Reklama

Sympozjum Międzynarodowe „Papież Nadziei”

Myśl w hołdzie Wielkiemu Myślicielowi

Sympozjum Międzynarodowe „Papież nadziei”, zorganizowane w dniach 24-25 marca przez Instytut Teologiczny w Łodzi, otworzyło w archidiecezji łódzkiej bogaty program obchodów 1. rocznicy śmierci sługi Bożego Papieża Jana Pawła II. Przez dwa dni naukowcy z Polski, Francji i Rumunii przedstawiali referaty zainspirowane przez dorobek myśli i działań Papieża Polaka. Wybrane zostały dwa obszary: dialog ekumeniczny oraz troska o człowieka i jego zbawienie. Otwarcia obrad dokonał abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Licznie grono słuchaczy tworzyli studenci i absolwenci Instytutu oraz zaproszeni goście z Urzędu Miasta, uczelni łódzkich i warszawskich, zgromadzeń zakonnych i instytucji świeckich.

Niedziela łódzka 15/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Papież dialogu”

Pod tym hasłem przebiegał pierwszy dzień sympozjum, w problematykę którego wprowadził zebranych ks. Wiesław Kamiński.
Ks. dr Jerzy Tofiluk z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie omówił stanowisko teologów prawosławnych wobec encykliki Jana Pawła II Ut unum sint. Stwierdził, że dokument ten zawiera treści bardzo ważne dla prawosławia, pogłębiające dialog Kościołów wschodniego i zachodniego, np. wezwanie do komunii z biskupami prawosławnymi i uznanie ich za braci w posłudze. Wyjaśnił jednak, że kwestia prymatu biskupa Rzymu i wiążące się z nią różnice w interpretacji prymatu św. Piotra w Kościele pierwszych chrześcijan pozostają nadal osią podziału między Wschodem i Zachodem.
Prof. Karol Karski (również z ChAT) nakreślił kolejne etapy dialogu luteran i katolików, które doprowadziły do podpisania 30 października 1999r. w Augsburgu „Wspólnej Deklaracji o usprawiedliwieniu”. Przedstawił także stanowisko Kościoła ewangelicko-reformowanego wobec realizacji zapisów tego dokumentu.
Ks. dr Adam Kleszczyński z Wyższego Seminarium Teologicznego im. Jana Łaskiego w Warszawie entuzjastycznie odniósł się do ekumenicznej postawy Jana Pawła II. Podkreślił, że rozpoczęty w 1967 r. dialog katolicko-metodystyczny pogłębił się i rozwinął w czasach pontyfikatu Papieża Polaka, dzięki jego głębokiej wierze w Chrystusa i autorytetowi, któremu towarzyszyła niezwykła otwartość na innych oraz nieustanna troska o zmniejszenie dystansu między ludźmi. „Chrześcijanie są wezwani do przekraczania progu nadziei na drodze do całkowitej jedności; ekumenizm nie może się zatrzymać, trzeba widzieć owoce, które są przed nami” - powiedział Duchowny metodystyczny.
Prof. Eugeniusz Sakowicz z USKW, teolog katolicki i autor wielu książek o Janie Pawle II jako człowieku dialogu, przypomniał postawę Papieża wobec przedstawicieli innych religii. Podkreślił, że szacunek i odwaga charakteryzujące tę postawę miały swoje źródło w miłości do Chrystusa i człowieka oraz w natchnieniach Ducha Świętego.
Pierwszy dzień sympozjum zakończyła modlitwa ekumeniczna, prowadzona w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przez duchownych siedmiu różnych wyznań chrześcijańskich Łodzi. Kościół katolicki reprezentował abp Władysław Ziółek. Kapłani modlili się przy współudziale licznie zgromadzonych wiernych. Obecni byli także goście z Francji i Rumunii. Ich wystąpienia stanowiły treść drugiego dnia, którego temat brzmiał: Główne intuicje teologiczne pontyfikatu Jana Pawła II.

Człowiek w sercu Papieża i Kościoła

Prorektor Instytutu Teologicznego ks. Jarosław Pater, wprowadzając uczestników w problematykę drugiego dnia, przypomniał wydarzenia sprzed roku, gdy cały świat, dzięki przekazowi medialnemu, towarzyszył odejściu Jana Pawła II do domu Ojca. Okazało się wówczas, że Papież Polak był bardzo bliski milionom osób na świecie, a żałoba po nim wyzwoliła niespotykaną eksplozję duchowości, poczucie solidarności i uwolniła ogromne pokłady dobra, których nie przeczuwaliśmy. Była to reakcja miłości na miłość, jaką Jan Paweł II otaczał każdego człowieka.
Potrzebę solidarności społecznej podkreślił w swoim wystąpieniu Frédéric Poché - wykładowca Univérsité Catholique de l’Ouest (Francja), który przedstawił wymagającą intelektualnej uwagi próbę fenomenologii skargi jako wyrazu cierpienia.
Ks. prof. Paweł Góralczyk z USKW rozwinął myśl często formułowaną przez Jana Pawła II, że „człowiek jest drogą Kościoła”. Wykazał, że wszystkie drogi Kościoła prowadzą dziś do człowieka, który jest zagrożony bardziej niż kiedykolwiek. Kościół musi być obrońcą osoby ludzkiej, której istnienie zostało zrehabilitowane przez śmierć Jezusa Chrystusa i powołane do wiecznej komunii z Bogiem.
Ks. Gérard Mouchard, wikariusz generalny diecezji Poitiers (Francja), przedstawił metodę organizacji Kościoła lokalnego jako wspólnoty wspólnot, realizujących w codziennym życiu wezwanie Chrystusa do komunii i misji, poprzez modlitwę, głoszenie wiary i wzajemną służbę miłości. (To wystąpienie omówimy wkrótce szerzej na łamach Niedzieli Łódzkiej).
Gospodarz sympozjum, rektor Instytutu Teologicznego w Łodzi ks. dr Stanisław Skobel nakreślił sylwetkę Jana Pawła II jako autorytetu moralnego, który nie ulegał naciskom świata, pozostał wierny wyznawanym wartościom i konsekwentnie stawał po stronie ludzkiego życia.
O Janie Pawle II jako człowieku pokonującym granice państw, kultur i religii mówił teolog grekokatolicki Calin Saplacan z Uniwersytetu w Cluj w Rumunii. Jego wystąpienie przybliżyło słuchaczom złożone problemy współistnienia religii w Transylwanii, mające swoje źródła w skomplikowanych dziejach tego obszaru Europy.
Dyskusja panelowa z udziałem naukowców z łódzkich uczelni zakończyła program sympozjum. Wystąpienia prof. Michała Seweryńskiego, prof. Barbary Bogołębskiej, prof. Ryszarda Kleszcza, prof. Bronisława K. Przybylskiego, dr. Mariana Surmy i prowadzącego panel ks. dr. Andrzeja Perzyńskiego były świadectwami osobistych relacji z Janem Pawłem II.
Podsumowania dwóch dni obrad podjął się ks. dr Janusz Nawrot z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wcześniej pełnił rolę tłumacza wystąpień w języku francuskim.
Rektor ks. Stanisław Skobel w słowie podziękowania stwierdził, że zakończone sympozjum było hołdem myśli, złożonym Janowi Pawłowi II jako Wielkiemu Myślicielowi. Poinformował również, że wszystkie wystąpienia zostaną opublikowane w drugim tomie zeszytów Chrześcijaństwo III Tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję