Reklama

Pielgrzymkowy epilog

W sobotę 14 września blisko 600 pielgrzymów wyruszyło z Legnicy do Legnickiego Pola. Większość z nich to uczestnicy tegorocznej pielgrzymki do Częstochowy. Tym razem dołączyli do nich też znajomi, przyjaciele, a także ci, dla których Jasna Góra okazała się zbyt odległa.

Niedziela legnicka 44/2006

W południe w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej z pielgrzymami spotkał się biskup legnicki Stefan Cichy. Program tej minipielgrzymki jest taki, jak na trasie do Częstochowy. Jest modlitwa, śpiew, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego. Atmosfera więc taka sama, nawet pogoda wydawała się podobna, jak w sierpniu, tak i tym razem mały deszcz i mgła.

Modlitwa za Jana Pawła II

„Już od 14 lat w okolicach daty rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową chcemy tak właśnie, poprzez naszą krótką pielgrzymkę podziękować Bogu za wielki dar Ojca Świętego. A w tym roku szczególnie modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację. Poza tym chcemy, by atmosfera pielgrzymki trwała przez cały rok w naszych parafiach, w sercach naszych pielgrzymów” - powiedział ks. Marian Kopko, kierownik Pielgrzymki. Dzięki wspaniałej pracy wielu młodych księży, jak również dzięki wielkiemu zaangażowaniu Seminarium Duchownego udaje się to zrealizować.

Mała zaprawa

Reklama

Pielgrzymi spotykają się ze sobą przez cały rok przy różnych okazjach, np. na spotkaniach opłatkowych. Poza tym dla wielu ludzi taka forma pielgrzymowania do Legnickiego Pola jest okazją do poznania swoich sił i możliwości po to, by w przyszłym roku wybrać się w dłuższą trasę, do Częstochowy. Dla wielu więc to taka mała zaprawa i czas na podjęcie decyzji na przyszły rok.
Kamila z Nowej Wsi i Kasia z Małuszowa to gimnazjalistki, które wybrały się dlatego, że „coś je ciągnęło” - jak same mówią. Kasia próbowała sił na pielgrzymce do Częstochowy, jednak problemy zdrowotne nie pozwoliły jej na dojście do celu. Do Legnickiego Pola doszła jednak bez problemów. Trud pielgrzymowania Kasia ofiarowała za chorą mamę i babcię. Razem z Kamilą prosiły też o łaski i siły w nowym roku szkolnym i w nowej szkole. Udział w pielgrzymce to dla nich umocnienie, a także mobilizacja do głębszego przeżywania wiary na co dzień.

Pielgrzymowa Eucharystia

W południe Eucharystii dla pielgrzymów sprawowanej w sanktuarium św. Jadwigi przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W homilii podkreślił, że każde pielgrzymowanie jest okazją do umocnienia w wierze, pogłębienia wiary i wyznania jej wobec świata. W tym roku legnicka pielgrzymka na Jasną Górę miała wyjątkowy charakter. W drodze pątnicy rozważali encyklikę Benedykta XVI „Bóg jest miłością”. Tegoroczna pielgrzymka okazała się również wspaniałą szkołą miłości, którą w trudnych warunkach pogodowych można było realizować. „Wiara, miłość i uczynki miłości to ważne rzeczy w życiu chrześcijanina, które muszą się ze sobą łączyć” - podkreślił biskup Cichy. O tej ważnej prawdzie przypomina nam również Dzień Papieski, do którego przygotowuje się cała Polska.

Słudzy miłosierdzia

W tym roku zastanawiamy się nad prawdą o miłosierdziu Boga i miłosierdziu ludzkim. Jednym z przykładów praktykowania miłosierdzia w życiu jest św. Jadwiga Śląska, u której gościli pielgrzymi. „Ona miała wielką wyobraźnię miłosierdzia i ukazywała ją wszędzie” - przypomniał biskup Stefan. Również w życiu Jana Pawła II miłosierdzie było nie tylko prawdą teologiczną, ale przede wszystkim sposobem życia. Ukazywał nam to podczas całego pontyfikatu, dlatego nazwaliśmy go „Sługą miłosierdzia”. „Również my mamy stale pamiętać, aby być ludźmi miłosierdzia, aby czynić dzieła miłosierdzia. W realizacji tego zadania ma nas umacniać modlitwa, Eucharystia, lektura Słowa Bożego oraz świadomość obecności Maryi - Matki Miłosierdzia” - zakończył biskup Cichy.

Refleksje pielgrzymów

Reklama

Pani z Niedźwiedzic wybrała się po raz pierwszy na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy, ma nadzieję, że nie ostatni. Jeżeli zdrowie dopisze, w przyszłym roku pójdzie ponownie. „Podczas drogi można wiele przemyśleć. Życie dzisiaj płynie bardzo szybko, na wiele spraw nie ma czasu, zwłaszcza na myślenie o innych. Pielgrzymka daje możliwość zwolnienia tempa i podjęcia refleksji” - wyznaje. Jej koleżanka po raz pierwszy wybrała się w drogę. Mimo kłopotów z nogami, dotarła do Legnickiego Pola. Niosła w sercu ważne dla siebie intencje. Na pielgrzymce wiele się nauczyła, zwłaszcza nowych pieśni.

By wytrwać w drodze

„Ja prosiłem dzisiaj Boga o umocnienie w postanowieniach, jakie podjąłem, a jestem klerykiem I roku, jak również o to, by wytrwać na tej drodze” - dodaje. Również Grzegorz z Chojnowa i Damian z Bolesławca - klerycy I roku seminarium szli do sanktuarium św. Jadwigi z prośbą o umocnienie łaską Bożą na drodze powołania kapłańskiego. Taka trasa to dla nich okazja do nauczenia się większej pokory i wytrwałości jak również cierpliwości w stosunku do innych ludzi.
Katarzyna Serediuk z Wielowsi była na pielgrzymce do Częstochowy w sierpniu. Pielgrzymowanie weszło jej w krew, dlatego przyszła również do Legnickiego Pola z grupą 6. Pielgrzymka dla niej to okazja do skupienia się na dwóch ważnych rzeczach: na Bogu i na ludziach. Na pielgrzymce można poznać wielu wspaniałych ludzi, z którymi utrzymuje kontakt poprzez spotkania, sms-y. To ubogaca człowieka.
Podczas sobotniego spotkania klerycy legnickiego Seminarium przygotowali dla pielgrzymów prezentację multimedialną, dzięki której wszyscy mogli przypomnieć sobie sierpniową pielgrzymkę na Jasną Górę, a na zakończenie odbył się koncert zespołu muzycznego z Jawora.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję