Reklama

Dzień Papieski w Filharmonii

Filharmonia Zielonogórska włączyła się w tym roku w obchody Dnia Papieskiego koncertem utworów religijnych, który odbył się 13 października. Na program złożyły się „Exultate Jubilate” W. A. Mozarta, „Sinfonia Sacra” Andrzeja Panufnika oraz Msza Koronacyjna Mozarta i utwór dyrektora naszej Filharmonii Czesława Grabowskiego „Totus Tuus”.
Wykonanie utworów Mozarta przez solistów (Iwona Kowalkowska - sopran, Aleksandra Kalicka - mezzosopran, Feliks Widera - tenor i Jakub Telinga - bas), dobrze znany zielonogórzanom chór „Cantemus Domino” i naszą orkiestrę zasłużyło na oklaski publiczności. Uznanie zyskał również utwór Panufnika napisany w 1963 r. na nadchodzące tysiąclecie Polski. Kompozytor umieścił w nim motywy „Bogurodzicy” i Godzinek.
„Totus Tuus” to utwór do tej pory nieznany. „Nasza orkiestra przygotowała oprawę muzyczną podczas spotkania z Ojcem Świętym w Gorzowie Wlkp. w 1997 r. i wtedy napisałem tę krótką kantatę - wyjaśnia kompozytor Czesław Grabowski. - Od tamtej pory nie była wykonywana. Dziś postanowiłem ją wykonać!”. Oparta na melodii i słowach Apelu Jasnogórskiego kantata bardzo się podobała słuchaczom.
Na zakończenie koncertu, poproszony przez dyrygenta, zabrał głos bp Adam Dyczkowski. Koncert odbył się bowiem pod jego patronatem. Ksiądz Biskup wspomniał dzień wyboru Polaka na papieża 28 lat temu i to, jak wielkim okazał się on człowiekiem i papieżem. Wzruszony, uściskał dyrygenta i serdecznie podziękował wszystkim wykonawcom. Na zakończenie orkiestra zagrała „Barkę”, którą wszyscy śpiewali razem z chórem „Cantemus Domino” Macieja Ogarka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję