Reklama

Chcemy modlić się po polsku

Niedziela w Chicago 44/2006

Ostatnio coraz liczniej Polacy opuszczają Chicago i przeprowadzają się na peryferia miasta. Tam, prędzej czy później, odczuwają brak polskich kościołów i Mszy św. w ojczystym języku. Czasami budowane są nowe kościoły, ale najczęściej tak się nie dzieje. Dlatego też nasi rodacy zabiegają w miejscowych parafiach o prawo do modlenia się w języku polskim.
I tak też było w Des Plaines, miejscowości którą zamieszkuje spora liczba Polaków. 15 października 2006 r. odprawiono tam jubileuszową Eucharystię, dokładnie w pięć lat po celebrowaniu w parafii św. Zachariasza pierwszej Mszy św. w języku polskim. Głównym celebransem był bp. Tomasz Paprocki, a towarzyszyli mu proboszcz ks. Jan Płotkowski i karmelici: o. Franciszek Czaicki i o. Paweł Furdzik.
Spotkanie jakie miało miejsce 25 czerwca 2001 r., z inicjatywy nowego wówczas proboszcza polskiego pochodzenia Jana Płotkowskiego i długoletnich parafian, zaowocowało zmianami w działalności parafii św. Zachariasza. Postanowiono wtedy, że dla największej grupy etnicznej w parafii, jaką stanowią Polacy, będą odprawiane Msze św. w ich języku rodzimym. Po wielu niezbędnych przygotowaniach, poszukiwaniach kapłanów Msza św. inauguracyjna została odprawiona po polsku i po angielsku 13 października 2001 r. (wyłącznie po polsku już 20 października). Od samego początku obowiązki kapłańskie przejęli na siebie Karmelici Bosi z klasztoru w Munster, Indiana. Pierwszą Mszę św. odprawiał przeor karmelickiego klasztoru, o. Sylwan Zieliński, potem o. Robert Stroiny, a dzisiaj o. Franciszek Czaicki i niedawno przybyły z Polski o. Paweł Furdzik.
„Obecnie mamy dwa razy w tygodniu Mszę św. po polsku. Tradycyjnie dzieci przystępują do Pierwszej Komunii św., jak w Polsce. Polacy zawierają tu małżeństwa, no i smutniejsza część życia - pogrzeby też celebrowane są po polsku. Staramy się również obchodzić w miarę możliwości wszystkie święta religijne zgodnie z polską tradycją” - powiedziała nam Zofia Dąbrowska, jedna z długoletnich i czynnie udzielających się parafianek.
Tę specjalną, rocznicową Mszę bp Tomasz Paprocki zakończył takimi oto słowami: „Salomonową mądrość, mądrość Bożą, wykazali ci wszyscy, którzy przed pięciu laty rozpoczęli duszpasterstwo polonijne przy parafii św. Zachariasza. Samemu Bogu i tym wszystkim, którzy włożyli trud i wysiłek, aby umożliwić modlitwę i chwalenie Pana Boga w języku polskim, niech będą dzięki. Wiemy jak ważna jest tradycja, kultura, a to przecież związane jest z Kościołem i wiarą. Napewno sami widzicie ile dobra dokonało się z tego powodu”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję