Reklama

Wyrusza Pielgrzymka

1 sierpnia br. wyrusza na trasę XIV Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. W tym roku przebiega pod hasłem: „Bóg jest miłością”. Jak co roku pielgrzymi mają do pokonania ponad 250-kilometrową trasę.

Niedziela legnicka 31/2006

W ostatnich dniach (od 26 do 31 lipca) zgłoszenia na pielgrzymkę przyjmowane są w Biurze Pielgrzymkowym w pomieszczeniach KSM przy parafii św. Jacka w Legnicy, w godzinach od 13.00 do 18.00.
Pielgrzymkę będzie tworzyć IX grup reprezentujących poszczególne dekanaty diecezji oraz III grupy specjalne. Do tych ostatnich należą: Grupa X pokutna, której patronem jest św. Ojciec Pio - w niej wędrują uczestnicy bez podziału na przynależność terytorialną w diecezji; Grupa XI, której patronem jest sługa Boży Jan Paweł II - to grupa duchowego uczestnictwa, do której należą wszyscy nie mogący uczestniczyć fizycznie w pielgrzymce. Łączą się z uczestnikami w modlitwie, korzystając z książeczki pielgrzyma; oraz podwójna Grupa XII a i b - rowerowa. Jej uczestnicy biorą udział w rozpoczęciu pielgrzymki w Legnicy, ale do Częstochowy dotrą inną trasą. Jedna z grup podąży trasą pieszej pielgrzymki, ale w ciągu dnia będzie odwiedzać okoliczne sanktuaria, druga zaś wyruszy do Częstochowy w innym terminie, a zakończy swą pielgrzymkę w Krzeszowie.
Pozostałe grupy tworzą poszczególne dekanaty: Grupa l - z patronką św. Barbarą - zrzesza pielgrzymów z dekanatów: Lubin, Polkowice i Ścinawa. Grupa lI - z patronem św. Franciszekiem - to pielgrzymi z dekanatów: Jelenia Góra, Świerzawa, Mysłakowice, Kamienna Góra i Piechowice; Grupie III - patronuje św. Józef - a tworzą ją pielgrzymi z dekanatów Bolesławiec i Nowogrodziec; Grupa IV - z patronami św. Piotrem i Pawłem - to pielgrzymi z Legnicy i Prochowic; w Grupie V - której patronką jest św. Jadwiga - znajdą się pielgrzymi z dekanatów: Lubań, Zgorzelec, Bogatynia, Leśna i Węgliniec; Grupa VI - z patronem św. Janem Bosko - to tradycyjnie pielgrzymi z parafii Księży Salezjanów; do Grupy VII - z patronką bł. Matką Teresą z Kalkuty - zaproszeni są młodzież i studenci; w Grupie VIII - z patronką św. Faustyną - znajdą się pielgrzymi z dekanatów Jawor i Chojnów: a w Grupie IX - z patronem św. Krzysztofem - pielgrzymi z dekanatów: Lwówek Śl., Gryfów Śl. i Złotoryja.
Więcej na temat grup znaleźć można na stronie internetowej www.pielgrzymka.legnica.pl, i na zamieszczonym tam forum.
Pielgrzymka rozpocznie się nabożeństwem rozesłania w legnickiej katedrze 1 sierpnia, o godz. 6.00 rano, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. Zakończenie pielgrzymki będzie miało miejsce 9 sierpnia. Od godz. 10.30 pielgrzymi będą witani na wałach przez Biskupa legnickiego, a o godz. 13.00 będzie odprawiona Msza św. dziękczynna za uczestników tegorocznej pielgrzymki. Wezmą w niej udział też pielgrzymi, którzy tego dnia przyjadą na Jasną Górę w pielgrzymce autokarowej.
Informacje bieżące z trasy pielgrzymki będą podawane w serwisach lokalnych Radia Plus Legnica, w godz. 8.00-6.00. Przewidziany też jest reportaż pielgrzymkowy codziennie o godz. 11.45, relacje z trasy w Magazynie Rodzin Katolickich w soboty o godz. 10.00-11.00 i w niedziele o godz. 8.00-9.00. Będzie też działało Studio Pielgrzymkowe codziennie w godz. 21.00-22.00, do którego będzie można zgłaszać swoje intencje modlitewne, także przez stronę internetową Radia www.plus.legnica.pl
Zapraszamy więc do wspólnego pielgrzymowania bądź uczestnictwa w nim na sposób duchowy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta prezydenta w Watykanie. Andrzej Duda spotka się na audiencji z papieżem Franciszkiem

2020-09-25 08:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostanie przyjęty w piątek na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Para prezydencka wraz z polską delegacją weźmie także udział w Mszy przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Spotkanie prezydenta z papieżem

Spotkanie z papieżem w Pałacu Apostolskim o godzinie 10.30 i modlitwa przy grobie w bazylice Świętego Piotra wpisują się w obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Masowe uroczystości zaplanowane na maj, w tym narodowa pielgrzymka Polaków, nie mogły się odbyć z powodu pandemii.

18 maja, w stulecie urodzin polskiego papieża, Franciszek odprawił mszę w bazylice watykańskiej w obecności niewielkiej grupy osób, co było związane z obowiązującymi wtedy restrykcjami sanitarnymi.

Wyjątkowa wizyta

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego przyjmie papież na audiencji, odkąd w marcu z powodu kryzysu epidemicznego w Watykanie dokonano istotnych zmian w przebiegu ceremonii liturgicznych i odwołano liczne wydarzenia oraz spotkania. Franciszek na pół roku ograniczył swój program zajęć, audiencji i uroczystości. Część z nich jest powoli przywracana, a audiencja dla polskiego prezydenta jest z tego punktu widzenia wydarzeniem przełomowym.

Jej wyjątkowość polegać będzie także na tym, że odbędzie się w reżimie sanitarnym, który nadal panuje w Watykanie i został tylko częściowo złagodzony.

Ze względu na obostrzenia z powodu pandemii dziennikarze, także ci akredytowani na stałe w Watykanie, nie wejdą do papieskiej biblioteki, by obserwować początek audiencji w cztery oczy oraz jej drugą, publiczną część. Przedstawiciele mediów pozostaną na dziedzińcu świętego Damazego przed Pałacem Apostolskim - poinformowało watykańskie biuro prasowe. Wyjaśniło, że zgodnie z normami sanitarnymi na dziedzińcu San Damaso wszyscy wysłannicy mediów muszą mieć maseczki.

PAP

Prezydent z wizytą w Watykanie

Prezydent z wizytą w Watykanie

Jak będzie przebiegać wizyta?

Samochody z parą prezydencką i członkami delegacji wjadą na dziedziniec świętego Damazego i to tam odbędzie się powitanie z udziałem współpracowników papieża. Następnie prezydent Duda uda się do papieskiej biblioteki na spotkanie z Franciszkiem, w której uczestniczyć będzie tłumacz. Oczekuje się, że jednym z głównych tematów rozmowy będzie pandemia.

Po rozmowie przy biurku w bibliotece rozpocznie się druga część audiencji z udziałem małżonki prezydenta oraz członków delegacji. W jej trakcie odbędzie się ceremonia prezentacji darów dla Franciszka. Papież przekaże zaś pamiątkowe podarunki prezydentowi. Kolejnym etapem wizyty Dudy prezydenta będzie rozmowa z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Po spotkaniu z papieżem i jego najbliższym współpracownikiem prezydent z małżonką udadzą się na mszę przy grobie św. Jana Pawła II w Kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej.

Ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Rzymie będzie spotkanie z przedstawicielami dobroczynnej wspólnoty Sant’Egidio w bazylice św. Bartłomieja. Ta znana wspólnota zajmuje się niesieniem pomocy ubogim, a także migrantom i uchodźcom.

kpc/PAP

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Stabilna sytuacja w zakonach, w których był COVID-19, przybywa ozdrowieńców

2020-09-25 15:45

[ TEMATY ]

zakon

koronawirus

Adobe.Stock.com

Stabilizuje się sytuacja w krakowskich zgromadzeniach zakonnych, w których pod koniec sierpnia i we wrześniu stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, są ozdrowieńcy. Zakończyła się kwarantanna sióstr felicjanek i sióstr ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach – podał sanepid.

"Kwarantanna zakończyła się. Wracamy powoli do pełnej posługi. Od najbliższej niedzieli modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka będzie znów prowadzona przez siostry w kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, na co bardzo wiele osób czekało" – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach s. Elżbieta Siepak.

Według danych, jakie przekazała w piątek PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek, w Łagiewnikach zakażonych było 39 sióstr zakonnych, jedna wychowanka i pięciu nauczycieli, w sumie 45 osób.

Z kolei w zgromadzeniu sióstr felicjanek potwierdzono 51 przypadków COVID-19. Sześć osób jest jeszcze hospitalizowanych, ale w piątek było pięciu ozdrowieńców.

Zakażonych koronawirusem zostało także czterech księży i jeden kleryk z Kolegium Księży Jezuitów, w tym rektor prywatnej uczelni – Ignatianum. Bazylika przy ul. Kopernika, która z tego powodu była zamknięta dla wiernych, jest już otwarta. Jak informuje sanepid, w związku z tym ogniskiem zakażeń dziesięć osób wciąż jest na kwarantannie.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję