Reklama

Nawoływanie do świadectwa wiary w Łowiczu

- Diecezja łowicka obchodzi święto swojej patronki - św. Wiktorii 11 listopada, w Święto Niepodległości Polski. Świętujemy jakby podwójne zwycięstwo, najpierw Dziewicy, która aż po męczeństwo okazała się wierna Chrystusowi, a następnie tych, którzy byli wierni naszej ojczyźnie przez odwagę, bezinteresowną miłość i ofiarę swego życia - mówił metropolita łódzki abp Władysław Ziółek podczas homilii wygłoszonej w trakcie Mszy św. z okazji patronalnego święta diecezji łowickiej.

Niedziela łowicka 48/2005

W tygodniu poprzedzającym uroczystość szczątki św. Wiktorii perygnowały po kościołach Łowicza, w których odbywały się czuwania i Msze św.
Uroczystość Patronki zgromadziła wyjątkowo dużo wiernych diecezji łowickiej. Także trasa procesji z relikwiami Świętej była przyozdobiona bardziej niż zwykle. Obok flag państwowych, w oknach domów zamieszczono wiele wizerunków Świętej. Trzon procesji stanowiły liczne poczty sztandarowe i reprezentacje stowarzyszeń i organizacji. Srebrna trumienka, przykryta przezroczystą pleksą, była niesiona w asyście Konfraterni św. Wiktorii, biskupów i duchowieństwa. Po raz pierwszy diecezjalnej uroczystości przewodził metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Towarzyszyli mu: ordynariusz płocki bp Stanisław Wielgus, bp Józef Pazdur z Wrocławia, biskup pomocniczy diecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak, biskup pomocniczy z Poznania Grzegorz Balcerok, biskup pomocniczy łowickiej diecezji Józef Zawitkowski, bp Alojzy Orszulik i ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba.
Punktem kulminacyjnym procesji było pobłogosławienie relikwiami Świętej miastu diecezji i krajowi, dokonane przez bp. Dziubę. Tę część na Starym Rynku poprzedziły: modlitwa za kraj, którą odczytał marszałek województwa łódzkiego Stanisław Olas, za miasto, którą odczytał burmistrz Ryszard Budzałek i za diecezję, którą odmówił bp Andrzej Dziuba.
Relikwie św. Wiktorii trafiły do Łowicza już w XVII wieku. Wówczas papież Urban VIII podarował relikwie prymasowi Polski Henrykowi Firlejowi, który wprowadził je do łowickiej kolegiaty w 1625 r. Od tamtego czasu trwał kult świętej Patronki Łowicza i późniejszego Księstwa Łowickiego. 7 października 1993 r.
Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, zatwierdzony przez Papieża Jana Pawła II, o wyborze św. Wiktorii na patronkę nowo powstałej diecezji łowickiej.
Św. Wiktoria poniosła śmierć męczeńską za czasów cesarza Doklecjana (III wiek n. e.). Wówczas, jako dziewczyna zaręczona z młodym poganinem, którego nie chciała poślubić, była zmuszana do złożenia ofiary jego bożkowi. Odmówiła.
- Za wierność Chrystusowi przyszło jej zapłacić najwyższą cenę. Ale przecież nie w sobie znalazła ową przeogromną moc męczeństwa. Siła do zwycięskiego przejścia przez próbę wiary - przyznania się do Chrystusa przed ludźmi, pochodziła od Boga. Dlatego nie lękała się, dlatego zwyciężyła, dlatego dzisiaj ją wspominamy - mówił podczas homilii abp Ziółek. - Choć nie wymaga się od nas dzisiaj składania najwyższej ofiary, ofiary życia, męczeństwa, to przecież nadal istnieje obowiązek świadectwa, na który wszyscy powinniśmy być gotowi. Bo czyż nie potrzeba niekiedy heroicznego wysiłku w codziennym życiu i pójścia na kompromis, aby dochować wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii? Ile odwagi potrzeba dzisiaj, aby przyznać się do Chrystusa w sytuacjach, w których stawia nas życie? - pytał Ksiądz Arcybiskup. - Aby stanąć w obronie świętego daru życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, stać na straży godności osoby ludzkiej, wychowywania młodego pokolenia w chrześcijańskiej tradycji, obrony godności małżeństwa i rodziny. Nie można nam z tego zrezygnować. Swoją codziennością mamy głosić Ewangelię, przez co dajemy się rozpoznać jako wyznawcy Jezusa Chrystusa. To jest nasza powinność. To jest konsekwencja związania się z Chrystusem od momentu chrztu - mówił Metropolita Łódzki.
- Uroczystość św. Wiktorii, patronki diecezji łowickiej, dała nam sposobność przeżywania tego święta w wymiarze religijnym z tym, co niesie nam 11 listopada, co określa i stanowi o narodzie, i co nazywa się Polską. Uroczystość ta łączy więc to, co ziemskie, z tym, co Boże i prowadzące do ostatecznego spotkania z Bogiem - podsumował patronalne święto diecezji łowickiej abp Władysław Ziółek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję