Reklama

Żyć bezpiecznie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak często narzekamy na młodzież, a nawet na dzieci, które wchodzą w konflikt z prawem. Ale i one same stają się ofiarami różnych przestępstw. Nic w tym dziwnego, bo przecież dzieci nie są " małymi dorosłymi". Stąd też często przyczynami różnych zdarzeń kryminalnych jest naturalna dla ich wieku łatwowierność i naiwność. Postarajcie się przemyśleć i wykorzystać rady, które dyktuje policyjna praktyka. Mogą one uchronić Twoje dziecko przed staniem się ofiarą przestępstwa.

Nie tylko dla rodziców

- Codziennie znajdź chwilę czasu na rozmowę ze swoim dzieckiem. Postaraj się mówić o sprawach dla niego trudnych (kłopoty w nauce, odczuwanie wstydu, strachu).

- Zawsze wiedz, jak i z kim dziecko spędza wolny czas.

- Zakazuj przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy.

- Przypomnij o tym, że nie wolno wdawać się w rozmowy z nieznajomymi, korzystać z przejażdżki samochodem, wsiadać do windy z obcymi.

- Ucz swoje dzieci, aby podczas twojej nieobecności w domu nie otwierały drzwi obcym, a także waszym znajomym i innym dzieciom. Powiedz im, co mają mówić, gdy ktoś będzie natrętnie dopytywał się o zwyczaje domowników.

- Nie wtajemniczaj pociechy w szczegóły waszych dochodów, planowanych inwestycji, jak i miejsc przechowywania cennych przedmiotów.

- Przygotuj dziecku podręczny spis telefonów alarmowych ( do pracy ojca, matki, starszego brata, zaprzyjaźnionego sąsiada, a także: 997, 998, 999.

- Poucz dziecko, jak ma postępować w sytuacji, gdy ktoś obcy chce wejść do mieszkania oraz w razie niebezpieczeństwa - pożaru, burzy itp.

- Przeanalizuj drogę dziecka do szkoły, zadbaj o to, by była bezpieczna, naucz pociechę właściwego poruszania się po drodze, wyposaż w znaczki odblaskowe.

- Może się zdarzyć, że dziecko jest przez kogoś obserwowane. W takich sytuacjach powinno wiedzieć, że należy unikać miejsc odludnych i chronić się tam, gdzie gromadzą się ludzie.

- Dobrze, jeśli dziecko ma przy sobie żeton lub kartę, aby skontaktować się z rodzicami. Jeśli nie, niech wie, że o swych spostrzeżeniach powinno opowiedzieć komuś dorosłemu.

- Zwracaj uwagę na to, jakie programy telewizyjne i filmy ogląda twoje dziecko. Odgrywanie brutalnych scen z zapamiętanych filmów czy gier komputerowych wielokrotnie stało się co najmniej przyczyną kalectwa.

- Rodzice powinni reagować na nagłe, niepokojące zmiany zachowania, stanów emocjonalnych i wyglądu dziecka. Mogą one świadczyć o silnym stresie, którego przyczyną są akty przemocy w szkole, np. wymuszanie pieniędzy czy bójki i pobicia.

- Dziecko powinno wiedzieć, że może oczekiwać pomocy przede wszystkim od rodziców.

Jeśli jeszcze nie wiesz...

W każdej sytuacji, która wiąże się z zagrożeniem dla dziecka, możesz skontaktować się z policją. Będący w każde jednostce policji specjalista ds. nieletnich, wie jak rozmawiać z dzieckiem. Możesz także zostawić informację, dzwoniąc pod numer policyjnego telefonu zaufania: 365-44-00 lub w sytuacjach nagłych: 997.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. infułat Władysław Fidelus – świadek pontyfikatu św. Jana Pawła II

2026-07-16 09:30

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

ks. infułat Władysław Fidelus

diecezja.bielsko.pl

W nocy z 15 na 16 lipca 2026 roku zmarł ks. infułat Władysław Fidelus, wieloletni proboszcz parafii konkatedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Miał 85 lat. Przez blisko pół wieku kierował jedną z najważniejszych parafii diecezji bielsko-żywieckiej, a jego życie i kapłańska droga były nierozerwalnie związane z osobą św. Jana Pawła II.

Ks. infułat Władysław Fidelus urodził się 26 maja 1941 roku w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach - tę samą szkołę, do której uczęszczał Karol Wojtyła. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1965 roku. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia w Trzebini Wodnej-Krystynowie. W 1968 roku został skierowany do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu jako wikariusz i katecheta.
CZYTAJ DALEJ

Iran: w więzieniu pobito kobietę, która przeszła na katolicyzm

2026-07-16 10:30

[ TEMATY ]

Iran

prześladowanie chrześcijan

Adobe Stock

Irańska chrześcijanka Ghazal Marzban, konwertytka na katolicyzm odbywająca karę w więzieniu Evin w Teheranie, została pobita po proteście przeciwko pogarszającym się warunkom na oddziale kobiecym. Według informacji przekazanych przez obrońców praw człowieka doznała złamania lewej ręki.

Do zdarzenia doszło po tym, jak Marzban zaprotestowała przeciwko przeludnieniu oddziału po przyjęciu około 50 nowych osadzonych. Lekarz więzienny miał zdiagnozować złamanie i zalecić przewiezienie kobiety do szpitala, jednak do tej pory pozostaje ona w zakładzie karnym, odczuwając silny ból.
CZYTAJ DALEJ

20 lat więzienia dla sprawcy wypadku Łukasza Żaka. Sędzia: tym wyrokiem chronię społeczeństwo przed panem

2026-07-16 13:39

[ TEMATY ]

społeczeństwo

wyrok

sędzia

20 lat więzienia

sprawca wypadku

Łukasz Żak

PAP

Sędzia Maciej Mitera oraz oskarżony Łukasz Żak

Sędzia Maciej Mitera oraz oskarżony Łukasz Żak

Tym wyrokiem chronię społeczeństwo przed panem - powiedział w czwartek sędzia Maciej Mitera, uzasadniając wyrok 20 lat więzienia dla Łukasza Żaka, sprawcy śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie z września 2024 r.

Śródmiejski sąd rejonowy w Warszawie skazał w czwartek na 20 lat więzienia Łukasza Żaka, sprawcę śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej z września 2024 r. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Maciej Mitera podkreślił, że do wypadku doprowadziło działanie z premedytacją Żaka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję