Utworzenie kaplicy w Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Łodzi przy ul. Przyrodniczej było planowane od dawna. Myśleli o tym dyrektor Grażyna Siewiera oraz kapelan szpitalny ks. Krzysztof Kowalski. Zamierzenie to zostało zrealizowane na początku lutego br., w ramach zadania objętego kontraktem wojewódzkim na lata 2005-06. Urząd Wojewódzki przekazał 50% planowanej kwoty, a Urząd Miasta Łodzi drugą połowę.
W trakcie realizacji okazało się, że koszty remontu pomieszczeń, wymiany instalacji oraz zaaranżowania części liturgicznej przerosły planowane sumy. Wówczas z pomocą przyszli ludzie. Dzięki osobistemu zaangażowaniu wykonawców oraz pracowników DPS-u, można było przekazać kaplicę osobom schorowanym, cierpiącym i w podeszłym wieku.
11 lutego, w Światowym Dniu Chorego, na uroczystą Mszę św. przyszło wielu pensjonariuszy. Niektórzy zostali przywiezieni na wózkach inwalidzkich, ale wszyscy z nadzieją, że to będzie ich mały kościół i tu będą mogli spotykać żywego Boga, z Nim rozmawiać, powierzając Mu swoje kłopoty i troski. Pani Natalia Król - pensjonariuszka Domu, potwierdza, że kaplica jest bardzo potrzebna. Ceni sobie chwile modlitwy i rozmowy z kapłanem, który wysłucha, doradzi i czasem doda otuchy. Pan Stanisław Kosmalski dodaje, że kaplica powinna tu istnieć od dawna, bo ludziom starszym i chorym trudno pójść do kościoła, a tu Bóg będzie codziennie obecny w tabernakulum.
Mszę św. w intencji pensjonariuszy i pracowników „Domu Kombatanta” sprawował abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. W uroczystości uczestniczyli również: ks. prał. Piotr Rycerski - proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie, ks. prał. Bartłomiej Rurarz - kapelan Księdza Arcybiskupa, i ks. kan. Paweł Sudowski - archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
Była to szczególna Liturgia, przebiegająca w rodzinnej atmosferze. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o tym, jak ważne w życiu człowieka są słowo, czyn i modlitwa. Słowa muszą być godne człowieka wierzącego, działanie powinno mieć dobrą intencję i służyć Bożej chwale, a wszystko to należy objąć modlitwą. Pasterz Kościoła łódzkiego często przywoływał słowa Papieża Jana Pawła II, który podkreślał, że ludzie starsi i cierpiący zajmują szczególne miejsce w Kościele Chrystusa. Łączenie cierpienia z Ofiarą Chrystusa to wielka zbawcza misja w Kościele.
Nie zabrakło też w słowie pasterskim wyrazów uznania i wdzięczności za ofiarność i zaangażowanie tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania kaplicy, a więc dyrekcji DPS-u, Księdza Kapelana, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta oraz wykonawców robót i pracowników „Domu Kombatanta”.
Otwarta w Światowym Dniu Chorego kaplica jest dostępna codziennie dla wszystkich, którzy odczuwają potrzebę indywidualnej modlitwy lub adoracji. W każdą sobotę sprawowane są tu nabożeństwa, jest możliwość spowiedzi oraz przyjęcia Pana Jezusa w Eucharystii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu