Reklama

Z wizytą w parafii

W najmniejszej parafii Płocka

Niewielu wyjeżdżających z Płocka drogą w kierunku Bielska wie, że mijają stojący w cieniu petrochemicznego kombinatu pełen uroku drewniany kościółek. To kościół parafialny pw. św. Aleksego. Tę parafię wizytował 27 kwietnia biskup płocki Stanisław Wielgus.

Niedziela płocka 20/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fakt, że parafii w Trzepowie patronuje św. Aleksy, popularny w wiekach średnich patron pielgrzymów, każe myśleć o tym, że jest to parafia wiekowa. Rzeczywiście - liczy już prawie 600 lat: erygował ją bowiem bp Jakub z Korzkwi ok. 1410 r., zaś pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1418 r., kiedy to papież Marcin V nadał kościołowi odpusty. Obecna, drewniana świątynia powstała prawdopodobnie pod koniec XV lub na początku XVI w. i była konsekrowana w 1598 r.
„Obecnie jesteśmy najmniejszą wspólnotą parafialną w Płocku. Teren, który jest w granicach parafii, leży na terenie miasta Płocka oraz gmin: Biała, Bielsk oraz Radzanowo. Niektórzy parafianie mają do kościoła nawet 8 km. Według danych oficjalnych do parafii należy 1275 osób” - mówił w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu proboszcz ks. kan. Zbigniew Kaniecki. Według ostatniego, jesiennego liczenia wiernych, na Mszę św. uczęszcza w niedzielę 241 osób, z czego do Komunii przystępuje 79. „Parafianie należący do naszej wspólnoty są ludźmi życzliwie nastawionymi do Kościoła i duszpasterzy. Ale tak, jak jest w Polsce często spotykane, są ludźmi wewnętrznie rozbitymi. Mają dobrą wolę trwania przy Bogu, ale problemy, z którymi się spotykają przytłaczają ich, i często żyją w lęku o jutro. Wielu z nich jest bez pracy” - mówił Ksiądz Proboszcz.

Duszpasterstwo i grupy parafialne

„Życie religijne w naszej wspólnocie jest skoncentrowane wokół Eucharystii” - mówi ks. Kaniecki. Co niedzielę odprawiane są 2 Msze św., a w październiku, w Wielkim Poście i maju - dodatkowa, związana z nabożeństwem okresowym. Co miesiąc odbywają się spotkania z dziećmi klas II i IV oraz ich rodzicami, ponadto Ksiądz Proboszcz spotyka się z rodzicami dzieci komunijnych na plebanii w ramach indywidualnej katechezy. Od 3 lat liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się o północy i kończy nocną procesją rezurekcyjną ok. godz. 2.00. Od 2 lat zostało wprowadzone wspólne przeżywanie rocznic sakramentu małżeństwa (począwszy od 5. rocznicy wspólnego życia), a w uroczystość Zesłania Ducha Świętego młodzież, która w danym roku kończy 18 lat, jest zapraszana na Mszę św. i otrzymuje specjalne błogosławieństwo. Od roku do sakramentu bierzmowania młodzież przygotowuje się w 6 małych grupach, które prowadzą świeccy animatorzy.
W parafii działa parafialna rada duszpasterska oraz parafialna rada gospodarcza. Rada gospodarcza liczy 10 osób i pomaga Księdzu Proboszczowi w zarządzaniu mieniem parafialnym. Rada duszpasterska liczy 20 osób. Spotyka się 2 razy w roku - wiosną i jesienią.
„W naszej parafii posiadamy piękne stare figury, chorągwie, proporce. Niektóre z nich pamiętają lata przedwojenne. To z nimi nasi ojcowie w minionych dziesięcioleciach z wielką gorliwością uzewnętrzniali głęboką swą wiarę, uczestnicząc w procesjach” - mówił o działalności parafialnej asysty procesyjnej podczas spotkania z Księdzem Biskupem jej przedstawiciel. Ze smutkiem zauważył, że ludzie młodzi nie garną się do publicznego manifestowania swej wiary, ale wyraził też nadzieję, że w przyszłości młodzi ludzie dojrzeją do tego.
„Od ponad 10 lat przy Szkole Podstawowej nr 13 w Płocku działa koło misyjne dzieci. Do koła należą dzieci pochodzące z parafii: Płock-Trzepowo, Biała, Proboszczewice i Ciachcin. Koło liczy obecnie 54 członków z klas I-VI. Członkowie wspierają misje modlitwą i ofiarą, głównie poprzez loterie, udział w oprawie liturgicznej Mszy św. Organizujemy Tydzień Misyjny, modlimy się na różańcu, czytamy prasę misyjną. Poznajemy trudną pracę misjonarzy. Na bieżąco uaktualniana jest szkolna gazetka misyjna” - mówiła w swoim sprawozdaniu opiekunka szkolnego koła misyjnego.
Parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej zostało powołane 9 maja 1998 r. i obecnie liczy 23 członków, w tym 8 małżeństw. Od początku funkcję prezesa koła pełni Kazimierz Urbaniak. Członkowie koła comiesięcznie uczestniczą w oprawie liturgicznej Mszy św. Pod przewodnictwem koła corocznie organizowana jest Droga Krzyżowa ulicami osiedla. Koło jest też organizatorem lub współorganizatorem pielgrzymek do miejsc kultu religijnego czy miejsc historycznych. Członkowie SRK prowadzą również działalność charytatywną i prace na rzecz kościoła parafialnego. Trzepowskie koło SRK jest co roku organizatorem spotkania formacyjno-integracyjnego dla przedstawicieli innych kół z terenu oddziału płockiego. Wyrazem uznania dla działalności koła parafialnego w Trzepowie jest to, że ostatnio funkcję prezesa SRK DP powierzono Kazimierzowi Urbaniakowi, a czworo przedstawicieli parafialnego koła jest członkami Zarządu Głównego SRK.
Od 7 lat działa w parafii Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Filadelfia”. Obecnie należy do niego 11 osób. Stowarzyszenie organizuje spotkania edukacyjno-formacyjne. 22 kwietnia w Drobinie członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w obradach VII sympozjum Apostolstwa Trzeźwości nt. Przez abstynencję dzieci i młodzieży do trzeźwości dorosłych. Wraz z kołami parafialnymi w Drobinie i Przasnyszu Stowarzyszenie organizuje kolonie dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
Wspólnota Żywego Różańca powstała w 1998 r. Obecnie w jej ramach funkcjonują 3 koła Żywego Różańca, które liczą po 20 osób. Poszczególne koła mają swoich patronów: patronem pierwszej róży jest św. Tereska od Dzieciątka Jezus, drugiej - św. Anna, trzeciej - św. Wojciech. Oprócz modlitwy członkowie kół uczestniczą także w życiu parafialnym poprzez pomoc udzielaną osobom starszym, chorym i potrzebującym.
Wspólnota Matki Bożej Łaskawej - Pani Trzepowa została utworzona jesienią 1999 r. i liczy 35 osób. Jej zadaniem jest nieustanna modlitwa różańcowa w intencji całej parafii. Każda z osób danego dnia miesiąca odmawia jedną część Różańca. Natomiast w październiku poszczególne osoby przewodniczą modlitwie różańcowej w kościele. Wspólnota jest tworzona na okres 4 lat, a potem następuje weryfikacja członków i nowa kadencja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

„Wierni parafii, której patronuje św. Aleksy, są czynnie włączeni w troskę o świątynię. Co tydzień inna grupa parafian dba o czystość, porządek i dekorację ołtarza” - mówił w sprawozdaniu wizytacyjnym Ksiądz Proboszcz.
Od ostatniej wizytacji, która odbyła się 26 maja 2002 r., dzięki ofiarności parafian został poddany konserwacji w Muzeum Diecezjalnym obraz patrona parafii św. Aleksego (wcześniej odnowiono też obraz Matki Bożej). Założono promiennikowe ogrzewanie kościoła. Z inicjatywy parafianki Marianny Stawickiej, radni z samorządów ufundowali dzwony elektroniczne, które poświęcił w ub.r. podczas uroczystości odpustowej Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. Kazimierz Ziółkowski. W 2004 r. zakupiono figurę Jezusa Miłosiernego i ustawiono przed kościołem na miejscu mocno już zniszczonej figury Serca Jezusowego, która została przeniesiona i ustawiona na terenie przed plebanią. W 2003 r. podczas uroczystości odpustowej bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, poświęcił figurę św. Michała Archanioła przed plebanią. Figura patrona Kościoła świętego została także umieszczona w głównym ołtarzu.
Przeprowadzano remonty budynków parafialnych: w plebanii zostały wymienione 2 okna, 2 drzwi oraz wykonano kapitalny remont kuchni i kancelarii. W tym roku został zainstalowany nowy piec do centralnego ogrzewania oraz stacja uzdatniania wody. Planowana jest kontynuacja remontu plebanii i doprowadzenie wodociągu. W 2004 r. została zakończona - za zgodą Księdza Biskupa - sprawa przekazania dzierżawionych przez lata gruntów parafialnych Ochotniczej Straży Pożarnej Płock-Trzepowo.
W ostatnim czasie zostało przygotowane Miejsce Pamięci Jana Pawła II. W przygotowanie obelisku wiele trudu włożyli członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Na tablicy znajduje się opis śmierci Jana Pawła II oraz słowa: „Boże, dumni jesteśmy z tego, że żyliśmy w tych samych czasach co On”. Parafianie, którzy pragnęli wyrazić swoją wdzięczność za to, że żyli w czasach Jana Pawła II, umieścili w tym miejscu pamięci tabliczki ze swoimi nazwiskami. Na obelisku znajdują się również tablice z nazwami stowarzyszeń i organizacji katolickich. Rzeźbę Jana Pawła II znajdującą się w niszy wykonał parafianin Wojciech Gawiński z Kostrogaja.

Przebieg wizytacji

Pasterska wizyta Biskupa Płockiego rozpoczęła się o godz. 15.00 odwiedzinami u chorego, potem Ksiądz Biskup spotkał się na plebanii z liderami parafialnymi (wśród nich - animatorami grup młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania). O 16.00 w kościele przed Księdzem Biskupem zaprezentowali się przedstawiciele grup duszpasterskich i stowarzyszeń działających przy parafii.
„Z wielką uwagą słuchałem tych sprawozdań i z wielką radością, że tyle dobrego dzieje się w Waszej wspólnocie parafialnej - mówił podczas tego spotkania Biskup Stanisław. - Jezus niejednokrotnie mówił do swoich uczniów, że mają być drożdżami, kwasem chlebowym, który ma zakwasić całą dzieżę ciasta. Każda wspólnota parafialna potrzebuje takich drożdży. Wy jesteście takimi drożdżami, Bożymi drożdżami. Wasza praca, Wasz entuzjazm, Wasza troska o sprawy religijne, a także o sprawy bliźnich waszych - to wszystko podnosi na duchu, i jako biskup Kościoła płockiego z całego serca Wam za to dobro, które dzieje się dzięki Waszemu udziałowi, dziękuję”.
O 17.00 Biskup Stanisław modlił się wraz z wiernymi na cmentarzu parafialnym za zmarłych, dłużej zatrzymując się przy pomniku upamiętniającym poległych w obronie Płocka przed bolszewikami w 1920 r. Wizytację zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 25-osobowej grupie młodzieży. Po Eucharystii Biskup Stanisław przeszedł wraz z zebranymi do Miejsca Pamięci Jana Pawła II i poświęcił je.

2006-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Była sumieniem pielęgniarek

Niedziela rzeszowska 19/2018, str. IV

[ TEMATY ]

bp Kaziemierz Górny

Hanna Chrzanowska

Jerzy Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie, s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie,
s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Katarzyna Czerniawska: – Ksiądz Biskup był świadkiem życia bł. Hanny Chrzanowskiej. W jakich okolicznościach miał Ksiądz Biskup okazję poznać Hannę Chrzanowską?

CZYTAJ DALEJ

Z Biskupem Wojtyłą szła do chorych

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Hanna Chrzanowska

www.hannachrzanowska.pl

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor.

Maria Fortuna-Sudor: – Proszę powiedzieć, jak Ksiądz Dyrektor został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję