmidke z Odessy, Ryszard Frączek - propagator i miłośnik dawnych Kresów oraz historyk Hubert Kuberski z Warszawy.

Jest mi bardzo ciężko zbierać pieniądze na budowę kościoła. Ofiary niedzielne na tacę w Kodymie to ok. 10 zł. Dlatego często jeżdżę do Polski, pokonując 800 km, by prosić o ofiary na dokończenie budowy kościoła. Śpię po kilka godzin i pracuję fizycznie jak koń… Proszę, wesprzyjcie modlitewnie i finansowo to wielkie dzieło budowy kościoła i miejsca pamięci polskiego lotnika z Podola (ucznia szkoły Orląt w Dęblinie) oraz jego stryjów - kapłanów. Za wszystkich ofiarodawców w każdy poniedziałek sprawuję Mszę św. Wszystkim serdecznie dziękuję. Bóg zapłać!

Reklama

Osoby pragnące wesprzeć budowę kościoła proszę o kontakt za pośrednictwem poczty mailowej: gron89@gmail.com


2019-08-21 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce nożnej

2020-02-21 13:55

[ TEMATY ]

sport

ekai.pl

Reprezentacja polskich księży zdobyła tytuł mistrzów Europy w halowej piłce nożnej, rozgrywanych w Říčanach w pobliżu stolicy Czech - Pragi. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja księży z Bośni i Hercegowiny, a trzecie – z Portugalii.

W skład reprezentacji Polski weszło 5 księży z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ponadto księża z diecezji kieleckiej, siedleckiej, sandomierskiej, z archidiecezji przemyskiej oraz gdańskiej. W sumie udział wzięli duchowni z 18 krajów naszego kontynentu.

Reprezentacja Polski bierze udział w rywalizacji europejskich drużyn od samego początku i jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów. Z mistrzostw Starego Kontynentu polscy duchowni przywieźli do kraju już 13 medali, a obecny jest 7 złotym.

20 lutego uczestnicy mistrzostw wzięli udział we Mszy św. w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach, której przewodniczył metropolita praski, kard. Dominik Duka OP. W swojej homilii zauważył, że piłka nożna może być inspiracją dla rozwijania swego powołania, między innymi przez swój charakter zespołowy oraz duchem kreatywności. To hobby może też dobrze wpływać także na pracę duszpasterską z młodymi - zaznaczył metropolita Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Szarańcza pustoszy wschodnią Afrykę. Sceny jak z Księgi Wyjścia

2020-02-23 16:58

[ TEMATY ]

Afryka

szarańcza

źródło:vaticannews.va

Przywódcy kościelni we wschodniej Afryce wzywają do podjęcia pilnych działań w związku z niszczycielską inwazją szarańczy. Owady te od grudnia pustoszą siedem krajów tego regionu. Skala zjawiska jest ogromna. „Takiej plagi nie było od 70 lat. Rozgrywają się sceny jak te z Księgi Wyjścia” – czytamy w lokalnej prasie.

Owady doszczętnie niszczą pola uprawne i pastwiska dla zwierząt. Stawką jest zapewnienie żywności dla milionów ludzi. „Szarańcza zagraża życiu i bezpieczeństwu żywnościowemu całych narodów. Wzywamy rządy oraz społeczność międzynarodową do zwiększenia wysiłków w walce z tym kataklizmem” –zaapelował anglikański abp Kenii Jackson Ole Sapit.

Szarańcza pojawiła się w tym kraju w grudniu, w hrabstwie Wajir na północny wschód od Somalii. Rój przyleciał z Etiopii. Od tego czasu owady rozprzestrzeniły się w 17 kenijskich hrabstwach. W zeszłym tygodniu inwazja szarańczy w pobliżu kościoła w Embu spowodowała przerwanie nabożeństwa.

„Ludzie wyszli, aby zająć jej przeganianiem. Spryskujemy je, ale młode owady wciąż wykluwają się ze złożonych jaj” – wyjaśnia Jacob Nzoka, urzędnik Caritas w diecezji Kitui.

W połowie lutego szarańcza dotarła do Sudanu Południowego, kraju gdzie ok. sześć milionów ludzi cierpi głód z powodu zmian klimatycznych, ale także ze względu na przedłużające się konflikty. Szacuje się, że przez Ugandę do kraju przedostał się rój liczący około 2 tys. dorosłych osobników. „Ludzie są załamani, płaczą i proszą Boga o ratunek. Nie dość, że nie udało nam się rozwiązać naszych problemów politycznych, to jeszcze cierpimy przez tę straszną plagę...” – powiedział ks. James Oyet Latansio, sekretarz generalny Rady Kościołów Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję