Reklama

List kard. Francisa Georgea

Ochronić życie...

Francis Kardynał George, Arcybiskup Chicago
Niedziela w Chicago 7/2006

W dniu 22 stycznia 2006 r. mijają 33 lata od decyzji Sądu Najwyższego zwanej: Roe v Wade i Doe v Bolton, która otworzyła drzwi do przerywania ciąży na żądanie przez dziewięć miesięcy ciąży, a nawet podczas rodzenia. Od roku 1973 ponad 46 mln dzieci w naszym narodzie zginęło przez aborcję. Ta narodowa tragedia ma straszliwy skutek również w granicach naszej archidiecezji Chicago. Zgodnie z danymi Wydziału Zdrowia Publicznego w Illinois, ponad 22,9 tys. przerwań ciąży miały miejsce w powiecie Cook and Lake w 2004 r. Tysiące kobiet i mężczyzn cierpi w ciszy, siedząc w ławkach naszych parafii, podczas gdy wiele więcej całkowicie opuściło Kościół z powodu tragicznego doświadczenia przerwania ciąży. My, jako Ciało Chrystusa, mamy odpowiedzialne zadanie ofiarowania Chrystusowej nadziei i Jego uzdrawiającej mocy, tym cierpiącym z powodu dokonania przerwania ciąży, a z drugiej strony musimy robić wszystko, by zapobiegać następnym zabójstwom tysięcy niewiniątek, nawet w naszym środowisku. Modlitwa i pokuta, jak również nasze zaangażowanie w obronie życia, ostatecznie może przekształcić naszą kulturę w taką, która umiłuje i uchroni każde życie ludzkie, niezależnie od tego jak ono będzie zniekształcone, połamane, winne albo bezbronne, aby mogło istnieć.
Z powodu tej wielkiej potrzeby, razem z braćmi biskupami w 2001 r. zgodziłem się, by wprowadzić poważne zmiany w Ogólnej Instrukcji do Mszału Rzymskiego, by uwzględnić właśnie tę smutną rocznicę Roe v. Wade
We wszystkich diecezjach Stanów Zjednoczonych Ameryki, 22 stycznia 2006 r. będziemy obchodzili szczególny dzień pokuty z powodu pogwałcenia godności osoby ludzkiej przez akty przerywania ciąży, oraz dzień gorących modlitw w intencji pełnego przywrócenia gwarancji prawa do życia. Msza św. O Pokoju i Sprawiedliwości powinna być odprawiana w tym dniu w kolorze fioletowym.
Między 15 a 23 stycznia wszystkie parafie na terenie archidiecezji Chicago zobowiązane są do urządzania godzinnej adoracji w intencji obrony każdego życia. Dodatkowo w niedzielę 22 stycznia głoszone będą homilie na temat smutnej rocznicy tej ustawy oraz na temat poszanowania świętości życia od momentu poczęcia. Pomoce homiletyczne można znaleźć pod adresem: www.usccb.org.
Będę bardzo wdzięczny za wszystko, co uczynicie na terenie swojej parafii, by budzić świadomość ważności poszanowania świętości życia od poczęcia aż do jego zakończenia.
Polecając się Waszym modlitwom zapewniam o mojej, aby nasze modlitwy przyczyniły się do wyeliminowania przerywania ciąży i do szanowania życia małych dzieci, które Jezus błogosławił i brał w swoje ramiona.
Bóg zapłać.
Oddany w Chrystusie,

Francis Kardynał George, Arcybiskup Chicago

Chicago, 11 stycznia 2006 r.

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem