Reklama

Przed konkursem szopek

Niedziela sosnowiecka 44/2006

Piotr Lorenc: - Kto jest organizatorem konkursu i po raz który jest rozgrywany?

Anna Drzewiecka: - To już 5. edycja konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. Od samego początku przygotowuje go Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie i parafia Świętej Trójcy, a pomaga nam w tych pracach Muzeum Zagłębia w Będzinie.

- Jaki jest cel konkursu?

- Konkurs ma na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Inspiracją do prac plastycznych uczniów mogą stać się słynne krakowskie, ludowe i kukiełkowe szopki. Liczymy, że wykonanie tej pracy sprawi dzieciom wiele radości, pobudzi wyobraźnię i przyczyni się do rozwoju artystycznego.

Reklama

- Kto może w konkursie uczestniczyć?

- Konkurs jest dla uczniów szkół podstawowych, w kategorii wiekowej klas I-III i IV-VI. Można startować indywidualnie lub w 2-osobowych zespołach. Forma i technika są dowolne. Można wykorzystać drewno, tekturę, odlewy gipsowe, wszelkie masy ceramiczne. Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę. Podstawa szopki nie powinna przekraczać 50 cm x 60 cm. Promowane będą prace wykonane samodzielnie przez uczniów. Każda praca konkursowa powinna być opatrzona przymocowaną do podstawy metryczką, czytelnie wypełnioną, zawierającą te same dane, jak na karcie zgłoszenia uczestnika konkursu.

- Do kiedy można zgłaszać prace?

- Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć w dn. od 22 do 24 listopada do Domu Jana Pawła II przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie, ul. Góra Zamkowa nr 9, w godz. 14.00-16.00. Wszelkie informacje odnośnie konkursu można uzyskać w Szkole Podstawowej nr 10, ul. Sportowa 2, 42-500 Będzin, tel./fax 32-267-45-82, 32-290-06-49 w godz. 8.00-15.00, na stronie internetowej szkoły: sp10bedzin.webpark.pl lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: sp10bedzin@wp.pl.

- Kiedy nastąpi rozstrzygniecie konkursu?

- Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 10 grudnia br. w Domu Parafialnym przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Zapewniamy atrakcyjne nagrody dla autorów najlepszych prac. Specjalna nagroda przewidziana jest za wykorzystanie elementów ludowych z Zagłębia Dąbrowskiego, Śląska i Małopolski. Zwracamy się też do ludzi dobrej woli o wsparcie idei konkursu.

- Gdzie będzie można zobaczyć nagrodzone prace?

- Wystawa pokonkursowa odbędzie się w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Ale zanim to nastąpi, najlepsze prace będą wystawione w kościele Świętej Trójcy oraz podczas Wigilii dla mieszkańców Będzina

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję