Reklama

Polska

Franciszek o bp. Dembowskim: gorliwy Pasterz, który swoją misję pełnił w duchu biskupiego zawołania: „Miłość i prawda”

Uznanie dla śp. biskupa seniora Bronisława Dembowskiego za starania o wzrost wiary w sercach wierzących, wdrażanie zadań Nowej Ewangelizacji, za troskę o powołania kapłańskie i zakonne, za zachowanie dziedzictwa duchowego i materialnego diecezji oraz za zaangażowanie w szerzeniu charyzmatu Odnowy w Duchu Świętym, podejmowane działania na rzecz ekumenizmu i dialogu z niewierzącymi oraz zaangażowanie w sprawy patriotyczne i ojczyźniane wyraził papież Franciszek w liście kondolencyjnym przesłanym na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa przez kard. Pietro Parolina, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. List kondolencyjny został odczytany 23 listopada br. podczas uroczystości pogrzebowych emerytowanego biskupa włocławskiego.

[ TEMATY ]

Franciszek

bp Bronisław Dembowski

wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełną treść kondolencji wystosowanych w imieniu papieża Franciszka:

Jego Ekscelencja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Biskup Wiesław Mering

Reklama

Biskup Włocławski

Jego Świątobliwość Franciszek, powiadomiony o śmierci śp. Biskupa Seniora Diecezji Włocławskiej Bronisława Dembowskiego, przesyła Ekscelencji i całej wspólnocie Kościoła, który jest we Włocławku, szczególnie uczestnikom liturgii pogrzebowej, słowa duchowej łączności. Wyraża przekonanie, że po wieczną nagrodę odszedł do domu Ojca gorliwy Pasterz, który swoją misję pełnił w duchu biskupiego zawołania: „Miłość i prawda”.

Ojciec Święty dziękuje Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią śp. Zmarłego. Wyraża uznanie za Jego starania o wzrost wiary w sercach wierzących, wdrażanie zadań Nowej Ewangelizacji, za troskę o powołania kapłańskie i zakonne, oraz o zachowanie dziedzictwa duchowego i materialnego diecezji. Pragnie podkreślić Jego zaangażowanie w szerzeniu charyzmatu Odnowy w Duchu Świętym, podejmowane działania na rzecz ekumenizmu i dialogu z niewierzącymi oraz zaangażowanie w sprawy patriotyczne i ojczyźniane.

Jego Świątobliwość dziękuje zmarłemu Biskupowi Bronisławowi za świadectwo wiary i dobro, które stało się udziałem wiernych. Za wstawiennictwem Maryi, Matki Kapłanów poleca Jego duszę Bogu, obejmując modlitwą całą Diecezję Włocławską pogrążoną w żałobie, uczestników pogrzebu, wszystkich, których ta śmierć napełniła bólem i smutkiem rozstania.

Wszystkim z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa.

Watykan, 20 listopada 2019 r.

Łącząc się w modlitwie z Ojcem Świętym, także z mojej strony przekazuję wyrazy pamięci modlitewnej i jedności z Księdzem Biskupem oraz wiernymi Diecezji Włocławskiej.

+ Pietro kard. Parolin, Sekretarz Stanu

2019-11-23 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję