Reklama

Odnowić oblicze wspólnoty

Od kilku lat parafia Ciachcin przeżywa czas wytężonego wysiłku przy realizacji ważnych zadań duszpasterskich i materialnych. Zaangażowaną w odnawianie swego oblicza wspólnotę wizytował 13 czerwca bp Stanisław Wielgus.

Parafia pw. św. Stanisława BM w Ciachcinie

Patron parafii: św. Stanisław biskup i męczennik
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława
Kaplica: w Domu Pomocy Społecznej w Goślicach
Dekanat: bielski;
Proboszcz: ks. Andrzej Krajewski; Emeryt: ks. kan. Henryk Maliński; Katechetka: dr Katarzyna Olszewska; Organista: Jacek Ratkowski; Zakrystiani: Bożena i Marek Dyoniziak
Miejscowości: Brochocin (część), Ciachcin Nowy, Ciachcin Wieś, Drwały, Dźwierzno, Goślice, Józinek, Konary, Kuchary-Jeżewo, Leszczyn Szlachecki (część), Machcino (część), Męczenino, Zalesie, Żukowo
W parafii działają: rada duszpasterska, rada gospodarcza, Akcja Katolicka, chór parafialny, schola dziecięco-młodzieżowa, asysta procesyjna, koło Żywego Różańca, grupa biblijna, ministranci, Parafialny Zespół Caritas
Współpracują z parafią: Zespół Szkół nr 2 (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum), 3 jednostki OSP.
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym: 9.00, 11.30; w kaplicy DPS: 15.00

Od średniowiecza do dziś

Parafia powstała pod koniec XIV lub na początku XV wieku. Obecny kościół wybudowano w latach 1883-84. Konsekrował go w 1888 r. bp Henryk Kossowski. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono po II wojnie światowej w 1967 r.
Wśród kapłanów, którzy tu pracowali, na szczególne wspomnienie zasługuje ks. kan. Władysław Skierkowski (1920-25), etnograf i znawca pieśni kurpiowskich i kultury Kurpiów, zamordowany przez Niemców w Działdowie 20 sierpnia 1941 r. Tego również roku zginął ks. Eugeniusz Wiśniewski, proboszcz parafii Ciachcin.
Całą epokę, bo aż 40 lat, obowiązki proboszcza pełnił ks. kan. Henryk Maliński (obecnie na emeryturze). Od 4 czerwca 2002 r. proboszczem jest ks. Andrzej Krajewski.

Grupy parafialne

Reklama

Nowego proboszcza w realizowanych w parafii przedsięwzięciach remontowo-budowlanych wspiera rada gospodarcza i duszpasterska. Dwa razy w roku bądź częściej spotykają się, by ustalić kolejność koniecznych prac oraz podjąć decyzję co do sposobu pozyskania funduszy.
W parafii działa Koło Żywego Różańca, którego zelatorką jest Krystyna Molak. Co miesiąc członkowie grupy gromadzą się na wspólnej Mszy św. w ich intencji, a po niej modlą się na różańcu i wymieniają poszczególne tajemnice, które odmawiają już w domach. Wspólnie w kościele modlą się także przez cały październik.
13-osobowe koło biblijne skupia dorosłych i młodzież, chcących pogłębiać znajomość Pisma Świętego i aktywniej uczestniczyć w liturgii. Jego członkowie czytają Słowo Boże podczas Mszy św. o godz. 11.30. Spotkania formacyjne tej grupy służą zapoznawaniu się z Katechizmem. Jej przedstawiciele uczestniczą w dorocznym Forum Młodzieży Mazowsza oraz Płockich Dniach Pastoralnych.
Przy ołtarzu służą także ministranci, których jest w parafii 12. Oprócz formacji liturgicznej rozwijają też swoje umiejętności sportowe, biorąc udział w dekanalnych rozgrywkach. Na włączenie do grona ministrantów czeka kilku kolejnych kandydatów; komże założą, zgodnie z tutejszą tradycją, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W ciachcińskiej parafii istnieje także asysta procesyjna, którą tworzą dorośli oraz dzieci. Podczas uroczystości nad najmłodszymi czuwa Małgorzata Michalska.
Niewielki, bo 4-osobowy zespół Caritas troszczy się o potrzeby najbiedniejszych parafian. Jego członkowie uczestniczą w spotkaniach Caritas w Płocku. Co roku na bezpłatne kolonie letnie wyjeżdża grupa dzieci z najbiedniejszych rodzin.
Ciachcin to parafia rozśpiewana. Istnieje tu chór parafialny oraz schola młodzieżowa - oba zespoły prowadzone przez organistę Jacka Ratkowskiego. W każdy piątek ćwiczą śpiew na próbach w kościele oraz przygotowują oprawę muzyczną niedzielnej liturgii. W okresie Bożego Narodzenia w świątyni organizowany jest koncert kolęd z udziałem gości z Płocka.
Trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zaznaczają swą obecność w parafii m.in. poprzez wartę honorową, pełnioną przy grobie Pańskim oraz budowanie ołtarzy na obchody uroczystości Bożego Ciała.

Dokonania materialne

Pierwsze miesiące po objęciu parafii przez ks. Krajewskiego były bardzo trudne. Parafianie - przez dziesiątki lat mający jednego duszpasterza - ostrożnie przyglądali się poczynaniom nowego proboszcza. Był to czas wzajemnego poznawania i budowania zaufania. Dzięki temu zaufaniu i powstałej na jego bazie dobrej współpracy udało się w ostatnich latach wykonać remont kapitalny wnętrza plebanii, obejmujący wymianę okien, podłóg, kanalizacji, wykonanie dwóch łazienek, wymianę drzwi wejściowych, remont głównego wejścia do budynku, założenie centralnego ogrzewania i podłączenie budynku do wodociągu. Strych plebanii ocieplono wełną mineralną. Założono również instalację alarmową. W 2004 r. wykonane zostało ogrodzenie wokół plebanii (o długości 117 m). Teren został uporządkowany, posiana trawa oraz posadzone krzewy i drzewa. Mimo ogromnego nakładu sił i środków budynek nadal wymaga prac remontowych - głównie remontu dachu oraz elewacji.
W 2004 r. zostało dokończone ogrodzenie zachodniej strony cmentarza grzebalnego (o długości 120 m). Usunięto drzewa i krzewy zarastające groby. Całe ogrodzenie cmentarza pomalowano. Udało się też rozwiązać problem składowania śmieci poprzez umieszczenie dwóch blaszanych kontenerów.
Również w kościele i wokół niego wykonano wiele prac. Rozpoczęto od prac porządkowych, następnie zaś z zalegającego kurzu zostały wyczyszczone ściany kościoła. Wymontowano balustradę, założono instalację alarmową, założono nagłośnienie, poprawiono stan urządzeń elektrycznych zasilających organy i kościół, zostały też zainstalowane dodatkowe lampy doświetlające prezbiterium. Wykonano metalową szafę na przedmioty liturgiczne, nowy podest pod chrzcielnicę, a także kilka ławek, które zastąpiły stare zniszczone krzesła. Niektóre ławki zostały pokryte tapicerką. W prezbiterium stanął nowy fotel dla celebransa i taborety dla asysty. Wyremontowano pięć górnych okien świątyni zwanych lunetami, wymieniono też dwa kompletnie zniszczone okna w kaplicach i w zakrystii. Wymieniono cztery okna na wieży kościoła. Przeprowadzona została konserwacja drzwi bocznych kościoła i niektórych okien.
W 2005 r. został rozpoczęty remont dachu kościoła. Objął on wymianę więźby dachowej i pokrycie kościoła dachówką ceramiczną. Pracę zostały dokończone w tym roku. Zostały założone nowe rynny, wykonano też niezbędne obróbki blacharskie. Pozostały jeszcze do wykończenia sufity na części chórowej i zakrystiach, a także wykonanie nowej instalacji odgromowej.
Koszt całego przedsięwzięcia był bardzo duży. Połowa środków została zgromadzona przez proboszcza i parafian (w prace włączyło się mniej więcej 50% rodzin), druga połowa pochodziła z dotacji przyznanych przez Urząd Marszałkowski (50 tys. zł) oraz Diecezjalny Fundusz Budowy Kościołów (10 tys. zł). Na bieżąco uzupełniane są paramenty liturgiczne. Zakupiono 6 ornatów, złotą kapę, komże dla służby liturgicznej, alby, stuły, welon oraz obrusy ołtarzowe.

Przebieg wizytacji

Wizyta Biskupa Płockiego rozpoczęła się od spotkania w Domu Pomocy Społecznej w Goślicach. W placówce, znajdującej się na terenie parafii Ciachcin, pracują siostry pasjonistki, a duchową opiekę sprawuje ksiądz proboszcz. Biskup Stanisław spotkał się z podopiecznymi Domu oraz jego personelem medycznym.
O godz. 15.00 w kościele parafialnym rozpoczęło się spotkanie z przedstawicielami grup; sprawozdanie z ich działalności złożył reprezentant rady gospodarczej Adam Molak. W trakcie tej wizytacji Biskup Stanisław nawiedził także cmentarz, a godz. 17.00 odprawił Mszę ingresową, w trakcie której udzielił sakramentu bierzmowania gimnazjalistom. Pasterz Diecezji poświęcił także postawioną na placu przykościelnym tablicę, upamiętniającą pontyfikat Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję