Reklama

Wydarzenie kulturalne

Ikony w Muzeum Narodowym

Niedziela warszawska 47/2001

W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę Hodegetria - Ikony i przedstawienia maryjne z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Imię Hodegetria oznacza przewodniczkę wskazującą drogę. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych tytułów Bogurodzicy w Kościele wschodnim i nazwa jednej z najważniejszych ikon maryjnych. Uważana za dzieło Łukasza Ewangelisty i prawdziwy obraz Matki Bożej, ikona ta stała się najbardziej znanym obrazem w obszarze oddziaływania Konstantynopola.

Po upadku Konstantynopola kult tej ikony przetrwał w wielu kopiach. Na wystawie w Muzeum Narodowym oglądamy ikony, rzemiosło i grafikę związaną z kultem Bogurodzicy w Cerkwi prawosławnej, wspólnotach staroobrzędowców oraz wyznawców Kościoła greckokatolickiego. Wszystkie te konfesje łączy bowiem wspólna tradycja obrządków wschodnich. Ikony maryjne to kultowe wizerunki Matki Bożej, ukazujące Jej postać z małym Chrystusem na ramieniu i zawierające bogatą treść symboliczną.

Prezentowane na wystawie obiekty stanowią ilustrację oryginalnego charakteru sztuki cerkiewnej z okresu od XV do XIX w. Możemy tu zaobserwować stopniowe przemiany w rozumieniu stylistyki ikon, których autorzy coraz bardziej ulegali wpływom zachodnim. Prezentowane eksponaty można uznać za reprezentatywny zbiór sztuki prawosławnej z różnych terenów Rosji. Grafiki pochodzą natomiast z obszaru polsko-ukraińskiego i są związane z unickim kultem Bogurodzicy, posiadającym cechy wspólne z prawosławiem, nałożonymi na wpływy obrzędowości łacińskiego katolicyzmu. Wystawa w Muzeum Narodowym ma więc charakter ekumeniczny, możemy tam bowiem prześledzić przenikanie się tradycji prawosławia i katolicyzmu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję