Reklama

Temat tygodnia

Nadchodzi czas kolędowania

Śpiewanie kolęd jest fenomenem, który da się w pewien sposób obliczyć i zmierzyć. Jednym z takich momentów mówiących nam o powszechności i popularności kolędowania jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Festiwal odbywa się rokrocznie od 12 lat. Dawno już zyskał status imprezy ogólnopolskiej i wydawać by się mogło, że liczba solistów, zespołów czy chórów ulegnie wyczerpaniu, że coraz mniej osób będzie zainteresowana udziałem w konkursie. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok festiwalowe eliminacje przyciągają jak magnes coraz więcej artystów. I co roku przybywa kolejnych miast czy ośrodków, w których odbywa się wstępna selekcja. Można zatem powiedzieć, że festiwal jak kolędy, gdy przychodzi ich okres - inspiruje i motywuje ludzi.

Honorowi patroni

Patronat honorowy nad XII Ogólnopolskim Festiwalem Kolęd i Pastorałek objęli: bp dr Adam Śmigielski SDB, Michał Czarski - marszałek województwa śląskiego, Jerzy Grad - śląski Kurator oświaty, Radosław Baran - prezydent Będzina i Janusz Śniadek - przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Festiwal dla każdego

Reklama

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek ma formułę konkursu przeznaczonego dla amatorów, choć dopuszcza się udział uczniów i absolwentów szkół muzycznych stopnia podstawowego. Dolna granica wieku uczestnika wynosi 7 lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone. Festiwal składa się z dwóch etapów. Do pierwszego etapu dopuszcza się wszystkich spełniających wymagania formalne. Do drugiego etapu wchodzą najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Decyzja o dopuszczeniu do udziału w finale festiwalu zostanie podjęta przez komisję weryfikacyjną do 21 grudnia 2005 r., a następnie przekazana na piśmie wykonawcy.

Przesłuchania eliminacyjne

W ramach pierwszego etapu przesłuchania eliminacyjne będą prowadzone od 9 do 18 grudnia 2005 r. Na pierwszy ogień pójdzie Zielona Góra, następnie Będzin, Bielsko Biała, Częstochowa, Dębno, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Katowice, Kędzierzyn Koźle, Kraków, Krasnobród, Lublin, Łódź, Olkusz, Olsztyn, Racibórz, Radom, Równe - Ukraina, Rybnik-Chwałowice, Rzeszów, Starachowice, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wrocław. Etap drugi, czyli przesłuchania finałowe, odbędą się od 5 do 8 stycznia 2006 r. w Będzinie. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu ks. Piotr Pilśniak zaplanował koncert galowy na 8 stycznia 2006 r. na godz. 16.00 w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. Wówczas nastąpi wręczenie nagród oraz ogłoszenie wyników konkursu kompozytorskiego na kolędę lub pastorałkę.

Program obowiązkowy

Uczestnicy XII OFKiP zobowiązani są do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek, w tym obowiązkowo jednej tradycyjnej polskiej, a ilość wykonywanych zwrotek należy ograniczyć do trzech. Dopuszcza się możliwość wykonania jednej kolędy zagranicznej. W kategorii chórów przynajmniej jeden utwór winien być wykonany a cappella. Czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut dla solistów i duetów i 15 minut dla zespołów i chórów. Laureaci grand prix i I miejsca w poszczególnych kategoriach XI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek nie mogą wystąpić w XII edycji festiwalu. Uczestnicy finału XI edycji festiwalu zobowiązani są do zaprezentowania nowego repertuaru.

Festiwalowe jury

Skład jury I etapu festiwalu w poszczególnych rejonach nie jest na razie znany, ale zostanie podany na stronie internetowej www.ofkip.pl. Na pewno będzie go stanowić kilkanaście osób niezwiązanych w żaden sposób z uczestnikami prezentującymi się w eliminacjach w danym rejonie. Jury będzie oceniać prezentacje w skali od 1 do 10 punktów za każdy utwór. Oceny członków jury są tajne. Werdykty wydane na podstawie ocen jury są ostateczne. Natomiast nad finałowymi przesłuchaniami w Będzinie pieczę będzie sprawował przewodniczący prof. Marek Racławski z Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prof. Mirosława Knapik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i ks. prof. Kazimierz Szymonik z Akademii Muzycznej i UKSW w Warszawie. Wszystkim startującym życzymy powodzenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję