Reklama

Książki

XIX Targi Wydawców Katolickich


XIX Targi Wydawców Katolickich odbędą się w dniach 11-14 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tegoroczne Targi odbywać się będą w tradycyjnym terminie, a mianowicie przed II Niedzielą po Wielkanocy. – Naszą imprezą, która jest Świętem Dobrej Książki pragniemy włączyć się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego "Roku wiary, Roku Nowej Ewangelizacji” - mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Reklama

Oficjalne otwarcie

Tegoroczną nowością jest wydłużenie Targów o jeden dzień i ich rozpoczęcie nie jak dotychczas w piątek, a w czwartek. I tak, hala targowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających w czwartek 11 kwietnia o godz. 10. Dwie godziny później rozpocznie się natomiast uroczystość oficjalnego otwarcia XIX Targów Wydawców Katolickich (Sala Wielka Zamku Królewskiego). W jej trakcie poznamy laureatów Nagrody FENIKS 2013.

Targowa formuła imprezy wzbogacona zostanie różnorodnymi wydarzeniami towarzyszącymi. Sale spotkań, jak w ubiegłym roku, zlokalizowane będą w pobliżu Zamku Królewskiego, w specjalnie przygotowanym namiocie, gdzie odbywać się będą różnorodne spotkania autorskie, dyskusje panelowe, promocje książek przygotowywane przez poszczególne wydawnictwa itd.

PROGRAM TARGÓW


Reklama

Gość Honorowy

Tegorocznym zagranicznym Gościem Honorowym Targów Wydawców Katolickich będzie Wydawnictwo Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Serdecznie zapraszamy na prezentację Gościa Honorowego.

Na spotkanie z czytelnikami przyleci autor biografii papieża Franciszka Andrea Tornielli. Będzie gościem targów Wydawców Katolickich w sobotę 13 kwietnia o 11.00. Po spotkaniu ma odbyć się konferencja prasowa.

Nagroda FENIKS 2013

Od kilkunastu lat Targom towarzyszy Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Tym razem podczas uroczystej Gali, jaka odbędzie się w sobotę 13 kwietnia (godz. 19.30), w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53, a którą uświetni występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zostaną nagrodzone publikacje wydane w 2012 roku.

Grono laureatów wyłoni siedmioosobowe jury konkursu, w którym znaleźli się: ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, dr hab. Krzysztof Narecki, ks. Henryk Zieliński, dr hab. Krzysztof Koehler, prof. dr hab. Jan Malicki, dr Iwona Maruszewska oraz Krzysztof Ziemiec.

Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono blisko 220 publikacji, które oceniane będą w dziewięciu kategoriach: "literacka", "nauki kościelne", "edytorstwo", "książka dla dzieci", "książka dla młodzieży", "książka autora zagranicznego", "seria wydawnicza (dzieła zebrane)", "publicystyka religijna" oraz "multimedia".

Pełną listę publikacji zgłoszonych do Nagrody FENIKS 2013 można znaleźć na stronie SWK pod adresem: http://swk.pl/arch/2675#more-2675

Podczas Gali wręczone zostaną również nagrody MAŁY FENIKS 2013. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom, które promują dobre i wartościowe książki w mediach. Laureatów tej nagrody poznamy już podczas konferencji prasowej poprzedzającej tegoroczną edycję Targów.

Projekcje filmowe

Tradycyjnie już program towarzyszący Targów Wydawców Katolickich nie ogranicza się jedynie do tematyki książkowej. Dlatego również podczas tegorocznej edycji tej wystawienniczej imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, historycznej i patriotycznej, pochodzących z archiwum IPN i Stowarzyszenia Filmowców Katolickich oraz archiwum TVP m.in. o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, Ojcu Świętym bł. Janie Pawle II i św. Faustynie Kowalskiej. Na wszystkie projekcje filmowe, które odbywać się będą w sali kinowej Zamku Królewskiego od czwartku do niedzieli wstęp jest wolny.

Targi dla młodych

Jedną z nowych propozycji programowych jakie towarzyszyć będą XIX Targów Wydawców Katolickich będzie Dzień Młodzieży, który zaplanowano na piątek 12 kwietnia. Odbędzie się on pod hasłem przewodnim „Papież i młodzież – razem” w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 68).

W programie Dnia Młodzieży znalazły się warsztaty tematyczne, spotkania autorskie, debata problemowa oraz wieczór poezji. Szczegółowy program Dnia Młodzieży znajdziecie Państwo w załączniku. Ponadto w targowy piątek (12 kwietnia) wejście na Targi dla młodzieży szkolnej jest darmowe. - Zależy nam by z bardzo bogatą ofertą XIX Targów Wydawców Katolickich zapoznała się również młodzież i środowisko szkolne - deklaruje ks. Roman Szpakowski sdb.

W niedzielę 14 kwietnia polecamy Państwa uwadze uroczystą Mszę świętą, która odprawiona zostanie w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem J.E. ks. Arcybiskupa Wacława Depo, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polskiego ds. Środków Społecznego Przekazu. Msza transmitowana przez Program I Polskiego Radia.

Przez cały czas trwania XIX Targów Wydawców Katolickich w godzinach od 12.00 do 18.00 ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj, który będzie darmowo dowoził chętnych na Targi. W tramwaju będą odbywały się różnorodne konkursy, spotkania z autorami, czytanie książek.

Dodatkowo w sobotę 13 kwietnia planowany jest przejazd Pociągu Papieskiego z Krakowa do Warszawy na Targi Wydawców Katolickich. W trakcie podróży planowany jest program duchowo-kulturalny.

- Chcemy wspierać odradzające się biblioteki przy parafiach wiejskich. Zwrócimy się o pomoc dla lokalnych inicjatyw. Zwrócimy się do samorządów wojewódzkich. Biblioteka może współtworzyć taki lokalne centra kultury. Biblioteki szkolne stają się również bibliotekami dla społeczności lokalnej. Również w dużych miastach i metropoliach potrzebne jest współtworzenie miejsc z dobrym klimatem do przyjacielskich rozmów. Jeszcze dla wielu ludzi dobra książka jest „przyjacielem”. W czasach powszechnego – dzięki Internetowi – dostępu do zasobów kultury trzeba uczyć sztuki tworzenia własnej osobistej biblioteczki. „W sieci” podejmowane są różne inicjatywy na rzecz kultury czytania i rozmawiania. Chcemy o takich inicjatywach poinformować oraz umożliwić spotkanie z liderami takich środowisk, które systematycznie rozmawiają o starannie dobranych książkach. Niestety „w sieci” jest również wiele „szumu informacyjnego” a dotarcie do wartościowych plików jest wielką sztuką. Także w jej opanowaniu mogą pomóc nasze Targi – mówi relacjonując starania organizatorów i cele wystawienniczej imprezy prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Tygodnik Katolicki „Niedziela” będzie obecny na XIX Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, w dniach od 11 do 14 kwietnia 2013 r. Targi odbywają się w Arkadach Kubickiego, na Zamku Królewskim.

14 kwietnia zapraszamy na spotkanie autorskie z redaktorem naczelnym Ks. Inf. Ireneuszem Skubisiem, który spotka się z Państwem w godzinach od 11.00 do 13.00.

Tego dnia na naszym stoisku będzie również gościć autorka książek dla dzieci i młodzieży p. Małgorzata Nawrocka. Zapraszamy od godziny 13.30 do 15.00.

Każdy z uczestników będzie miał możliwość rozmowy z autorami i otrzymania osobistej dedykacji na ich publikacjach.

Przyjdź, porozmawiaj, czekamy na każdego!

2013-04-08 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja książki prof. dr hab. Tadeusza Olejnika

[ TEMATY ]

książka

Zofia Białas

Na promocję nowej książki prof. dr hab. Tadeusza Olejnika zatytułowanej Dziedzictwo i tradycje kulturalne Wielunia do Muzeum Ziemi Wieluńskiej w dniu 15 grudnia, zaprosili: Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek i Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. Publikacja jest 30. z serii Wieluńskiej Biblioteki Regionalnej i 40. publikacją zwartą, opracowaną przez prof. Tadeusza Olejnika, niestrudzonego regionalistę i badacza przeszłości Wielunia, o którym mówi, że jest dla niego magicznym miastem, zmuszającym do badania własnej i bogatej przeszłości, także tej kulturalnej.

Mottem książki uczynił prof. słowa księdza Janusza Stanisława Pasierba: „ Zbliżać to, co nasze i małe, / ku temu, co wielkie, /nie pozwalając temu, / co małe, bezkształtnie/ się rozpłynąć. We wstępie zaś dodał: „ Kultura i dziedzictwo jest najtrwalszym spoiwem narodowej i regionalnej więzi. Przenika ona wszelkie dziedziny naszego życia, w wielkim stopniu wpływa, a nawet rozstrzyga losy naszych małych ojczyzn. Z tego powodu u schyłku swej naukowej twórczości, w dużej mierze związanej z królewskim miastem Wieluniem i historyczną ziemią wieluńską, postanowiłem podzielić się z Czytelnikami swymi ustaleniami dotyczącymi tego niezmiernie ważnego przejawu życia społecznego…”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję