Reklama

Rejowiec Fabryczny

Blisko Jezusa

2019-10-11 11:07

Tadeusz Boniecki

Tadeusz Boniecki

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rejowcu Fabrycznym otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Wprowadzenie relikwii odbyło się podczas uroczystości odpustowych, połączonych z wizytacją kanoniczną wspólnoty, przeprowadzoną przez bp. Mieczysława Cisło.

Historyczne wydarzenie wpisało się w dzieje nie tylko parafii, ale i całego miasta Rejowiec Fabryczny. Podczas Sumy relikwie 1 stopnia (kropelka krwi Jana Pawła II zatopiona w niewielkim kawałku materiału) zostały wniesiona do świątyni przez proboszcza ks. Marka Chodorowskiego. Są one darem pozyskanym dla Rejowca Fabrycznego przez kard. Mariana Jaworskiego, honorowego obywatela tego miasta, który udzielił ostatniego namaszczenia Janowi Pawłowi II przed śmiercią. - Uznaliśmy, że wprowadzenie relikwii w święto Podwyższenia Krzyża jest właściwym czasem, ponieważ życie św. Jana Pawła II było naznaczone krzyżem - mówił Ksiądz Proboszcz. Relikwie z Krakowa przywiózł burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys wraz z przewodniczącym Rady Miasta Robertem Szwedem. Bezpośrednio po Mszy św. wierni mogli po raz pierwszy ucałować relikwie; na co dzień są wystawione w kościele w specjalnej gablocie przy ołtarzu głównym.

Wspólnota wspólnot

Reklama

Parafia w Rejowcu Fabrycznym powstała w 1981 r. Budowniczym kościoła oraz obiektów parafialnych był ks. prał. Henryk Kapica, pierwszy proboszcz. Obecnie wspólnota liczy ok. 4 tys. wiernych, z czego ponad 1,5 tys. przebywa stale poza parafią. - To osoby, które wyjechały do pracy za granicą, ale wracają, by w rodzinnej parafii ochrzcić dzieci lub przyjąć sakrament małżeństwa - dzielił się ks. Marek Chodorowski. Na terenie parafii mieszkają też wyznawcy innych religii oraz osoby niewierzące; w ostatnim czasie wspólnota była świadkiem nawrócenia 3 osób. Wierni, którzy na co dzień tworzą żywą i zaangażowaną wspólnotę, chętnie uczestniczą w życiu religijnym, a także włączają się w działalność grup i stowarzyszeń. Radością proboszcza są kółka różańcowe, wspólnota neokatechumenalna, Bractwo Krzyża Świętego, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz chór i schola. Z pomocą w duszpasterskiej pracy przychodzą: wikary ks. Jarosław Chwiejczak, 5 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., katechetka Joanna Ćwikła, kościelny, organista oraz rada parafialna. - Takie zaangażowanie wiernych w różne formy życia wspólnotowego jest przykładem na to, że wiara jest dla nich bardzo ważna - podkreślał ks. Chodorowski, dziękując parafianom m.in. za uliczną ewangelizację na terenie miasta. Kapłani i parafianie troszczą się też o materialny rozwój parafii; w ostatnim czasie zostało wykonanych wiele prac w świątyni oraz wokół niej. - Ostatni rok był bardzo trudny pod względem wydatków materialnych, ale dzięki wielkiej życzliwości i ofiarności oraz zaangażowaniu parafian, udało nam się zrealizować zaplanowane inwestycje - podsumował proboszcz.

Prawdziwe szczęście

Bp Mieczysław Cisło, spotykając się z mieszkańcami Rejowca Fabrycznego na modlitwie i serdecznych rozmowach, dziękował za świadectwo wiary i zaangażowanie w życie Kościoła. Zachęcał, by starsi dawali przykład dzieciom i młodzieży, szczególnie tym młodym, którzy 14 września z jego rąk przyjęli sakrament bierzmowania. - W czasach kultury egoizmu, gdy panuje nienasycona potrzeba posiadania wielu dóbr materialnych i przyjemności, trzeba być blisko Chrystusa - mówił bp Cisło. - Dojrzewajcie do piękna człowieczeństwa, do odpowiedzialności i wierności Chrystusowi pomimo różnych sytuacji, które zniechęcają do wiary. Przyjemności są zawsze chwilowe i nienasycone, a prawdziwe szczęście tkwi w poczuciu sensu życia i tego co robimy. Szczęście to bycie darem dla innych, a nie tylko życie dla siebie. Tylko Jezus zna twoje serce, dlatego zawsze bądź przy Jezusie - apelował do młodych Ksiądz Biskup.

Dar krzyża

Podczas uroczystości odpustowych bp Mieczysław Cisło wskazał na znaczenie krzyża Chrystusa w życiu każdego człowieka. - Krzyż nie jest znakiem porażki i przegranej, ale jest znakiem zwycięstwa dobra nad złem, potwierdzonym zmartwychwstaniem Chrystusa - podkreślał. Z troską zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie „Chrystus jest bezbronny wobec przemocy człowieka, a w naszej Ojczyźnie jest tyle sprzeciwu wobec krzyża, który przecież jest znakiem miłości”. Wyjaśniał, że pogarda dla krzyża rodzi się z odrzucenia Boga, który niepokoi sumienia. - Do dźwigania krzyża dojrzewamy każdego dnia, kiedy przyjmujemy cierpienia i krzyże w naszym życiu, i łączymy je z Chrystusem. Wtedy one stają się paschalnym zwycięstwem - zapewniał Ksiądz Biskup.

Z myślą o tych, którym zabrakło szczęścia. Rodziny ze Szlachetnej Paczki czekają na Twoją pomoc 

2019-11-14 08:30

Materiał prasowy

Już w najbliższą sobotę 16 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl pojawią się historie tysięcy rodzin z całej Polski, do których w tym roku dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. Darczyńcą przygotowującym paczkę może zostać każdy – wystarczy wybrać rodzinę z internetowej bazy dostępnej na stronie i wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi spełnić konkretne potrzeby, te najpilniejsze, ale i marzenia osób potrzebujących, o które często nie chcą nawet prosić.  

Materiał prasowy

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Mądra pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 18 lat. Tylko w zeszłym roku w działania Szlachetnej włączyło się ponad 635 tyś. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 miliona złotych.  

Z pomocą do tych, którym zabrakło szczęścia 

– Ma 85 lat. W jej domu brakuje łazienki i bieżącej wody. Seniorka marzy o nowym czajniku. 

– W jego mieszkaniu zamarza woda, mężczyzna śpi na materacu. Największe marzenie? Łóżko.  

Przez ostatnich kilka tygodni wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzali rodziny dotknięte różnie pojmowaną biedą. Pytali o ich sytuację, najpilniejsze potrzeby oraz marzenia. Już w najbliższą sobotę 16 listopada o godzinie 8:00 pozyskane historie trafią do internetowej bazy, z której darczyńcy będą mogli wybrać rodzinę i wspólnymi siłami przygotować dla niej najpotrzebniejsze rzeczy. Szlachetna łączy – jedną paczkę przygotowuje zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu osób. – Wiem, że niektórzy mają w życiu o wiele mniej szczęścia niż ja. Uważam, że własnym szczęściem należy się dzielić i próbować pomagać tym, którzy mają w życiu gorzej. Też kiedyś mogę być w takiej sytuacji i chciałabym, by wtedy ktoś mi pomógł – tłumaczy jeden z darczyńców Szlachetnej Paczki. 

Podarować impuls do zmiany, pokazać, że są ważni  

Szlachetna Paczka działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. To nie wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Ludzie dotknięci biedą odzyskują nadzieję na poprawę swojej sytuacji nie tylko dzięki pomocy materialnej, ale przede wszystkim dzięki temu, że ktoś ich dostrzegł i w nich uwierzył. Paczka umożliwia autentyczne spotkanie ludzi, którzy w innych okolicznościach prawdopodobnie nie mieliby okazji się poznać. Uświadamia, że zaledwie kilka ulic dalej mogą mieszkać osoby potrzebujące pomocy i wsparcia. W tym roku Szlachetne Paczki darczyńców trafią do rodzin z 648 rejonów w całym kraju.  

Weekend Cudów i marsze, które łączą  

Szlachetna Paczka to projekt społeczny o zasięgu ogólnopolskim. Tego samego dnia, w którym opublikowana zostanie baza opisów rodzin, w miastach wojewódzkich całego kraju odbędą się uroczyste marsze z udziałem wolontariuszy i sympatyków Paczki. Pomoc materialna organizowana przez darczyńców przez kolejne tygodnie trafi do rodzin w jednym czasie podczas tzw. Weekendu Cudów. To wyjątkowy moment w roku, podczas którego potrzebujący otrzymują pomoc i zyskują nadzieję na trwałą zmianę swojego życia. Wolontariusze w tym roku będą przekazywali Szlachetne Paczki w dniach 7-8 grudnia.  

Nowa tradycja  

Przez ostatnie kilkanaście lat w róże aspekty działania Paczki włączyły się miliony osób, a łączna wartość pomocy przekazanej potrzebującym przekroczyła 339 mln zł. W niesienie mądrej pomocy angażują się także przedstawiciele świata publicznego. Tylko w zeszłym roku Szlachetną Paczkę tworzyli m.in. reprezentanci Polski w piłce nożnej, znani siatkarze, tacy jak Andrzej Wrona, siostry Radwańskie, Joanna Jędrzejczyk czy Olga Frycz.  

Poczucie radości i szczęścia, jakie płyną z niesienia pomocy i wspólnego dzielenia się dobrem z potrzebującymi sprawiły, że Szlachetna Paczka stała się dla nową, okołoświąteczną tradycją Polaków. 

Już 16 listopada wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i pomóż tym, którzy najbardziej tego potrzebują.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa. Klerycy z Kielc trzeci raz z rzędu mistrzami Polski w tenisie stołowym

2019-11-14 22:02

Maciej Orman

Tomasz Pytlarz, Grzegorz Chlewicki, Mateusz Wójcik i Krzysztof Stolarczyk nie dali szans rywalom i po raz trzeci z rzędu zdobyli drużynowe mistrzostwo Polski wyższych seminariów duchownych i zakonnych w tenisie stołowym. W turnieju indywidualnym tytuł obronił reprezentant WSD Redemptorystów w Tuchowie kl. Robert Borzyszkowski. Zawody rozgrywano w dniach 13-14 listopada w hali sportowej WSD w Częstochowie

Maciej Orman/Niedziela

– Cały sekret zwycięstwa to moi koledzy. Każdy ma oparcie w drugim i dlatego wygrywamy – powiedział „Niedzieli” kl. Krzysztof Stolarczyk. – Raz na dwa tygodnie spotykaliśmy się na korytarzu między salami i ciężko trenowaliśmy. Miejsca było mało, ale daliśmy radę – podkreślił kl. Grzegorz Chlewicki. Kl. Tomasz Pytlarz przyznał, że Kielce są zmotywowane do walki w kolejnych turniejach. – Planujemy przywieźć z Częstochowy jeszcze co najmniej trzy złote medale. Tak sobie założyliśmy (śmiech).

Zobacz zdjęcia: Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Tytuł wicemistrzów wywalczyli reprezentanci WSD w Kaliszu w składzie: Wiktor Domagała, Filip Frankiewicz, Waldemar Mistewicz i Sławomir Machaj. Brąz trafił do gospodarzy, z czego radości nie krył dk. Zbigniew Wojtysek. – Na ostatnich mistrzostwach zajęliśmy 4. miejsce. W tym roku mamy medal, z czego bardzo się cieszymy – przyznał w rozmowie z „Niedzielą” i dodał, że turniej nie jest tylko rywalizacją sportową. – To przede wszystkim spotkanie kleryków z całej Polski. Cieszymy się, że możemy się spotkać na Mszy św., a później przejść do stołu pingpongowego – zaznaczył dk. Zbigniew Wojtysek. Dla reprezentanta gospodarzy były to ostatnie mistrzostwa. – Będzie mi tego bardzo brakowało. Mam nadzieję, że jeżeli Pan Bóg pozwoli, to za rok przyjadę tutaj już jako ksiądz. Odwiedzę chłopaków i pokibicuję im – powiedział.

Częstochowskie seminarium reprezentowali również klerycy: Paweł Wilk, Tomasz Gryl i Sebastian Woźniak.

Drugi raz z rzędu złoto w turnieju indywidualnym wywalczył kl. Robert Borzyszkowski z WSD Redemptorystów w Tuchowie. – Cieszę się ze zwycięstwa, bo zawsze trudniej jest obronić tytuł, niż go zdobyć. Taki sukces jeszcze bardziej mobilizuje – powiedział „Niedzieli” i wyraził nadzieję na występ drużyny redemptorystów w przyszłym roku. Srebrny medal zdobył kl. Grzegorz Chlewicki z Kielc, a brąz reprezentujący WSD Salwatorianów w Bagnie kl. Damian Kokocha.

Jednym z patronów medialnych XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym była „Niedziela”.

Mocnym zakończeniem turnieju był koncert zespołu TGD, który w kościele seminaryjnym zgromadził wielką publikę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem