Reklama

Spotkanie redakcyjne „Niedzieli Lubelskiej”

Z wdzięcznością...

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 7/2006

Chociaż czas peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia w archidiecezji lubelskiej zakończył się w październiku 2005 r., spotkanie redakcyjne lubelskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ożywiło wspomnienia, związane z codziennym towarzyszeniem Częstochowskiej Pani na szlaku nawiedzenia. W sobotę 28 stycznia br. w gościnne progi bernardyńskiej parafii św. Brata Alberta w Lublinie przybyli redaktorzy, współpracownicy, kolporterzy i przyjaciele „Niedzieli Lubelskiej”.

Włączając się w obchody jubileuszu 200-lecia diecezji oraz uczestnicząc w peregrynacji Jasnogórskiej Pani, lubelska redakcja postanowiła wydawać specjalny dodatek, który ukazywał się podczas nawiedzenia pt. „Spotkania z Matką”. Cykl artykułów, wzbogacony zdjęciami, stanowi dziś szczególną dokumentację nawiedzenia 280 miejsc w naszej archidiecezji. Gromadzenie materiałów wymagało osobistego uczestniczenia w uroczystościach we wszystkich wspólnotach diecezji, jednak trzyosobowa redakcja nie była w stanie sprostać zamierzeniom. W tej sytuacji niezawodnymi okazali się nasi korespondenci, zarówno ci współpracujący z nami już od wielu lat, jak i nowi. Dzięki wspólnej pracy naszej redakcji i kilkudziesięcioosobowego zespołu wolontariuszy darem „Niedzieli Lubelskiej” na jubileusz 200-lecia diecezji stały się „Spotkania z Matką”. Sobotnie spotkanie było więc szczególną okazją do podziękowania za codzienną pracę wielu osób.
Wśród szczególnych gości, zaproszonych na spotkanie, był ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli” oraz ks. prał. Stanisław Sieczka - koordynator peregrynacji w naszej archidiecezji. Obaj Kapłani wręczali okolicznościowe podziękowania i redakcyjne upominki. Ks. prał. Sieczka przy tej okazji przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że „im bogatszy staje się świat mediów, tym jest głośniejsze wołanie ludzi o odpowiedzialne słowo”. Słowa te stały się wstępem do podziękowania zespołowi lubelskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” za to, że „od kilkunastu lat czyni zasiew ziarna na glebie Kościoła lubelskiego”. Ksiądz Prałat przypomniał też najważniejsze wydarzenia w naszej diecezji, w których lubelska edycja „Niedzieli” aktywnie uczestniczyła: jubileusz 200-lecia diecezji, Kongres Eucharystyczny, peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Matki Bożej Stolicy Mądrości, a przede wszystkim „królewskie pielgrzymowanie Obrazu Nawiedzenia (...), które było wielkim świętem, a jednocześnie wielkim wyznaniem wiary (...) i zespoleniem ludu ziemi lubelskiej i chełmskiej wokół tych wartości, które niesie ze sobą Ewangelia i które przyniosła ze sobą Matka Boża”. W imieniu biskupów lubelskich szczególne słowa wdzięczności Ksiądz Prałat skierował do Księdza Redaktora Naczelnego, dziękując za to, że „ludzie pracujący w »Niedzieli« rzeczywiście towarzyszyli Matce Bożej na całym szlaku pielgrzymowania”.
Sobotnie spotkanie było też okazją do podzielenia się przez ks. inf. I. Skubisia refleksjami nt. aktualnej kondycji najpoczytniejszego tygodnika katolickiego w Polsce. Z kolei redaktor odpowiedzialny ks. dr Antoni Nadbrzeżny przedstawił sprawozdanie z podejmowanych w ostatnim czasie przez edycję działań. Był to czas na przypomnienie zasad współpracy z redakcją. Spotkanie zwieńczyła wspólna Msz św., celebrowana pod przewodnictwem Księdza Infułata.

Kraków: Czuwanie z o. Pio

2019-06-11 10:44

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

W nocy z 15 na 16 czerwca 2019 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbędzie się XVII Czuwanie z Ojcem Pio. Spotkanie każdego roku gromadzi rzesze czcicieli Świętego z Pietrelciny, którzy przyjeżdżają do Krakowa z dalekich zakątków Polski, a nawet z zagranicy, by za wstawiennictwem świętego zanosić swoje prośby do Boga.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

Tegoroczne czuwanie będzie poświęcone tematowi modlitwy, a jego hasło to „Ojciec Pio – mistrz modlitwy”. Z pośród gości specjalnych spotkania ze świętym stygmatykiem należy wymienić: Biskupa Pacyfika Dydycza OFMCap, który o północy odprawi Eucharystię, a także skieruje słowo do pielgrzymów; Joannę Bątkiewicz-Brożek – dziennikarkę i autorkę książek o księdzu Dolindo Ruotolo; księdza Andrzeja Kuflikowskiego – kustosza sanktuarium św. Ojca Pio w Warszawie; księdza Zygmunta Klima – diecezjalnego asystenta Grup Modlitwy św. Ojca Pio z Katowic oraz brata Błażeja Strzechmińskiego OFMCap – znawcę i popularyzatora duchowości świętego stygmatyka.

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

Msza święta, konferencje, wspólna modlitwa i uwielbienie to jeszcze nie wszystko w programie czuwania. Uczestnicy spotkania będą mogli również włączyć się w pomoc najuboższym.

W przerwach między konferencjami i nabożeństwami zachęcamy wszystkich pielgrzymów do odwiedzenia stoisk Dzieła Pomocy, które zlokalizowane będą w podziemiach sanktuarium. Spędzenie przerwy razem z Dziełem to nie tylko okazja do wypicia pysznej kawy i herbaty, ale przede wszystkim okazja do rozmów o naszej codziennej posłudze na rzecz najuboższych. Ponadto dla pielgrzymów przygotowaliśmy gadżety-cegiełki z cytatami oraz wizerunkiem Świętego – magnesy, bransoletki, koszulki, obrazki i medaliki. Mamy nadzieję, że zainteresowaniem będą cieszyły się również drobiazgi wykonane przez podopiecznych Dzieła Pomocy – osoby bezdomne, uczestniczące w zajęciach Świetlicy „u Ojca Pio”, grupę wsparcia „Loretanin” oraz Centrum Integracji Społecznej. Przygotowali oni bogatą ofertę samodzielnie wykonanych toreb, gipsowych figurek oraz woreczki ze zbiorem cytatów. – Tak do wsparcia potrzebujących zachęcają pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy Świętego Ojca Pio.

Święty Ojciec Pio będzie szczególnie obecny podczas czuwania w relikwiach: rękawiczce, którą zakrywał rany dłoni oraz chuście służącej jako opatrunek boku. Oba przedmioty są świadectwem wyjątkowego zjednoczenia Ojca Pio z Jezusem ukrzyżowanym, czyli stygmatów.

Dla Kapucynów Prowincji Krakowskiej – organizatorów spotkania – ten rok jest wyjątkowy, ponieważ bracia świętują Jubileusz 80 – lecia istnienia Prowincji.

30 maja 1939 roku brat Donat z Welle – Minister Generalny Zakonu – podniósł Komisariat Krakowski Kapucynów do rangi Prowincji. W tym roku, w 80 rocznicę erygowania Prowincji, pragniemy dziękować dobremu Bogu, od którego pochodzi wszelkie dobro, które czynimy, za łaski których nam udziela. Podczas XVII Czuwania z Ojcem Pio w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach chcemy za wstawiennictwem Świętego Stygmatyka modlić się o wierność Regule i Konstytucjom Zakonu, abyśmy mogli nadal służyć Bogu i drugiemu człowiekowi. – W tych słowach brat Mateusz Magiera OFMCap, rzecznik prasowy, zarysował związek pomiędzy jubileuszem oraz czuwaniem.

XVII Czuwanie z Ojcem Pio już niebawem. Jeżeli jeszcze jesteś niezdecydowany – zaryzykuj. Zbliża się czas łaski, warto z niego skorzystać.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

2019-06-15 20:42

Renata Olczyk, wiceprezes DIAK

W sobotę 15 czerwca w godzinach popołudniowych w auli „Niedzieli” zakończył się II Turniej o Puchar Szkoły Szachowej Edyty Szromby. Organizatorami zawodów była Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, „Niedziela” oraz stawiająca na rozwój dziecka poprzez zabawę krakowska Szkoła Szachowa Edyty Szromby.

Renata Olczyk

Przybyłych do „Niedzieli” wraz z rodzinami uczestników turnieju przywitał prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, dr Artur Dąbrowski. W swoim wystąpieniu prezes DIAK, dziękując podmiotom odpowiedzialnym za organizację zawodów powiedział: „Wielu słynnych ludzi grywało w swoim życiu w szachy. Poprzez wytrwałość, trud, waleczność i taktykę, nauczyli się być dobrymi, mądrymi i przewidującymi ludźmi. Dawno temu Arystoteles mawiał do współczesnych sobie ludzi: „graj w szachy, a podniosą cię na duchu”. W dzisiejszych zawodach podnoszą was na duchu wasi rodzice i dziadkowie, którym podobnie jak i wam, należą się wielkie brawa.

Zobacz zdjęcia: Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

W rozgrywkach szachowych uczestniczyło dwudziestu sześciu zawodników w przedziale wiekowym 6-7 lat. Młodzi szachiści grali systemem szwajcarskim. Po sześciu niezwykle zaciętych rundach wyłoniono zwycięzcę turnieju. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Marcinowi Szczepanikowi, który w tegorocznym Szachowym Pucharze Polski, zdobył wysokie, szóste miejsce. Na miejscu drugim uplasował się Tomasz Łukasik. Miejsce trzecie zajął Marcel Górski. W turnieju wyróżniono również najlepszą zawodniczkę. Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Antonina Mucha.

Na koniec zawodów nagrodzono zwycięzców pucharami, pamiątkowymi medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Organizatorzy dziękują Państwu Krzysztofowi i Edycie Szromba, Redakcji „Niedzieli”, zarządowi Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, wspierającym szachowe działania trenerom: Wiesławowi Goliszkowi i Adamowi Adamowi Pfrangerowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem