Reklama

Synod Diecezji Legnickiej

Biskup Legnicki Stefan Cichy zwołuje synod diecezjalny. Taką decyzję jednogłośnie podjęło w tajnym głosowaniu 28 księży, którzy tworzą Radę Kapłańską Diecezji Legnickiej. Będzie to pierwszy w 14-letniej historii diecezji synod.

Niedziela legnicka 43/2006

Monika Poręba-Zadrożna: - Dlaczego Biskup Legnicki zwołuje Synod Diecezjalny?

Bp Stefan Cichy: - Podczas ingresu 30 kwietnia 2005r. zakreśliłem pewien program. Wtedy m.in. zwracałem uwagę na postaci Apostołów Świętych Piotra i Pawła i podkreślałem potrzebę pogłębiania wiary we wspólnocie Kościoła. Zwracałem też uwagę na udział w niedzielnej Mszy św. Przy różnych okazjach apelowałem o to, by pogłębiać wiarę, aby pokazać swoją wiarę przez życie miłością na co dzień. Od początków Kościoła zadaniem każdego papieża jest umacniać braci w wierze i to też jest zadaniem każdego biskupa. Na nowo przypomniał nam to zadanie Benedykt XVI podczas wizyty Ad limina Apostolorum w listopadzie ub. r. oraz w czasie pielgrzymki do Polski w maju br. Tak więc zadaniem dla biskupa nadal pozostaje pogłębianie wiary, umacnianie braci w wierze, akcentowanie niedzielnej Mszy św. i przypominanie, aby na co dzień żyć wiarą. Niewątpliwie zadań do wypełnienia jest jeszcze wiele. Chciałbym nie tylko poznać bliżej księży pracujących w diecezji, ale także poznać więcej samych wiernych. Myślę, że do tego mógłby służyć planowany przeze mnie I Synod Diecezji Legnickiej. To będzie okazja do współpracy duchowieństwa i wiernych z biskupem oraz biskupa z duchowieństwem i wiernymi. Będzie to również możliwość lepszego poznanie różnych grup, które działają na terenie diecezji. Synod Diecezjalny to także pewne podsumowanie tego, co się w Kościele lokalnym aktualnie dzieje. Tu także chodzi o to, by realizować wskazania Stolicy Apostolskiej na terenie Kościoła lokalnego, szukać nowych dróg do głoszenia Ewangelii Jezusa Chrystusa. Synod ma także charakter duszpasterski. Jest to ożywienie religijne całej diecezji, bo wtedy odbywają się liczne spotkania, jest wspólna modlitwa i dzięki temu pokazuje się dany Kościół jako Kościół żywy, który ma swoje problemy i próbuje je rozwiązywać w świetle Ewangelii.

- Czy na Synodzie podejmuje się ważne dla diecezji decyzje, zarządzenia?

- Na synodach są zawsze pewne postanowienia prawne i wierni powinni ich przestrzegać jako prawa diecezjalnego. Na razie kierujemy się wskazaniami danymi przez Synod Wrocławski z 1994 r., który bp Tadeusz Rybak, mój poprzednik, ogłosił jako obowiązujące w diecezji legnickiej. Minęło już 14 lat od powstania diecezji, jest wiele nowych elementów, nowych problemów i dlatego myślę, że gdyby rozpocząć taki synod w marcu przyszłego roku, czyli w 15. rocznicę powołania diecezji legnickiej przez Jana Pawła II, to trwałby 5 lat i mógłby zostać zakończony w 20-lecie istnienia diecezji. Byłoby to podsumowanie wszystkich osiągnięć, ale też wskazanie drogi na przyszłość. Będzie to wspólne dzieło nie tylko biskupa i jego współpracowników, ale także i ludzi świeckich, którzy w synodzie też wezmą udział.

- Jakie problemy mogą być omawiane podczas synodu diecezjalnego?

- Takich problemów jest sporo. Jednak na początku musi ustalić je Rada kapłańska i Kolegium konsultorów. Zawsze jednak są trzy kręgi tematyczne dotyczące głoszenia wiary: czyli katechizacja, głoszenie Słowa Bożego w kościele, dotyczące liturgii i cały szereg spraw związanych z duszpasterstwem, działalnością charytatywną i organizacjami katolickimi działającymi w diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

[ TEMATY ]

prezydent

Zatrzymaj aborcję

Andrzej Duda

Grzegorz Jakubowski/KPRP

List Prezydenta Andrzeja Dudy do prawników jest ważną deklaracją głowy państwa, ale także upomnieniem dla polityków rządzących. Prezydent jednoznacznie wyraził swoje poparcie dla zmiany prawa, którego domagają się Polacy w projekcie #ZatrzymajAborcję.

W sobotę odbyła się pielgrzymka prawników na Jasną Górę pod hasłem "Życie ludzkie jest święte". Bardzo ważny list do jej uczestników wystosował doktor nauk prawnych Prezydent RP Andrzej Duda. Słowa głowy państwa można traktować jako jego polityczną deklarację, ale także upomnienie dla polityków rządzących w Polsce.

Prezydent przypomniał w liście, że prawo rozumne jest szkołą moralności, instytucją wychowawczą narodu i całej ludzkości. "Wpływając na niemal wszystkie sfery życia społecznego prawo powinno być narzędziem właściwie pojętego postępu, środkiem urzeczywistniania wartości, które wyrastając z Dekalogu i Ewangelii najpierw przez stulecia przemieniały Europę, a następnie promieniując na cały świat zyskały miano uniwersalnych. Tak rozumiane prawo, służące owym ponadczasowym wartościom oraz dobru wspólnemu, a nie partykularnym, czasem moralnie wątpliwym interesom, to dzisiaj najważniejsze narzędzie naprawy Rzeczypospolitej. Kamieniem węgielnym tej odnowy jest zasada równości wobec prawa, definiowana i egzekwowana w sposób konsekwentny, spójny z ideami sprawiedliwości oraz koncepcjami prawa naturalnego i przyrodzonych, niezbywalnych praw człowieka".

W tym kontekście Prezydent przypomniał o ważnym postulacie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. "Trzeba zaznaczyć, że jest to postulat wysuwany nie tylko przez katolików, ale też przez członków innych

Kościołów i wspólnot wyznaniowych oraz przez liczne osoby określające się jako niewierzące. Fundamentalne wartości cywilizacji Zachodu, a z drugiej strony traumatyczne doświadczenie masowych zbrodni dokonywanych przez niemieckich nazistowskich zwolenników eugeniki przemawiają za tym, aby dzisiaj, w XXI wieku, wyraźnie opowiedzieć się za nienaruszalnością prawa do życia" - napisał Andrzej Duda. - "Dlatego raz jeszcze deklaruję, iż ustawowy zakaz aborcji eugenicznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskałby moją akceptację".

Słowa Prezydenta doskonale wpisały się w program i hasło pielgrzymki prawników, ale także przypomniały, że w Sejmie leży projekt zakazujący aborcji eugenicznej #ZatrzymajAborcję, który ma rekordowe poparcie społeczne prawie miliona Polaków. Niestety od wielu miesięcy inicjatywa ustawodawcza jest blokowana przez posłów partii rządzącej w specjalnie do tego utworzonej podkomisji. Dlatego list Prezydenta jest przypomnieniem tej inicjatywy i bardzo ważnym apelem do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Czas to miłość

2020-02-17 19:19

Archiwum duszpasterstwa

Olbięcin. Odbył się Dzień Małżeński dla dekanatu zaklikowskiego. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Cuber, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, koncelebrował ks. Henryk Bogdanienko, dziekan dekanatu. W homilii ks. Cuber podkreślał, że rodzina jest wspólnotą miłości, gdzie człowiek uczy się miłości i chce jej doświadczać, aby później dzielić się nią z innymi. Rodzice są nauczycielami prawdziwej miłości, zarówno mama jak i tata. Miłość małżonków jest fundamentem dobrych relacji między nimi samymi oraz dziećmi. Prymas tysiąclecia nieustannie podkreślał : "Wszyscy wam mówią że czas to pieniądz, a ja wam mówię że czas to miłość". Na zakończenie Mszy św. małżonkowie otrzymali uroczyste błogosławieństwo.

Druga część spotkania odbyła się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie na scenie wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Archiwum duszpasterstwa

Po koncercie prelekcję mieli Wiesława i Mirosław Bąk, którzy zwracali uwagę obecnym na potrzebę dialogu małżeńskiego. Wskazywali czym on jest, jak powinien wyglądać i czego się wystrzegać. Na zakończenie wykładu odmówiono wspólnie modlitwę za małżonków. Ostatnim punktem zaklikowskiego Dnia Małżeńskiego była wspólna zabawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję