Katarzyna Dobrowolska: - Wielu ludzi słysząc termin „ad limina Apostolorum” kojarzy go z czymś tajemniczym, snując różne interpretacje. Księże Biskupie, czym jest naprawdę ta wizyta? Czy ma ona inny charakter z racji rozpoczęcia nowego pontyfikatu?
Bp Kazimierz Ryczan: - Wizyta ad limina Apostolorum jest według prawa kanonicznego powinnością. Każdy biskup ma obowiązek złożyć taką wizytę w Watykanie, co pięć lat, aby przedstawić Ojcu Świętemu sprawozdanie z działalności i pracy swojej diecezji. Wcześniej tekst sprawozdania ad limina przesłany został przez Nuncjaturę Apostolską do Watykanu. Termin wizyty wyznaczony jest przez Kurię Watykańską. Polska została podzielona na trzy grupy, pod przewodnictwem poszczególnych biskupów-metropolitów. Były to grupy: wrocławska, krakowska, warszawska.
- Wiadomo, że ten czas wypełniały Księżom Biskupom liczne spotkania, rozmowy, ale też modlitwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Ad limina to nawiedzenie progów, grobów Apostołów i modlitwa w intencji Ojca Świętego, Kościoła i diecezji w czterech bazylikach większych: w Bazylice św. Piotra, w Bazylice św. Pawła za Murami, w Bazylice Santa Maria Maggiore oraz w Bazylice św. Jana na Lateranie, gdzie odbywały się uroczyste celebry. Następnie, zgodnie z życzeniem poszczególnych kongregacji i dykasterii watykańskich, należało złożyć wizytę w dykasteriach. Cała grupa biskupów udawała się do prefektów kongregacji, którzy po wysłuchaniu krótkiego przedłożenia jednego z biskupów polskich, dawali różne wskazówki. Inni przedstawiali szersze problemy, którymi powinni zająć się biskupi w swojej pracy w diecezji.
- A jak Ksiądz Biskup wspomina sam moment spotkania z Ojcem Świętym? Co chciałby Ksiądz Biskup przekazać z rozmowy z Papieżem swoim diecezjanom?
Reklama
- Całość wskazań papieskich obejmują trzy przemówienia Ojca Świętego - do pierwszej, drugiej i trzeciej grupy biskupów. Są tam punkty, na które należałoby zwrócić uwagę przy programowaniu duszpasterstwa. Trzeba sobie jednak uświadomić, iż Papież nie ma na celu przeorientowania pracy duszpasterskiej. Ojciec Święty widzi pewne rzeczy szerzej.
Osobiście mogę określić Papieża jako człowieka bardzo ciekawego obrazu diecezji i prac w diecezji. W czasie 15-minutowej indywidualnej rozmowy z Ojcem Świętym, na której byłem z bp. Marianem Florczykiem i bp. Kazimierzem Gurdą, pytania były bardzo konkretne.
Podczas spotkania złożyłem Ojcu Świętemu homagium od wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych, kieleckiego Seminarium Duchownego, katechetów i wszystkich wiernych w całej diecezji, którzy żyją wiarą w 302 parafiach. Złożyłem także homagium od naszego prezydenta miasta Kielce, który o to prosił, i od wszystkich sołtysów naszej diecezji - uczestników II Zjazdu Sołtysów Diecezji Kieleckiej w Busku Zdroju. Benedykt XVI zwrócił szczególną uwagę na ten moment i podziękował.
Przedstawiając Ojcu Świętemu naszą diecezję mówiłem, że jest ona doświadczona przez przeszłość, zwłaszcza tę komunistyczną. Wspomniałem o bp. Kaczmarku i jego aresztowaniu i o bp. Jaroszewiczu. Papież wyraził wielkie ubolewanie, że aż tyle lat cierpieli w więzieniu.
Mówiłem też, że diecezja jest nieuprzemysłowiona, wiejska i raczej uboga. Same Kielce dźwigają ciężar budowy 7 nowych kościołów. Ojciec Święty z zainteresowaniem pytał, czy są wspólnoty w naszej diecezji. Na to pytanie odpowiedział biskup Marian - odpowiedzialny za Radę Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Kieleckiej. Kolejno program pracy duszpasterskiej przedstawił biskup Kazimierz.
Było to spotkanie z ojcem, a zarazem z biskupem, któremu leży na sercu duszpasterstwo. Byliśmy świadkami rozmowy Papieża z kieleckim księżmi studiującymi w Rzymie. Każdego z nich zapytał o promotora i o temat jego pracy. To było bardzo miłe spotkanie i zachowam ten moment na długo w pamięci.
- Czy Ksiądz Biskup jest zadowolony z tej wizyty?
- Myślę, że wizyta ad limina jest szczególnym miejscem, w którym każdy biskup uświadamia sobie, że głowa Kościoła, następca św. Piotra, modli się wspólnie z nami, że pamięta. Z drugiej strony biskup wyraża jedność z Kościołem - jedność zawartą w modlitwie wspólnie przed Apostołami i w słowie wyrażanym wobec Papieża. Jest to czas poświęcony dla diecezji przez spotkanie osobiste z Ojcem Świętym.
Przy okazji wywiadu chciałem wyrazić wdzięczność wszystkim współpracującym ze mną, z Kurią Biskupią: wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom i ludziom współpracującym z duszpasterzami - za całe dzieło ewangelizacji oraz mediom, wydawnictwom i naszej rozgłośni radiowej za usilne i pokorne prowadzenie duszpasterskiej akcji apostolskiej. O tym wszystkim mogłem mówić i to przedstawić Ojcu Świętemu, kiedy on tego zażądał. Mam nadzieję, że pozostaniemy wierni w dalszej współpracy z Kościołem powszechnym, prowadzonym przez Papieża Benedykta XVI.
- Księże Biskupie, bardzo dziękuję za rozmowę.