Reklama

90 lat św. Konstancji

Gromadzi w swych szeregach chicagowską Polonię już 90 lat, dokładnie tyle samo, ile ma pracujący tu przez wiele lat proboszcz ks. Marcin Borowczyk. Parafia św. Konstancji w Chicago w połowie października obchodziła podwójny jubileusz: 90-lecie swojego istnienia oraz 90. urodziny ks. Borowczyka. Jubileuszowa Msza św. z udziałem ponad 20 kapłanów koncelebrowana była przez bp. Tomasza Paprockiemu, któremu przy ołtarzu asystował m.in. bp Tadeusz Jakubowski.
- To dla nas niezwykłe święto - zapewniał we wprowadzeniu do uroczystości proboszcz św. Konstancji ks. Tadeusz Dzieszko. - Mamy bowiem zaszczyt uczestniczyć z jubileuszowej Mszy św. razem z Dostojnym Jubilatem ks. Borowczykiem. Stąd niejako z podwójną siłą i radością odśpiewajmy dziś 100 lat!
- Przez niemal wiek parafia św. Konstancji służy tutejszej Polonii - przypomniał w homilii bp Tomasz Paprocki. - I nic się nie zmieniło, tak jak przed 90 laty, tak i teraz kościół ten jest duchową ostoją dla wszystkich szukających wsparcia. Parafia św. Konstancji jest opiekuńczą i otwartą na wszystkich ludzi wspólnotą Kościoła. Założona została w 1916 r. przez polskich emigrantów, dziś jednakże stanowi zróżnicowane kulturowo i językowo środowisko polsko-amerykańsko-łacińskie. Nie oznacza to bynajmniej jakicholwiek podziałów - przeciwnie. Prowadzone w trzech językach nabożeństwa i Msze św. pozwalają wszystkim na pełne uczestnictwo w życiu parafii. Dba o to przez kilka ostatnich lat proboszcz ks. Tadeusz Dzieszko.
- Poprzez liturgię, sakramenty i nasze posługiwanie wszystkim parafianom niesiemy miłość Boga Ojca, pokój Chrystusa i inspirację Ducha Świętego do innych - zapewniał ks. prob. Tadeusz Dzieszko.
Podwójny jubileusz w parafii był doskonałą okazją do spotkania się nie tylko pracujących tu niegdyś księży, ale przede wszystkim tych wszystkich parafian, którzy przed laty stanowili bardzo silną wspólnotę Kościoła. Urodziny ks. Marcina Borowczyka to także sposobność wspólnej modlitwy całej rodziny i przyjaciół kapłana.
- Aż niezręcznie jest dziś składać Wam wszystkim, parafianom i księżom tu pracującym, życzenia 100 lat - komentował bp Tomasz Paprocki, który także przed laty pracował w św. Konstancji. - Spełnienie tych życzeń jest przecież takie bliskie. Dziś trzeba zaśpiewać nie 100, ale 200 lat.
Co niniejszym czynimy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję