Reklama

Wizytacja w Zgorzelcu

Aby umocnić wiarę i miłość

W ostatnich dniach września biskup legnicki Stefan Cichy rozpoczął wizytację kanoniczną dekanatu Zgorzelec. Ksiądz Biskup będzie odwiedzał wszystkie parafie tego dekanatu do połowy listopada. W tym czasie dokładnie przyjrzy się pracy kapłanów i osób świeckich, zapozna się z funkcjonowaniem wspólnot parafialnych. Wizytacja w dekanacie Zgorzelec rozpoczęła się od nawiedzenia dziekańskiej parafii pw. św. Bonifacego, której przewodzi ks. prał. Jan Mycek. W ciągu czterech dni Ksiądz Biskup odwiedził wiele instytucji mieszczących się na terenie parafii, a także udzielił sakramentu bierzmowania blisko 90-osobowej grupie uczniów klas pierwszych szkół ponad gimnazjalnych.

Niedziela legnicka 44/2006

Wizyta w szkołach

Podczas pobytu w szkołach (Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych, Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum nr 3, Szkoła Podstawowa nr 3 i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Biskup Cichy spotkał się z uczniami, którzy - specjalnie na powitanie Gościa - przygotowali programy słowno-muzyczne o tematyce patriotyczno-religijnej, dyrekcją, nauczycielami i innymi pracownikami tychże placówek oświaty. Bp Stefan Cichy głównie mówił o szukaniu prawdy, uwrażliwianiu na piękno, realizowaniu dobroci. Uczniowie usłyszeli słowa dotyczące wychowania młodego człowieka, które w ramach szkoły powinno być realizowane oraz szczerą zachętę do odkrywania i umiłowania wiedzy oraz czytania książek, co bardzo rozwija i ubogaca osobowość i sferę intelektualną każdego człowieka.

Spotkanie z ludźmi

Ksiądz Biskup odwiedził również Centrum Pomocy Uchodźcom prowadzone przez Caritas Diecezji Legnickiej, a działające w parafii pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu. W podziemiach plebanii poświęcił i otworzył salkę internetową „Janówka”, w której młodzież z terenu Zgorzelca będzie mogła bezpłatnie korzystać z Internetu i komputerów, które dzięki ludziom dobrej woli tam się znalazły. Na spotkaniu z samorządowcami Biskup Stefan mówił o modlitwie i pracy, które mają się wzajemnie przenikać w życiu ludzi służących społeczeństwu. Odwiedzając Dom Opieki Społecznej, Biskup Legnicki odprawił Eucharystię. W homilii zwrócił uwagę na rolę, jaką w życiu każdego człowieka odgrywa cierpienie. Zgromadzeni usłyszeli także, jak wielkim dobrodziejstwem dla poszczególnych ludzi i dla całego społeczeństwa są osoby starsze i jak wielkie znaczenie ma ich życie dla każdego z nas. Podczas tej wizyty nie zabrakło indywidualnych spotkań. Blisko 90-letni pan Józef mówi, że wiele w życiu przeżył i doświadczył, ale jeszcze nigdy nie siedział z Księdzem Biskupem przy jednym stole. „Na tę chwilę czekałem całe moje życie, i warto było” - dodaje.
Ważnym momentem wizytacji była Eucharystia i udzielenie sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. W homilii Ksiądz Biskup mówił o potrzebie przylgnięcia do Chrystusa i do Kościoła oraz o odpowiedzialności za wiarę, która teraz spoczywa w rękach tych młodych ludzi stających się właśnie dojrzałymi chrześcijanami.
Niedziela również była bardzo pracowitym dniem dla Księdza Biskupa. Uczestniczył w pięciu Mszach Świętych, głosząc podczas każdej z nich Słowo Boże. Spotkał się też ze wspólnotami działającymi w parafii (Stowarzyszenie Krwi Chrystusa, Towarzystwo Przyjaciół WSD, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Światło-Życie, Liturgiczna Służba Ołtarza, Młodzieżowy Zespół Muzyczny, Koło Misyjne, Żywy Różaniec, Odnowa w Duchu Świętym, Chór Parafialny, Rada Parafialna, Parafialne Koło Czytelników Prasy Katolickiej, Wspólnota św. Marty, Schola Dziecięca i Apostolstwo Trzeźwości). Podczas Mszy św. dla dzieci poświęcił tornistry pierwszoklasistom oraz udzielił błogosławieństwa małym dzieciom. Po południu Biskup Cichy odwiedził Siostry Służebniczki, które mają swój dom na terenie parafii św. Bonifacego oraz spotkał się z Radą Parafialną. Wieczorną Mszą św. zakończyła się wizytacja parafii św. Bonifacego. Wierzymy, że wizytując naszą parafię, Ksiądz Biskup przyczynił się do umocnienia naszej wiary i miłości.

Parafia św. Bonifacego w przygranicznym Zgorzelcu

Adres: 59-900 Zgorzelec, ul. Domańskiego 12
Kontakt: tel. 075/7752335
Liczba mieszkańców: 13 214
Odpust 5 czerwca
Kapłani pracujący w parafii:
Proboszcz: Ks. Jan Mycek
Wikariusze: ks. Bogdan Bednarczyk, ks. Łukasz Langenfeld, ks. Krzysztof Madej

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję