Reklama

Inauguracja Roku Jana Łaskiego

Ks. Waldemar Kulbat
Edycja łódzka 7/2006

W łaskiej kolegiacie - sanktuarium Matki Bożej Łaskiej 15 stycznia 2006 r. odbyły się uroczystości inauguracji Roku Jana Łaskiego, kanclerza wielkiego koronnego, prymasa Polski. 16 grudnia 2005 r. Sejm Rzeczypospolitej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2006 Rokiem Jana Łaskiego. Akt ten został ogłoszony przez Sejm RP w 500. rocznicę ustanowienia konstytucji Nihil novi, w roku poprzedzającym 500-lecie wydania Statutu Łaskiego, w 550-lecie urodzin i 465. rocznicę śmierci Jana Łaskiego.

W uroczystości uczestniczyli kanonicy Kapituły Łaskiej na czele z ks. kan. Marianem Ciupińskim, proboszczem kolegiaty, oraz duchowni z wielu parafii archidiecezji, a także marszałek Sejmu Marek Jurek, wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra, przedstawiciele Sejmu i Senatu, liczni przedstawiciele władz miasta i województwa, wielu instytucji, organizacji, służb i związków, nauczyciele, dziennikarze oraz młodzież. Uroczystość transmitowały telewizje: Polonia i TV 3 Łódź, a także Radio Niepokalanów.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Adam Lepa, który wygłosił okolicznościowe kazanie.
Nawiązując do tekstu Ewangelii o Jezusie Chrystusie, który wychowywał swoich uczniów do postawy świadectwa, Biskup Adam wezwał obecnych do refleksji nad tym, co w życiu człowieka jest najważniejsze - budowanie Królestwa Bożego wiarą oraz postawa świadectwa. - Nigdy Polsce nie byli tak bardzo potrzebni świadkowie wiary, jak dzisiaj - stwierdził bp Lepa. - Takim świadkiem był fundator kolegiaty łaskiej prymas Jan Łaski. Żył w czasach, kiedy obawiano się o przyszłość Kościoła: czy zachowa on swoją tożsamość i jedność, czy też ulegnie pokusie rozłamu i odejdzie od swoich apostolskich korzeni. Pytania te zadawali sobie Polacy pielgrzymujący do Łasku z różnych stron Rzeczypospolitej. Stawiał je sobie w tym świętym miejscu również fundator kolegiaty - prymas Jan Łaski. To były także pytania króla, parlamentu, pytania wielkich i maluczkich - odpowiedzialnych za losy Ojczyzny i Kościoła. Jan Łaski jako wybitny świadek wiary budził nie tylko respekt u współczesnych. Oni budowali się jego głęboką wiarą i wielką miłością do Kościoła, narodu i państwa - mówił bp Lepa. - Aby uczcić pamięć i zasługi prymasa Jana Łaskiego, zechciejmy sobie postawić jedno pytanie: Jak bardzo musiał on miłować swoją ojczyznę, skoro tak wiele dla niej uczynił? Pytanie to powinno być wypowiedziane właśnie tu, w tej kolegiacie, przed obliczem Matki Bożej Łaskiej, która jest najcenniejszą pamiątką w bogatej spuściźnie po prymasie Janie Łaskim.
W dalszej części homilii bp Lepa podkreślił wszechstronne zasługi prymasa Jana Łaskiego. Abp Jan Łaski przede wszystkim podjął szeroko zakrojoną reformę Kościoła w Polsce, zwoływał synody prowincjonalne, aby podnieść poziom moralny i umysłowy duchowieństwa. Uczestniczył w Soborze Laterańskim V.
W trosce o państwo abp Jan Łaski opracował konstytucję Nihil novi, która stała się podstawą rozwoju parlamentaryzmu polskiego, dokonał kodyfikacji w prawodawstwie państwowym. Starał się, aby Polska była silna i wewnętrznie zintegrowana. Działał również w kierunku pogłębienia tożsamości narodowej Polaków. Wiele zrobił też dla Łasku, m.in. zbudował okazałą świątynię, dedykowaną Matce Najświętszej i erygował przy niej Kapitułę. Obdarował tę świątynię bezcennymi księgami i naczyniami liturgicznymi. Zadbał też, aby jego rodzinne miasto otrzymało przywilej miasta królewskiego.
Najcenniejszym jednak darem prymasa Jana Łaskiego dla tej kolegiaty było przekazanie alabastrowej płaskorzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą otrzymał od papieża Leona X.
Podczas pobytu w Rzymie mógł się przekonać, że nad Kościołem w Europie zbierają się czarne chmury. Groziło mu rozbicie. Kiedy niszczono Kościół i gwałcono sumienia, wcielając w krajach zachodnich zasadę Cuius regio eius religio (czyja władza, tego religia), prymas Łaski w kwestii wiary postawił na zasadę wolności sumienia. Przywieziony z Rzymu wizerunek Matki Najświętszej miał być, w zamiarach Prymasa, symbolem jedności Polski z Papieżem i zarazem apelem, aby Polacy zachowali swoją tożsamość - narodową i katolicką.
- Prymas Jan Łaski nie dokonałby tak wiele, gdyby nie miał głębokiej wiary i nie żywił bezinteresownej miłości do swojej Ojczyzny - podkreślił Ksiądz Biskup. - Jest zatem abp Jan Łaski wzorem człowieka bez reszty oddanego sprawom publicznym. Będąc wielkim kanclerzem koronnym, pierwszym senatorem Rzeczypospolitej, prymasem i interreksem, ofiarnie pełnił służbę wobec Ojczyzny i narodu. Służba zaś jest najpiękniejszym obliczem miłości. Dziś mówimy o tym za pośrednictwem Telewizji Polonia, aby nasi kochani rodacy, rozsiani po całym świecie, wraz z nami przeżywali dumę, że w swojej historii mieliśmy tak wybitnych ludzi jak prymas Jan Łaski.
Dzięki ich działalności katolicka Polska kładła fundamenty w budowaniu prawdziwej demokracji, opartej na poszanowaniu praw ludzkich i na wartościach chrześcijańskich - mówił bp Lepa.
Nawiązując do prośby Benedykta XVI, który w przemówieniu do biskupów polskich przybyłych do Rzymu skierował zachętę, aby udzielać wsparcia laikatowi katolickiemu, pełniącemu służbę publiczną w swojej ojczyźnie, bp Lepa wezwał do gorącej i wytrwałej modlitwy w ich intencji.
Po Eucharystii w kaplicy cudownej płaskorzeźby Matki Bożej Łaskiej Sufragan łódzki prosił Matkę Bożą, aby rozbudzała w politykach poczucie sprawiedliwości społecznej.
- Daj Ojczyźnie pasterzy pełnych ducha, wzmacniaj ducha wiary - mówił bp Lepa. - Pomóż wyrugować prywatę i egoizm, groźną pychę. Matko Boża, niech rodzice wychowują młodzież w posłuszeństwie i prawdzie.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć wystawę poświeconą wybitnemu Rodakowi. Wielkie wydarzenie, jakim była inauguracja Roku Jana Łaskiego, zakończyła wspólna agapa w pobliskiej szkole.

Dyspensa od spożywania pokarmów mięsnych

2019-06-18 12:14

Komunikat w sprawie dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych

Foter.com

Informujemy, iż w związku z charakterem wypoczynkowym tzw. „długiego weekendu” przypadającego po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 21-23 czerwca, bp Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski udzielił wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

Przypominamy, że osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do modlitwy Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ks. Dariusz Szczepaniuk

Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydencka wizyta w Dolinie Krzemowej

2019-06-18 18:39

KPRP

Prezydent Andrzej Duda, w ostatnim dniu wizyty roboczej w USA, spotkał się z przedstawicielami firm z Doliny Krzemowej, m.in.: IBM, Microsoft, Oracle, Facebook, Cisco i VISA. Rozmawiał również z kierownictwem You Tube'a i Google'a.

Jakub Szymczuk/Niedziela

W Menlo Park otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

– Dziękuję za spotkanie w tym miejscu, tak znaczącym dla rozwoju światowych nowoczesnych technologii – mówił Prezydent, dodając, że Silicon Valley to na pewno centrum światowej nowoczesności, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, przemysłowy i technologii cyfrowych. Podkreślił, że Polska, jako jedno z największych państw w naszej części Europy, ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne.

Forum zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, aby przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami Venture Capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej.

Wizyta w siedzibie Google'a

Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem.

Jakub Szymczuk/Niedziela


Prezydent, pytany o podsumowanie wizyty w USA, zwrócił uwagę na niezwykle ważny komponent polityczny i spotkanie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizytę w Białym Domu uznał za bardzo udaną, wskazując na podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii USA w naszym kraju, w ramach NATO, a także innych porozumień m.in. ws. współpracy energetycznej.

Andrzej Duda ocenił, że współpraca polsko-amerykańska jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem