Reklama

Polska

Majowe na Twitterze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez cały maj polscy duchowni aktywni na Twitterze będą „ćwierkać” na temat kolejnych wezwań Litanii do Najświętszej Maryi Panny. To ich kolejna inicjatywa po TT Rekolekcjach, jakie przeprowadzili w Wielkim Poście. Tym razem dołączy do nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, który od ponad roku niemal codziennie przesyła swoje „Tweety duchowe”.

- W maju planujemy "wyćwierkać" na Twitterze 31 wezwań litanii do Najświętszej Maryi Panny. Trudno było dokonać wyboru, ale chcieliśmy aby każdy dzień miał jedno wezwanie – opowiada ks. Piotr Studnicki, jeden z liderów grupy duchownych na Twitterze (@duchowni), aktualnie doktorant w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Metoda działania byłaby podobna do tej, którą zastosowaliśmy podczas TT rekolekcji w Wielkim Poście. Każdy z ok. 50 księży będzie umieszczał na swoim koncie tweety na temat wezwania litanii loretańskiej, które przypada na dany dzień, czyli 1 maja wszyscy "ćwierkamy" o Świętej Maryi, 2 maja o Świętej Bożej Rodzicielce, 3 maja o Królowej Polski, itd. według ustalonej wcześniej kolejności - informuje. W ten sposób duchowni chcą w twórczy sposób przedstawić głębokie znaczenie poszczególnych wezwań litanii loretańskiej a także zachęcić swoich followersów do modlitwy, która w maju praktykowana jest w kościołach i kaplicach w całej Polsce.

- Znakiem rozpoznawczym maryjnych tweetów będzie hashtag #majówka, dzięki któremu będzie można łatwo śledzić naszą akcję na TT. Również poprzez profil @duchowni będziemy upowszechniać „maryjne tweety” - jeśli nie wszystkie, to na pewno najciekawsze – zapowiada ks. Studnicki.

Wśród polskich duchownych, którzy „ćwierkają” na Twitterze, a jest ich ok. 200, są zarówno księża diecezjalni, jak i zakonnicy, pracujący zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W majówkę na Twitterze włączy się co najmniej 50 duchownych, w tym także abp Michalik, którego profil śledzi już ok. 2,3 tys. internautów. Coraz aktywniejszy jest także biskup opolski Andrzej Czaja, który na bieżąco informuje o swojej posłudze.

Reklama

Inicjatorami majówki jest pięciu duchownych, którzy zainspirowani inicjatywą hiszpańskich księży, najpierw założyli konto @duchowni na Twitterze a następnie postanowili zrobić następny krok i w Wielkim Poście poprowadzili rekolekcje dla użytkowników Twittera wraz z 20 innymi księżmi. W gronie tym są dwaj jezuici Paweł Witkowski SJ i dk Paweł Kowalski SJ, ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, obecnie doktorant w Rzymie, ks. Damian Noga z archidiecezji przemyskiej i dk Łukasz Przelazły z diecezji włocławskiej.

Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.

2013-04-29 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Adwentowy: Bóg jest wierny swoim obietnicom!

[ TEMATY ]

adwent

Maryja

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

commons.wikimedia.org

Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato, Madonna z Dzieciątkiem i aniołami, fragment obrazu

Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato, Madonna z Dzieciątkiem i aniołami, fragment obrazu

Bóg okazuje się wierny w historii człowieka tuż obok Ciebie!

Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym*. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Miłosierdzie Boże jedyną nadzieją

„Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei jak Miłosierdzie Boga”.
(Jan Paweł II)

Tymi słowami Ojca Świętego pragnę złożyć podziękowanie za uzdrowienie za wstawiennictwem św. s. Faustyny Kowalskiej. Bóg w swoim niezgłębionym Miłosierdziu przychodzi nam zawsze z pomocą, a szczególnie w najtrudniejszych momentach życia.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

2024-06-18 18:10

BP KEP

bp Wojciech Osial

bp Wojciech Osial

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję