Reklama

Synod Diecezji Legnickiej

Z biskupem legnickim Stefanem Cichym rozmawia Monika Poręba-Zadrożna
Edycja legnicka 43/2006

Biskup Legnicki Stefan Cichy zwołuje synod diecezjalny. Taką decyzję jednogłośnie podjęło w tajnym głosowaniu 28 księży, którzy tworzą Radę Kapłańską Diecezji Legnickiej. Będzie to pierwszy w 14-letniej historii diecezji synod.

Monika Poręba-Zadrożna: - Dlaczego Biskup Legnicki zwołuje Synod Diecezjalny?

Bp Stefan Cichy: - Podczas ingresu 30 kwietnia 2005r. zakreśliłem pewien program. Wtedy m.in. zwracałem uwagę na postaci Apostołów Świętych Piotra i Pawła i podkreślałem potrzebę pogłębiania wiary we wspólnocie Kościoła. Zwracałem też uwagę na udział w niedzielnej Mszy św. Przy różnych okazjach apelowałem o to, by pogłębiać wiarę, aby pokazać swoją wiarę przez życie miłością na co dzień. Od początków Kościoła zadaniem każdego papieża jest umacniać braci w wierze i to też jest zadaniem każdego biskupa. Na nowo przypomniał nam to zadanie Benedykt XVI podczas wizyty Ad limina Apostolorum w listopadzie ub. r. oraz w czasie pielgrzymki do Polski w maju br. Tak więc zadaniem dla biskupa nadal pozostaje pogłębianie wiary, umacnianie braci w wierze, akcentowanie niedzielnej Mszy św. i przypominanie, aby na co dzień żyć wiarą. Niewątpliwie zadań do wypełnienia jest jeszcze wiele. Chciałbym nie tylko poznać bliżej księży pracujących w diecezji, ale także poznać więcej samych wiernych. Myślę, że do tego mógłby służyć planowany przeze mnie I Synod Diecezji Legnickiej. To będzie okazja do współpracy duchowieństwa i wiernych z biskupem oraz biskupa z duchowieństwem i wiernymi. Będzie to również możliwość lepszego poznanie różnych grup, które działają na terenie diecezji. Synod Diecezjalny to także pewne podsumowanie tego, co się w Kościele lokalnym aktualnie dzieje. Tu także chodzi o to, by realizować wskazania Stolicy Apostolskiej na terenie Kościoła lokalnego, szukać nowych dróg do głoszenia Ewangelii Jezusa Chrystusa. Synod ma także charakter duszpasterski. Jest to ożywienie religijne całej diecezji, bo wtedy odbywają się liczne spotkania, jest wspólna modlitwa i dzięki temu pokazuje się dany Kościół jako Kościół żywy, który ma swoje problemy i próbuje je rozwiązywać w świetle Ewangelii.

- Czy na Synodzie podejmuje się ważne dla diecezji decyzje, zarządzenia?

- Na synodach są zawsze pewne postanowienia prawne i wierni powinni ich przestrzegać jako prawa diecezjalnego. Na razie kierujemy się wskazaniami danymi przez Synod Wrocławski z 1994 r., który bp Tadeusz Rybak, mój poprzednik, ogłosił jako obowiązujące w diecezji legnickiej. Minęło już 14 lat od powstania diecezji, jest wiele nowych elementów, nowych problemów i dlatego myślę, że gdyby rozpocząć taki synod w marcu przyszłego roku, czyli w 15. rocznicę powołania diecezji legnickiej przez Jana Pawła II, to trwałby 5 lat i mógłby zostać zakończony w 20-lecie istnienia diecezji. Byłoby to podsumowanie wszystkich osiągnięć, ale też wskazanie drogi na przyszłość. Będzie to wspólne dzieło nie tylko biskupa i jego współpracowników, ale także i ludzi świeckich, którzy w synodzie też wezmą udział.

- Jakie problemy mogą być omawiane podczas synodu diecezjalnego?

- Takich problemów jest sporo. Jednak na początku musi ustalić je Rada kapłańska i Kolegium konsultorów. Zawsze jednak są trzy kręgi tematyczne dotyczące głoszenia wiary: czyli katechizacja, głoszenie Słowa Bożego w kościele, dotyczące liturgii i cały szereg spraw związanych z duszpasterstwem, działalnością charytatywną i organizacjami katolickimi działającymi w diecezji.

Reklama

Sandomierz: Uratowane kolejne życie

2019-08-21 10:47

Ks. Wojciech Kania

Wieczorem, 20 sierpnia, w Oknie Życia w Sandomierzu został znaleziony noworodek. O wydarzeniu poinformował Siostry Szarytki, które opiekują się tym miejscem. Jak mówi ks. Bogusław Pitucha: – Chłopca nazwaliśmy Bernard, Maksymilian.

Caritas Diecezji Sandomierskiej
Siostry Miłosierdzia z Bernardem Maksymilianem

Zgodnie z procedurą zostało wezwane pogotowie ratunkowe. Dziecko następnie zostało przebadane w szpitalu miejskim. Nie było przy nim żadnej informacji od osoby, która go zostawiła. Osoba, która zostawiła dziecko w specjalnym oknie, nie naraziła go na niebezpieczeństwo, w związku z tym, pod względem prawnym, nic jej nie grozi. Rodzice mogą wrócić po dziecko, mają na to sześć tygodni. Po tym czasie malec trafi do adopcji.

Okno życia to specjalnie dostosowane miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. W Sandomierzu funkcjonuje ono przy kościele Świętego Ducha. Opiekują się nim Siostry Miłosierdzia (szarytki). W sandomierskim Oknie Życia jest to drugi uratowany noworodek. Dzięki natychmiastowej pomocy ma szansę na życie. Na terenie diecezji sandomierskiej Okna Życia funkcjonują w Tarnobrzegu, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu

2019-08-22 21:24

NIEDZIELA TV

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys. jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

NIEDZIELA TV

Obejrzyj film: 95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem