Reklama

Polska

Msza św. za zmarłą Marię Okońską

[ TEMATY ]

śmierć

Bożena Sztajner

„Dla Marii Okońskiej życie ziemskie jako dar przeminęło. Za sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim mogła powiedzieć: „Oddałam swoje życie Bogu, Maryi, Kościołowi i Ojczyźnie” - mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który dzisiaj w południe przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przy trumnie z ciałem zmarłej Marii Okońskiej.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Jan Wątroba biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Izydor Matuszewski generał zakonu ojców paulinów, o. Jerzy Tomziński świadek życia Prymasa Tysiąclecia i Marii Okońskiej oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na Mszy św. obecne były członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, osoby życia konsekrowanego, pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy.

Reklama

Mszę św. poprzedziły modlitwy i kondukt z ciałem śp. Marii Okońskiej z Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasną Górę.

W homilii abp Depo podkreślił że „na Eucharystii dziękczynnej za życie Marii Okońskiej stajemy wobec tajemnicy jej przejścia z życia do Życia, do Domu Ojca.”- Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem. A życie jest darem nieśmiertelnego Boga dla śmiertelnego człowieka - mówił abp Depo.

„Chrystus jest z nami. W tym kluczu wiary odnajdujemy sens naszej modlitwy”- kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazując na postać Marii Okońskiej podkreślił, że „jej życie miało kształt życia oddanego Bogu przez Maryję, w duchu jej dewizy: „Omnia per Mariam Soli Deo” (Wszystko przez Maryję Jedynemu Bogu).”- W jej życiu Bóg, Chrystus, Kościół i Maryja nie były ideałami przeszłości, lecz rzeczywistością Boga Żywego, dotykalną - mówił metropolita częstochowski.

„Ważne jest dzisiaj jej świadectwo oddania Bogu przez Maryję. Maria Okońska weszła na drogę maryjnego zawierzenia Bogu”- kontynuował metropolita częstochowski.

Przypominając poszczególne etapy życia Założycielki Instytutu Jasnogórskich Ślubów abp Depo podkreślił, że „była szczególną łączniczką między Prymasem Tysiąclecia a Jasną Górą” - To ona oddała się pracy nad realizacją Jasnogórskich Ślubów Narodu - podkreślił abp Depo.


„Maria Okońska otaczała tez troską pontyfikat i życie bł. Jana Pawła II. Otaczała swoją troską także przekaz prawdy przez Telewizję Trwa i Radio Maryja widząc w nich kontynuację maryjnego dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego” - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zakończył swoją homilię wezwaniem: „Wierzymy, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję.”

Po Mszy św. odbyły się egzekwie. Trumna z ciałem Marii Okońskiej została z Jasnej Góry przewieziona do Warszawy, gdzie 11 maja w archikatedrze św. Jana o godz. 13.00 odbędą się uroczystości pogrzebowe Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zmarła 6 maja w Częstochowie, w Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. Miała 93 lata. Maria Okońska urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego ps. “Emmanuela”.

Okońska współpracowała z kard. Stefanem Wyszyńskim od 1942 r. W roku 1948 została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski.

Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską odwiedzała uwięzionego Prymasa Polski w Komańczy. Maria Okońska była jedynym świadkiem składania przez kard. Stefana Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu.

2 sierpnia 2009 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz galerię z Mszy św. na Jasnej Górze http://www.niedziela.pl/zdjecia/57

2013-05-07 16:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Czesław Sawko, fundator pomnika na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

fundacja

śmierć

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Zmarł Czesław Sawko, znany filantrop i przemysłowiec z Chicago. Czesław Sawko był fundatorem pomnika Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który stoi przed Jasną Górą, służył także pomocą finansową w przeprowadzaniu wielu remontów w sanktuarium. Był konfratrem Zakonu Paulinów.

Po długiej chorobie, w wieku 83 lat zmarł polonijny filantrop z Chicago Czesław Chester Sawko. Sybirak, emigrant i biznesmen, który całe życie mocno wspierał Polskę i kościół katolicki.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: Caritas pomoże w odbudowie po powodzi

2021-07-23 16:34

[ TEMATY ]

Caritas

powódź

Belgia

Vatican News/AFP

Belgijska Caritas śpieszy na pomoc ofiarom powodzi. „Na szczęście nie brakuje pożywienia i ubrań. Dziś największym problemem jest sytuacja ludzi, którzy stracili dach nad głową” – mówi Régine Kerzmann, odpowiedzialna za działalność kryzysową w Caritas Liège. Ostatni bilans ofiar mówi o 37 zabitych i 6 zaginionych. Jednakże, choć wody już opadły, ponad 9 tys. osób nie może powrócić do swoich domów.

Jak podkreśla Kerzmann, są to przede wszystkim przedstawiciele najniższych warstw społecznych, które w swój dom czy mieszkanie włożyły niejednokrotnie oszczędności całego życia. Teraz stracili dosłownie wszystko. To właśnie ta kategoria społeczna jest głównym celem pomocowej kampanii kościelnej organizacji. Caritas apeluje o pomoc przy oczyszczaniu i odbudowie zniszczonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję