Reklama

Wykładowcy PWT we Wrocławiu

We Wrocławiu jest mi dobrze

Niedziela dolnośląska 48/2005

Z ks. Wiesławem Wenzem, prorektorem ds. naukowo-dydaktycznych PWT we Wrocławiu, rozmawia Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała: - Księże Rektorze - w informacjach biograficznych czytamy: urodzony w Tarnowie, studiował w Krakowie - dlaczego Wrocław?

Ks. Wiesław Wenz: - To długa historia, prawie 22 lat życia i pracy w Zgromadzeniu Misji św. Wincentego ŕ Paulo. W Krakowie podjąłem studia filozoficzno-teologiczne i na Papieskiej Akademii Teologicznej obroniłem pracę magisterską z teologii moralnej. Po święceniach spod Żagania dojeżdżałem na studia do Wrocławia na PWT. Istniała jeszcze wtedy sekcja kanoniczna i w jej ramach u ks. prof. dr. hab. Jana Dudziaka napisałem licencjat i rozprawę doktorską na seminarium z prawa kanonicznego. W toku studiów pracowałem także we Wrocławiu i Żmigrodzie (archidiecezja wrocławska), a od 1986 r. podjąłem również pracę w Metropolitalnym Sądzie Duchownym. Po przyjęciu mnie przez kard. Henryka Gulbinowicza do archidiecezji wrocławskiej podjąłem pracę na PWT i finalizowałem rozprawę habilitacyjną. Kolokwium odbyło się we wrześniu 2001r. W taki sposób związałem się z Wrocławiem i jest mi tu dobrze.

Reklama

- Jest Ksiądz Rektor członkiem Komisji Naukowej powołanej przez abp. Mariana Gołębiewskiego, która ma zbadać zasoby archiwalne dotyczące duchowieństwa w latach 1945-90 w archidiecezji wrocławskiej. Jak przebiegają prace i co należy do obowiązków Księdza Rektora?

- Celem działalności tej Komisji jest zbadanie materiałów archiwalnych przechowywanych w zasobach IPN z lat: 1945-1990, a dotyczących osób i instytucji Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku, zwłaszcza działających w ówczesnych granicach archidiecezji wrocławskiej. Następnie dokonanie kwerendy materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej z lat: 1945-1990, dotyczących osób duchownych i ich zarządzania instytucjami Kościoła katolickiego, również działających w ówczesnych granicach archidiecezji wrocławskiej. Komisja powinna także dokonać obiektywnej oceny materiałów zachowanych w placówkach IPN i Kurii Metropolitalnej, odnoszących się do osób duchownych i instytucji kościelnych archidiecezji wrocławskiej. Członkowie Komisji w swojej pracy i w toku dokonywania wiarygodnej oceny postaw i zachowań duchowieństwa katolickiego archidiecezji wobec metod i działań władzy ludowej oraz jej agend powinni działać w oparciu o kanoniczną zasadę pewności moralnej. Tak sporządzone oceny winni przekazać Arcybiskupowi Metropolicie Wrocławskiemu. Warto zaznaczyć, że przygotowane obiektywne materiały źródłowe mogą być następnie przeznaczone do publikacji naukowej z zakresu działalności i pracy duszpasterzy oraz instytucji kościelnych działających w archidiecezji wrocławskiej. Jak na razie te czynności są na etapie wstępnych ustaleń i są chronione zobowiązaniem dochowania tajemnicy.

- Jest Ksiądz Rektor członkiem Sądu Biskupiego - na czym polega ta praca?

- Od 1986 r. pracuję w Metropolitalnym Sądzie Duchownym we Wrocławiu jako obrońca węzła małżeńskiego. W każdym procesie sądowym o stwierdzenie nieważności małżeństwa musi występować obrońca węzła małżeńskiego, bowiem strony skarżą ważność małżeństwa, które jest dobrem publicznym. Obrońca węzła małżeńskiego, występując w procesie, jest zobowiązany proponować lub przedstawiać wszystko, co w sposób rozumny może być przytoczone przeciw nieważności małżeństwa albo przeciw rozwiązaniu małżeństwa. Generalnie rola obrońcy polega na zgłaszaniu w przewodzie sądowym stosownych wniosków oraz prezentacji wiarygodnych argumentów, mających na celu wykazanie np. bezpodstawności zaskarżenia święceń kapłańskich lub małżeństwa, czy też prośby o rozwiązanie małżeństwa. W Metropolitalnym Sądzie Duchownym pracuje trzech obrońców węzła małżeńskiego.

- A plany naukowe na czas najbliższy?

- W plany osobiste wpisuję przygotowanie dorobku naukowego, by znacząco powiększyć dotychczasowy oraz mieć udział w kształceniu kadr przez wypromowanie przynajmniej jednego doktora. Wszystko jest na dobrej drodze, w bazie komputerowej pomnaża się materiał z przeznaczeniem na książkę profesorską i inne towarzyszące publikacje z zakresu teologii i prawa kanonicznego.

Reklama

- Życzę Księdzu Rektorowi, by plany naukowe zrealizował. Dziękuję za rozmowę.

Kierownik Katedry Prawa Kanonicznego PWT
Ks. prof. ndzw. dr hab. Wiesław Wenz - ur. 20 maja 1957r. w Tarnowie. Od 2001r. prorektor ds. naukowo-dydaktycznych PWT. Jest członkiem Kolegium Prorektorów Uczelni Wrocławia i Opola ds. naukowo-dydaktycznych, członkiem grupy koordynatorów Festiwalu nauki we Wrocławiu z ramienia PWT. Jest członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Od 1986 r. pełni funkcję obrońcy węzła małżeńskiego w Metropolitalnym Sądzie Duchownym we Wrocławiu, i archidiecezjalnego referenta ds. życia konsekrowanego. Od 2004 r. jest także wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego w archidiecezji wrocławskiej, a od 2005r. cenzorem ksiąg w archidiecezji wrocławskiej.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję